Vlhová o Vanesse Mae: Mala by ďalej hrať na husle

Slávna huslistka Vanessa Vanakornová (Mae) na trati olympiády.
Slávna huslistka Vanessa Vanakornová (Mae) na trati olympiády. (Autor: SITA/AP)
Miloslav Šebela|18. feb 2014 o 13:13

V obrovskom slalome zaujímala publikum aj posledná vo výsledkovej listine, huslistka Vanesse Mae.

Zmáčaná, ale usmiata a veselá bola slovenská slalomárka Petra Vlhová po svojej olympijskej premiére. V obrovskom slalome sa prebojovala medzi tridsať najlepších. Okrem toho ju pobavil aj výkon huslistky Vanessy Mae. „Asi by sa mala venovať husliam,“ okomentovala jej jazdu.

sebela_avizo.jpg
Zo Soči od nášho redaktora MILOSLAVA ŠEBELU

Utorkový lejak na svahoch v stredisku Rosa Chutor olympijskú náladu nezdvihol.

Od rána dážď máčal trať, v cieli sa vytvárali mláky, v hornej časti trate padal sneh, chvíľami zahalila trať hmla. Diváci sa skrývali pod pršiplášťami a dáždnikmi. Lejak miestami hustol a sprevádzal obe kolá obrovského slalomu.

Víťazka Slovinka Tina Mazeová sa od radosti v cieli vrhla na sneh. Rukami a nohami po ňom krúžila ako pri plávaní.

((foto))

Trať dážď nezničil

„Už som také počasie zažila veľa ráz, veď lyžujem odmalička. Stane sa nám, že aj zaprší. Netreba sa tým nechať rozladiť. Hoci nie je nič príjemné jazdiť v mokrej kombinéze. Tá mi do druhého kola nevyschla, no nemyslela som na to,“ vravela 18-ročná Petra Vlhová.

V obrovskom slalome pri premiére na olympiáde obsadila 24. miesto. S výsledkom bola spokojná. Po prvom kole bola dvadsiata siedma.

„Prvé kolo boli podmienky horšie, pretože hore snežilo, ale musím povedať, že na to, aké je počasie, bola trať veľmi dobre pripravená.“

Uznala, že v každej z jázd urobila drobné chyby. V prvej jej nevyšiel záver, v druhej zase úvodná časť.

Druhý štart ju čaká v piatok v obľúbenom slalome. „Budem spokojná, v ňom zájdem svoju jazdu. Na to, že som vyhrala mládežnícku olympiádu, nemyslím. Bolo to pekné, ale už je to za mnou.“

Jej najlepším výsledkom v slalome je 11. miesto v Semmeringu pred dvoma rokmi.

Bláznivý sen

V súťaži sa predstavila aj populárna huslistka Vanessa Mae. Išla veľmi opatrne, vzpriamená a so stratou 50 sekúnd obsadila posledné miesto. V cieli žiarila šťastím.

„Nemám žiadne skúsenosti, pretože som naplno začala trénovať len pred pol rokom. Som rada, že som dokázala trať zísť až dolu. Chcela som štartovať na olympiáde. Hoci je to bláznivé, splnila som si sen,“ priznala 35-ročná virtuózka, ktorá má dvojaké občianstvo a v Soči štartuje ako Thajčanka.

„Sledovala som jej jazdu v prvom kole na obrazovke. Bolo to zábavné. Asi takto to vyzerá, keď sa niekto chce dostať na zimné olympijské hry a začne s tréningmi na poslednú chvíľu. Asi by sa mala naďalej venovať husliam,“ okomentovala jej výkon Vlhová.

V stredu Žampovci

V stredu nastúpi v obrovskom slalome Adam Žampa.

„Asi je to normálne, že sa tu počasie často mení, keďže sme blízko mora. Predpoveď na zajtra však hlási úplne jasnú oblohu. Dúfam, že to vyjde a trať počas noci poriadne stvrdne,“ povedal Žampa pre agentúru SITA.

V súťaži sa predstaví aj jeho mladší brat Andreas. Prvé kolo štartuje o 8.00 h slovenského času.

Nachádzate sa tu: