Mal slzy v očiach. Chára sa dočkal veľkej pocty, uctil si ho aj starosta Bostonu

Zdeno Chára. (Autor: TASR/AP)
Igor Dopirák, SITA|8. feb 2020 o 09:36

Dosiahol významné jubileum.

BOSTON, BRATISLAVA. Slovenský obranca Zdeno Chára odohral ešte začiatkom novembra 1500. zápas v základnej časti zámorskej hokejovej NHL.

Kapitán Bostonu Bruins sa dočkal ovácií v zaplnenom montrealskom Bell Centre a neskôr mu tlieskali fanúšikovia aj v domácej hale.

Prešli tri mesiace a trenčianskeho rodáka čakalo v spojitosti s kariérnym míľnikom v Bostone veľké prekvapenie.

Chára dostal špeciálne zlaté rukavice vyrobené na mieru a starosta mesta mu odovzdal tabuľku označujúcu ulicu s jeho menom.

Chára: Nezaslúžim si to

"Úprimne povedané, vôbec som to neočakával. Som v rozpakoch a stratil som slová. Nemyslím si, že si niečo také zaslúžim. Som obyčajný človek, snažím sa len robiť to najlepšie, či je to na ľade alebo mimo neho," uviedol obranca, ktorý bude mať v marci už 43 rokov.

"Je to ocenenie mojej práce, ale zároveň aj tých, ktorí stoja pri mne. Chcel by som preto špeciálne poďakovať svojej rodine," doplnil.

Chára bol prekvapený, dojatý a v očiach mal slzy. Len ťažko skrýval emócie.

Na zlatých rukaviciach od spoločnosti Warrior Hockey boli okrem čísla 1500 aj logá všetkých klubov, za ktoré Chára v NHL hral - New York Islanders, Ottawa Senators a Boston Bruins.

V roku 2011 získal Stanleyho pohár

Chárovi v začiatkoch kariéry nepredpovedali žiarivú budúcnosť. Po odchode do zámoria si však vybudoval rešpekt nielen mohutnou postavou, ale najmä výkonmi na ľade.

V roku 2009 získal Norrisovu trofej pre najlepšieho obrancu súťaže a o dva roky neskôr zdvihol nad hlavu Stanleyho pohár s kapitánskym céčkom na hrudi.

"Po príchode do NHL v roku 1997 som sníval najmä o tom, aby som sa stal súčasťou ligy, a nie o tom, že odohrám 1500 zápasov. Rok po roku som sa snažil podávať čo najlepšie výkony a plnil som si svoje úlohy. Robím to, čo ma v živote baví a robím to s vášňou," pokračoval momentálne najstarší hráč profiligy.

Bude si to pamätať navždy

Odchovanec Dukly Trenčín začal pôsobenie v NHL v tíme New York Islanders, neskôr hrával aj za Ottawu. Najväčšiu a najúspešnejšiu časť kariéry spojil s Bostonom, kde je od roku 2006 a čochvíľa zaň odohrá tisíci zápas.

Tamojší starosta Marty Walsh ocenil Chárov dlhodobý prínos pre mesto a pomoc druhým a daroval mu tabuľku s názvom ulice, ktorá nesie jeho meno.

"Verím, že to nie je jednosmerná ulica," zavtipkoval Chára a dodal: "Je to niečo, čo si budem do konca života pamätať a budem na to hrdý."

Súvisiace články