Utorok, 19. január, 2021Meniny má Drahomíra, Mário

Pomstil syna. Vůjtek dosiahol najväčšie víťazstvo v kariére so Slovákmi

Vladimír Vůjtek. (Autor: SME - Jozef Jakubčo)
SITA|Publikované 21. máj 2020 o 17:46

Na Slovensku je veľmi populárny.

BRATISLAVA. Český hokejový tréner Vladimír Vůjtek má dlhodobo mimoriadne blízko k Slovensku.

Jeho dcéra Šárka je totiž manželkou niekdajšieho slovenského hokejového reprezentanta Róberta Petrovického.

Pod Tatrami je 73-ročný odborník veľmi obľúbený, pretože v roku 2012 na majstrovstvách sveta vo fínskych Helsinkách ako kouč reprezentácie priviedol Slovákov k strieborným medailám.

A štvrťfinálový súboj na tomto šampionáte, v ktorom slovenský výber pod jeho taktovkou vyradil favorizovaných Kanaďanov, považuje Vůjtek za najväčšie víťazstvo vo svojej trénerskej kariére.

Barbarsky mu zlikvidovali syna

Tento súboj si nedávno pozrel v televízii. "Najväčšou satisfakciou pre mňa bolo štvrťfinále MS 2012 proti Kanade, hralo sa totiž v rovnakej hale, v ktorej mi v roku 1997 barbarsky zlikvidovali syna," uviedol v rozhovore pre iDnes.

"O pätnásť rokov neskôr som ich vyradil a to bol pre mňa najviac. Ešte musím doplniť, že to bolo v deň mojich narodenín, to moje pocity ešte umocnilo. To je moje najväčšie víťazstvo v celej trénerskej kariére," pokračoval.

Len na pripomenutie, počas MS 1997 v helsinskej Hartwall Arene Kanaďania spôsobili otras mozgu jeho synovi, ktorý sa na triumfe Čechov 5:3 podieľal hetrikom.

Vladimír Vůjtek starší sa na Slovensku stále teší veľkej obľube.

"Slováci dodnes veľmi radi spomínajú na finále v Helsinkách 2012. Musím povedať, že takú popularitu, akú mám na Slovensku, som nikdy nezažil. Musím povedať, že aj teraz, keď tam pricestujem, tak ma ľudia spoznávajú a stále mi ďakujú za medailu," priznal.

Ostala veľká diera

Český kouč si však myslí, že tak skoro sa Slovákom podobný úspech pravdepodobne nepodarí dosiahnuť.

"Vyzerá to tak. Na prelome tisícročí mali skvelú generáciu hráčov rovnako ako my. Od tej doby nikdy nemali toľko hráčov, ktorí by predvádzali svetový hokej. Tá generácia odišla a po nej bola veľká diera, ktorá je tam v podstate dodnes. Dvoch alebo troch dobrých hráčov tam majú každý rok, ale na celkovú situáciu je to málo," poznamenal Vůjtek.

A ako s odstupom času hodnotí MS 2012 a slovenský tím?

"Vedel som, že Slováci majú na to byť v prvej osmičke, že je to hrateľné. Pred majstrovstvami som ale trochu pochyboval, pretože sme prehrali sedem z ôsmich prípravných zápasov, aj keď len tesne a so silnými súpermi," priznal.

"Nakoniec nám prišli štyria hráči z NHL, čo bolo kľúčové. Boli to špičkoví borci, ktorí mužstvo doplnili úplne senzačne. V čele s brankárom Jánom Lacom, ktorý odchytal skvelý turnaj, sme napokon získali medailu, " zaspomínal si.

Autor: SITA

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.