BRATISLAVA. Donald Trump veľmi chcel, aby ten súboj videl naživo aj Frank Sinatra.
Dokonca mu rezervoval miesto v prvom rade a nechal znížiť pódium, aby slávny spevák príliš nemusel nakláňať krk.
Sinatra napokon do Trumpovho kasína v Atlantic City neprišiel.
Sekunda za 121-tisíc dolárov
Michael Spinks po 91 sekundách vycúval z ringu po tvrdom knokaute od Mika Tysona. Muž, ktorý sa predtým 31-krát za sebou tešil z výhry, sa už nikdy nepostavil do boxerského profiringu.
Písal sa 27. jún 1988. Neskorší prezident USA investoval 11 miliónov dolárov, aby zorganizoval súboj dvoch nezdolaných boxerov o titul majstra sveta v ťažkej váhe.
Napokon to vďaka Tysonovej suverenite a Spinksovej bojazlivosti vypálilo tak bizarne, že každú sekundu v ringu vyvážil 121-tisíc dolármi.
V kasínach vtedy 42-ročného Trumpa v Atlantic City sa počas víkendu otočilo 344 miliónov dolárov, približne o 130 miliónov viac ako vykazoval priemer.
Súboja sa vtedy zúčastnili hviezdy ako Muhammad Ali alebo Jack Nicholson.
Nepíšte o výhrach, ale aj o technike, vyzýval Tyson
Od úvodného gongu to bol zápas na jednu bránku. Tyson zasypal Spinksa spŕškou úderov a dovtedy nezdolaný šampión mal čo robiť, aby sa ubránil. Už po necelej minúte bol prvýkrát počítaný.
Zatiaľ čo prvé varovanie ešte s ťažkosťami ustál, druhé už nie. Neopatrným pokusom o výpad Spinks otvoril svoju pravú stranu tváre, na ktorej tvrdo pristála súperova ľavačka a 31-ročný Američan sa zosypal na zem.
Na počítanie ringového rozhodcu Franka Cappuccina už nereagoval a keď sa konečne postavil, ledva sa udržal na nohách. Tyson si tri dni pred 22. narodeninami pripísal špeciálne šestnáste víťazstvo v profiringu knokautom už v 1. kole.
Dovtedy absolvoval 35 súbojov a všetky boli víťazné. Na tlačovke neskôr vyzval novinárov, aby nepísali iba o jeho zničujúcich knokautoch, ale aj o tom, akú má skvelú techniku a defenzívu.
"Toto bol Tyson vo svojej najlepšej podobe. V ten večer bol bezkonkurenčný, úžasný, nezdolateľný. Ak by sa vtedy proti nemu postavili Lennox Lewis či Muhammad Ali vo svojej topforme, mali by to veľmi ťažké," uviedol po rokoch neskorší majster sveta David Haye pre BBC.
Dôležitým faktorom Tysonovho úspechu bolo aj to, že mal proti sebe zľaknutého súpera. "Spinks svojmu trénerovi Emanuelovi Stewardovi pred zápasom povedal, že nedokáže opustiť priestory šatne. Psychicky sa rozpadával," uviedol komentátor Steve Bunce.
Sinatra ho varoval pred pádom
Sinatra kedysi povedal Tysonovi: "Počúvaj, chlapče, nie je to o tom, ako dobre si niečo urobil, ale o tom , ako dlho vydržíš byť dobrý."
Američanovi sa skutočne neskôr prestalo dariť. Do dvoch rokov prišiel o svoje tituly majstra sveta a na boxerskom tróne ho nečakane vystriedal James "Buster" Douglas. Štyri roky po noci snov v Atlantic City sa Tyson ocitol vo väzení za znásilnenie.
Z pôvodne šesťročného trestu si odsedel necelé tri roky. Neskôr po návrate do ringu ešte prišli úspechy, ale už to nikdy nebolo ako predtým.
Dôkazom Tysonovej nespútanosti bol aj pamätný súboj z roku 1997, keď Evanderovi Holyfieldovi odhryzol časť ucha. Bol to prvý profesionálny súboj v boxe za 50 rokov, ktorý sa skončil diskvalifikáciou jedného z aktérov.