Utorok, 27. júla, 2021Meniny má Božena

Vo veku 49 rokov zomrela bývalá wimbledonská víťazka Jana Novotná

Jana Novotná. (Autor: TASR/AP)
Miloslav Šebela|20. nov 2017 o 10:13

Českej tenistke sa darilo najmä vo štvorhre, veľké úspechy však dosiahla aj v dvojhre.

Agentúrnu správu sme nahradili autorským textom

BRATISLAVA. Viac ako grandslamový triumf ju preslávilo wimbledonské finále, ktoré nešťastne prehrala. V roku 1993 na slávnom turnaji česká tenistka Jana Novotná vyhrávala v rozhodujúcom sete nad Steffi Grafovou 4:1. Titul mala na dosah. Po zápase sa však tešila nemecká tenistka.

Novotná sa rozplakala na pleci vojvodkyne z Kentu, ktorá jej odovzdávala cenu.

Po neúspešnom finále plakal aj Kodeš

„Veľa ľudí mi hovorí o tom, ako to muselo bolieť, ale nebolo to tak. Prehrala som, ale cítila som sa ako víťazka. Na druhý deň boli v každých novinách moje fotografie. To, čo sa stalo, zmenilo moju publicitu,“ spomínala Novotná pre český denník Sport.

Jana Novotná:

Najvyššie umiestnenie v dvojhre: 2. miesto (1997)

Najvyššie umiestnenie vo štvorhre: 1. miesto (1990)

Tituly vo dvojhre na okruhu WTA: 24

Tituly vo štvorhre na okruhu WTA: 76

Najväčšie úspechy: striebro na OH 1988 a 1996, bronz na OH 1996, titul vo wimbledonskej dvojhre 1998, 12 grandslamových titulov vo štvorhre (2x Australian Open, 3x Roland Garros, 4x Wimbledon a 3x US Open) a 4 tituly v miešanej štvorhre (2x Australian Open, 1x Wimbledon, 1x US Open), víťazstvo vo Fed Cupe 1988 a Hopman Cupe 1994

Bývalá svetová dvojka v dvojhre a wimbledonská šampiónka 1998 zomrela v nedeľu 19. novembra. Mala 49 rokov. Podľa portálu WTA Novotná dlho bojovala s rakovinou a zomrela obklopená svojimi najbližšími.

Novotná bola známa útočnou hrou, mala výborné podanie, často chodila na sieť. Aktívnou hrou si získala veľa fanúšikov.

„Jana mala výbornú hru pri sieti. Využívala útočný štýl, bola výbornou deblistkou. S Helenou Sukovou vyhrali toho veľa a vďaka štvorhre vyhrala aj Fed Cup,“ reagoval pre idnes.cz legenda českého tenisu Jan Kodeš.

„Spomínam si, ako som plakal, keď prehrala vo Wimbledone s Grafovou. Ona za mnou prišla a hovorí - Pán Kodeš, neplačte, ja to tu raz vyhrám. A o päť rokov sa jej to podarilo.“

Za týždeň hrala aj deväť zápasov

Práve na tráve v All England Clube vybojovala svoje najpamätnejšie víťazstvá a v roku 1998 získala aj jediný singlový grandslamový titul. Vo finále zdolala Francúzku Nathalie Tauziatovú.

„Celý zápas bol extrémne ťažký, pretože sme obe cítili šancu. Ani jedna z nás nepredviedla svoj najlepší tenis. Keď to porovnám so semifinále proti Martine Hingisovej, tak to bola zábava,“ vyhlásila po zisku titulu.

Pozrite si momentky z kariéry Jany Novotnej: fotogaléria

20.11.2017

V dvojhre získala 24 titulov na okruhu WTA, vo štvorhre až 76. Na turnajoch pravidelne hrávala v oboch súťažiach. „Takže za týždeň som hrala aj deväť zápasov. Na druhej strane, štvorhra mi veľa dávala. Fyzicky som bola skvelo pripravená,“ spomínala.

Vo štvorhre bola dokonca svetovou jednotkou, vyhrala všetky grandslamové trofeje (dvakrát Australian Open, trikrát Roland Garros i US Open a štyrikrát Wimbledon). Päťkrát ju vyhlásili za najlepšiu deblistku roka.

Spomína na ňu i Habšudová

„Wimbledon má zvláštne miesto v mojom srdci. Keď som hodnotila pre BBC úspechy vo svojej kariére, dospela som k tomu, ako veľmi mám tenis rada. Život bez neho by bol pre mňa hrozný. Bola by som bez nálady,“ vravela Novotná pred tromi rokmi pre MF Dnes.

Po skončení kariéry hrávala turnaje tenisových legiend, robila komentátorku a venovala sa trénovaniu. Spolupracovala napríklad s Francúzkou Marion Bartoliovou, ale aj s mladými českými hráčkami.

"Jana bola férová hráčka. Moje prvé spomienky na ňu sa viažu k roku 1991, keď som vyhrala juniorskú štvorhru na US Open. Podala mi ruku a zablahoželala mi k titulu. Vždy som mala pocit, že ma rešpektuje, boli sme spolu párkrát aj na večeri," povedala bývalá slovenská tenistka Karin Cíleková Habšudová pre TASR.

"Keď prehrala wimbledonské finále so Steffi Grafovou a počas slávnostného ceremoniálu sa rozplakala, hovorila som si, že ak existuje tenisová spravodlivosť, raz tento slávny turnaj vyhrá. Stretli sme sa vo vzájomných dueloch štyrikrát a vždy ma zdolala. Na jej štýl hry podanie-volej sa ťažko hľadal recept, nedovolila mi dostať sa do rytmu," dodala.

Súvisiace články