Pondelok, 2. augusta, 2021Meniny má Gustáv

Organizátori Wimbledonu si uctili Novotnú, zverejnili dojímavé video

Jeden z najikonickejších momentov v histórii Wimbledonu. (Autor: TASR/AP)
Igor Dopirák|21. nov 2017 o 15:52

Česká tenistka vyhrala slávny turnaj v roku 1998.

BRATISLAVA. Postarali sa o jeden z najemotívnejších momentov v histórii turnaja. Česká tenistka Jana Novotná sa po prehre vo finále Wimbledonu 1993 pri preberaní trofeje pre zdolanú finalistku rozplakala.

Vojvodkyňa z Kentu, ktorá jej trofej odovzdávala, si položila jej hlavu na rameno. "Neboj sa, raz Wimbledon vyhráš," utešovala ju členka kráľovskej rodiny.

Novotná vtedy vo finále vyhrávala v treťom sete už 4:1 a 40:30, víťaznú trofej však získala jej súperka Steffi Grafová z Nemecka.

V roku 1998 sa už počas slávnostnej chvíle usmievali. Manželka britského princa Edwarda odovzdávala Novotnej trofej pre víťazku turnaja. Češka vo finále zdolala Francúzku Nathaliu Tauziatovú.

Novotná pritom bola vo finále Wimbledonu aj rok predtým - v troch setoch v ňom podľahla Švajčiarke Martine Hingisovej.

Česká tenistka vo veku 49 rokov v nedeľu 19. novembra zomrela. Sedemnásť mesiacov bojovala s rakovinou, ktorá jej napadla ženské orgány. Správa o Novotnej smrti zasiahla aj vojvodkyňu z Kentu.

"Wimbledon bez nej už nebude rovnakým turnajom. Jana bola odvážna milá dáma s úžasným zmyslom pre humor. Som veľmi zarmútená správou o jej smrti, všetky moje myšlienky smerujú k jej rodine," cituje vojvodkyňu web BBC.

Novotnú si uctili aj organizátori Wimbledonu, ktorí zverejnili dojemné video zobrazujúce emotívne momenty práve z rokov 1993 a 1998.

Igor Dopirák pracuje na pozícii senior editor. V denníku SME pôsobil od roku 2015, najskôr ako externý redaktor. Jeho srdcovkou je futbal, venuje sa však aj ďalším športom.

Súvisiace články