Štvrtok, 16. septembra, 2021Meniny má Ľudmila

Trumpov úspech bude krachom pre olympijskú kandidatúru

Donald Trump. (Autor: SITA/AP)
Miloslav Šebela|3. nov 2016 o 10:28

Výsledok amerických prezidentských volieb ovplyvní šance Los Angeles na usporiadanie olympijských hier v roku 2024.

BRATISLAVA. Do volieb dejiska olympijských hier v roku 2024 ostáva niečo vyše desať mesiacov. No pre kandidatúru jedného z veľkých favoritov bude kľúčový už druhý novembrový týždeň v tomto roku.

Šance Los Angeles totiž môže zmariť výsledok volieb amerického prezidenta.

Los Angeles je veľkým favoritom. Kandidatúru má pripravenú na vysokej úrovni. Jeho súpermi budú Paríž a Budapešť. Lenže voľby dejiska športových hier výrazne ovplyvní aj to, kto sa stane novým americkým prezidentom. Ak uspeje Donald Trump, šance Los Angeles budú mizivé.

Trump vo volebnej kampani uráža a znevažuje krajiny Latinskej Ameriky a rovnako aj islamské. Tiež sa oplzlo vyjadroval aj o ženách.

S hlasmi od týchto členov Medzinárodného olympijského výboru sa môže americká kandidatúra rozlúčiť, ak vo voľbách neuspeje Hillary Clintonová.

Denníku USA Today to potvrdili štyria členovia Amerického olympijského výboru, ktorí chceli ostať v anonymite.

"V katastrofickom rebríčku by to bola pre nás deviatka na stupnici od jeden po desať," vyjadril sa jeden člen Amerického olympijského výboru.

V prípade Trumpovho víťazstva sa budú v kandidatúre o právo usporiadať olympijské hry 2024 snažiť vymedziť od politiky a poukázať na to, že v Kalifornii má veľkú podporu práve demokratická kandidátka Hillary Clintonová.

V Los Angeles sa konali olympijské hry už dvakrát - v rokoch 1932 a 1984. Druhé poznačil bojkot krajín, ktoré boli pod vplyvom Sovietskeho zväzu.

Trikrát organizoval olympijské hry iba Londýn (1908, 1948, 2012).

Krátka ukážka toho, prečo by LA malo privítať olympijské hry.

Súvisiace články