Ako storočná ešte predvádzala rozštep. Zomrela najstaršia olympijská víťazka na svete

Ágnes Keleti ako gymnastka na fotografii z rodinného albumu.
Ágnes Keleti ako gymnastka na fotografii z rodinného albumu. (Autor: Archív A. K.)
Titanilla Bőd|2. jan 2025 o 12:55

Ágnes Keleti mala 103 rokov.

BUDAPEŠŤ. Bola aktívna takmer až do samého konca. Na vlastnej koži zažila hrôzostrašné momenty dvadsiateho storočia, no stále prekypovala dobrou náladou.

Vo štvrtok vo veku 103 rokov zomrela najstaršia olympijská víťazka na svete Ágnes Keleti.

Maďarská gymnastka získala na dvoch olympiádach desať medailí, z toho päť zlatých.

Prvý olympijský triumf dosiahla v prostných v roku 1952 v Helsinkách, ďalšie štyri pridala o štyri roky neskôr v Melbourne. Okrem prostných bola najlepšia aj na bradlách a na kladine, bola aj členkou víťazného družstva s náčiním. Mala vtedy 35 rokov, odvtedy nevyhrala olympijské zlato žiadna staršia gymnastka.

S falošnými dokladmi

Ágnes Keleti sa narodila 9. januára 1921 v Budapešti, mala židovský pôvod, jej pôvodné priezvisko bolo Klein.

Jej otec miloval šport, plával s rybármi v rieke Tisa. „Považovali ho za blázna, vtedy ešte nebolo v móde ísť si zaplávať alebo veslovať,“ prezradila neskôr jeho dcéra.

Mali aj skif, pravidelne chodili veslovať. „Korčuľovala som, chodila som na výlety, liezla som na hory. Veslovala som výhradne s chlapcami, ale aspoň tak dobre, ako oni,“ spomínala na svoje detstvo.

Vyrastala v blahobyte, jeho otec bol spolumajiteľom konzervárne a mäsokombinátu, no prišla druhá svetová vojna.

Rodina si zmenila meno z Klein na Keleti v roku 1939. Ágnes už vtedy bola nádejná gymnastka, ale pre židovské zákony nesmela športovať.

Dozvedela sa, že vraj vydaté ženy neodvezú do koncentračných táborov, tak sa narýchlo zosobášila so svojím trénerom Istvánom Sárkányom. Táto informácia však bola mylná, Ágnes sa napokon musela skrývať pod falošným menom Piroska Juhász.

Rodina prišla o všetok majetok, veľa peňazí minuli aj na falošné doklady pre Ágnes. Jej mama a sestra vojnu prežili, jej otec zomrel v Osvienčime. Jej manžel, István Sárkány akoby zázrakom prežil koncentračný tábor v Mauthausene a vrátil sa domov.

Milovala straníka

Ágnes sa vrátila k športu, ale situácia jej rodiny sa veľmi nezlepšila. „Komunisti moju mamu nezobrali do našej bývalej továrne ani ako robotníčku,“ rozhorčovala sa.

Bola nominovaná už na olympijské hry v roku 1948 v Londýne, no tesne pred odchodom si roztrhla väzy v členku.

Svoj debut pod piatimi kruhmi tak absolvovala až v roku 1952 v Helsinkách ako 31-ročná. Mnohí už ju odpisovali, lebo už aj v tej dobe to bolo pre gymnastku vysoký vek. Získala však štyri medaily, zlato v prostných, striebro s družstvom a bronz na bradlách a s družstvom s náčiním.

„Keď za mnou prišli ostatné dievčatá, že som vyhrala prostné, bol to obrovský zážitok. Bol to druhý najkrajší moment môjho života – dokopy boli tri,“ spomínala v rozhovore Ágnes Keleti.

Ten prvý zažila počas výletu v pohorí Börzsöny, kde sa prechádzala „s dobrým kamarátom“ v jesennom lese. „Padajúce listy, nádherné farby, fantázia. Zrazu ma objal a privinul si ma k sebe. To bolo celé. No bolo to nezabudnuteľné,“ opísala krátku chvíľu šťastia.

Bolo verejným tajomstvom, že jej idolom bol komunistický šéf športu István Kutas, no uňho rozvod a s ním spojený škandál neprichádzali do úvahy. Bol veľký straník a „socialistická morálka“ niečo také nedovolila.

Samotná Ágnes Keleti o tejto láske po prvý raz hovorila v knihe, ktorá vznikla pri príležitosti jej stých narodenín v roku 2021.

Keď na majstrovstvách sveta v Moskve nedostala body, aké si zaslúžila, išla sa sťažovať za Kutasom. „Tí prekliati Rusáci,“ začala, no Kutas to nechcel počúvať. Gymnastku tak radšej vášnivo pobozkal.

Ágnes Keleti počas vyhliadkovej plavby na Dunaji.
Ágnes Keleti počas vyhliadkovej plavby na Dunaji. (Autor: Tamás Róth)

Štyri zlaté bez duše

Kutas nebol s maďarskou olympijskou výpravou na olympiáde v roku 1956 v Melbourne. Niektoré členky družstva nemali rady ani Ágnes, vraj bola presvedčená komunistka a nedôverovali jej.

Hry sa konali v novembri, len niekoľko dní po tom, čo v Maďarsku vypukla revolúcia proti vláde komunistickej strany. Sovietska moc zasiahla rýchlo a tvrdo.

Červená armáda vstúpila na územie Maďarska už na druhý deň. Počas šiestich dní bojov padlo v Budapešti okolo 2500 osôb a po celej krajine ďalších 3000.

Športovci boli rozrušení, mnohí sa nevedeli stopercentne sústrediť na svoje výkony. Maďarsko aj napriek tomu získalo na olympiáde v Melbourne deväť zlatých, desať strieborných a sedem bronzových medailí. Z toho Ágnes Keleti vyhrala štyri zlaté a jednu striebornú medailu.

„Olympiáda vtedy pre mňa nebola vôbec dôležitá. Odcvičila som rutinne, bez duše,“ spomínala.

Z Austrálie volala domov Kutasovi. „Čo mám robiť? Mám sa vrátiť, alebo tu zostať?“ Odpoveď bola opatrná: „Ja by som to zvážil.“

Špagát aj pred stovkou

Ágnes Keleti istý čas žila v Austrálii, neskôr sa usadila v Izraeli, kde položila základy tamojšieho gymnastického športu.

V krajine nemali poriadne gymnastické náradie. Priniesla so sebou moderné bradlá i kladinu, ktoré zakúpila za honorár za vystúpenie v nemeckej televízii.

Majstrovstvá Izraela v športovej gymnastike v roku 2021 pomenovali na jej počesť Pohár Ágnes Keleti. Prestížnu Cenu Izraela získala už o štyri roky skôr.

S druhým manželom mala dve deti, práve s nimi je spojená jej tretí šťastný moment. „Keď som porodila druhého syna Davida a môj muž priniesol môjho prvorodeného Rafaela na rukách, vyzeral ako malý anjelik. Nikdy som si nemyslela, že raz zažijem takúto krásnu chvíľu,“ rozplývala sa.

Do Maďarska sa po prvý raz vrátila v roku 1983, potom žila striedavo v Izraeli a v Budapešti. Posledné roky svojho života strávila v maďarskej metropole, bola do posledných chvíľ čiperná, zaujímala sa o dianie vo svete, čítala svetovú tlač, s obľubou chodila na prechádzky a do cukrárne.

Ak prišla k nej návšteva, rada predvádzala gymnastické prvky, ešte aj ako skoro storočná vedela spraviť „špagát“, dvíhala nohy nad hlavu.

„Každý žije dovtedy, kým nezomrie posledný človek, ktorý si naňho spomína.“

Týmito slovami sa s Ágnes Keleti lúčil olympijský víťaz Krisztián Berki, ktorý v roku 2012 v Londýne triumfoval na koni na šírku.

Výnimočná maďarská gymnastka bude žiť v spomienkach športovej verejnosti ešte dlhé roky. Česť jej pamiatke.

Nachádzate sa tu:
Domov»Ďalšie športy»Olympijské»Ako storočná ešte predvádzala rozštep. Zomrela najstaršia olympijská víťazka na svete