Utorok, 19. január, 2021Meniny má Drahomíra, Mário

Triumfy Björgenovej a Bauera, Bajčičák 17.

SITA|Publikované 29. dec 2007 o 16:07

NOVÉ MESTO NA MORAVE 29. decembra (SITA) - V sobotňajších pretekoch 2. ročníka Tour de Ski - vrcholného svetového podujatia aktuálnej sezóny v behu na lyžiach - sa v Novom Meste na Morave z prvenstiev ...

NOVÉ MESTO NA MORAVE 29. decembra (SITA) - V sobotňajších pretekoch 2. ročníka Tour de Ski - vrcholného svetového podujatia aktuálnej sezóny v behu na lyžiach - sa v Novom Meste na Morave z prvenstiev tešili v kategórii žien na 10 km voľnou technikou Nórka Marit Björgenová a medzi mužmi na 15 km rovnako ako v piatkovom prológu domáci Čech Lukáš Bauer. Slovenskí reprezentanti si v porovnaní s piatkom polepšili. Najvýraznejší skok v celkovej klasifikácii urobil Martin Bajčičák, ktorý sa zo 40. miesta posunul na 17. priečku, Alena Procházková sa dostala zo 42. na 30. pozíciu.

Tridsaťročný Lukáš Bauer hnaný 14-tisícovou diváckou kulisou okolo celej trate predviedol skvelý výkon. Na základe výsledkov z piatkového prológu štartoval so šesťsekundovým náskokom pred Axelom Teichmannom z Nemecka, o ďalších sedem sekúnd sa vydal na trať Nór Odd-Björn Hjelmeset. Už v polovici trate však mal Bauer na prvej pozícii vyše 40-sekundový náskok. Za ním išla veľká skupina, v ktorej bol aj Slovák Martin Bajčičák. Český reprezentant svoj náskok pred celým štartovým poľom neustále zvyšoval na takmer minútu. Až v závere svoje tempo zvoľnil, jeho prenasledovatelia, naopak, snahu zlikvidovať jeho náskok vystupňovali. V dramatickom finiši veľkej skupiny sa najlepšie zorientoval Švéd Marcus Hellner, ktorý za víťazom zaostal o 47 s, tretí skončil jeho krajan Anders Södergren. "Nechcel som na súperov čakať, a tak som to od začiatku napálil naplno. Pred posledným okruhom som vedel, že mám veľký náskok a začal som myslieť na ďalšie etapy. Trochu som zvoľnil tempo a šetril som sily," vysvetľoval Bauer svoju taktiku v cieli.

Slovák Martin Bajčičák napokon skončil sedemnásty. O jeho umiestnení rozhodovala cieľová fotografia, podľa ktorej ho na cieľovej páske o niekoľko centimetrov zdolal Talian Pietro Piller Cottrer. O umiestnení Ivana Bátoryho rovnako rozhodoval rozbor cieľovej fotografie. Najskôr arbitri usúdili, že spoločne so švédskym lyžiarom Mathiasom Fredrikssonom obsadili 32. miesto, neskôr svoj verdikt upravili. Rovnako ako v Bajčičákovom prípade aj Bátory prehral a v konečnej výsledkovej listine figuruje na 33. priečke. Tretí slovenský reprezentant Michal Malák finišoval v 75-člennom štartovom poli na 66. pozícii.

V pretekoch žien sa ako prvá vydala na trať obhajkyňa minuloročného triumfu Fínka Virpi Kuitunenová so 6-sekundovým náskokom pred svojou krajankou Aino Kaisou Saarinenovou a 12-sekundovým pred Poľkou Justynou Kowalczykovou. Už v polovici trate však figurovala na čele silná šesťčlenná skupinka, v ktorej okrem spomenutých bežkýň boli aj Marit Björgenová z Nórska, Švédka Charlotte Kallová a Talianka Arianna Follisová. Evidentne najviac síl mala Švédka Kallová, ktorá si postupne vypracovala mierny 5-6 sekundový náskok pred svojimi prenasledovateľkami. V dramatickom finiši však svoje šprintérske schopnosti uplatnila Marit Björgenová, ktorá preťala cieľovú pásku o dve desatiny sekundy skôr ako Kallová, po bronz si s odstupom siedmich sekúnd dobehla Kowalczyková. Kuitunenová s 15-sekundovou stratou skončila štvrtá. Skvelý výkon predviedla skejtárska špecialistka Talianka Sabina Valbusová, ktorá sa z 23. priečky na štarte dokázala prepracovať až na konečné 7. miesto. Veľmi dobre zabojovala aj jediná Slovenka v 53-člennom poli Alena Procházková. Tá štartovala až zo 42. miesta s vyše minútovým odstupom za najlepšími, vďaka veľkej bojovnosti sa dokázala prepracovať na konečnú 30. priečku. Za víťaznou Björgenovou zaostala Procházková 1:46,2 min.

Rovnaké poradie, aké bolo v cieli sobotňajšej etapy, je aj v celkovej klasifikácii TdS. V nedeľu je na programe divácky mimoriadne atraktívny šprint voľnou technikou na Hradčanskom námestí v Prahe.


Výsledky - sobota:


MUŽI - 15 km voľnou technikou s hendikepovým štartom:

1. Lukáš Bauer (ČR) 34:53,5 min, 2. Marcus Hellner +47,0 s, 3. Anders Södergren (obaja Švéd.) +47,9, 4. Maxim Vylegžanin (Rus.) +48,0, 5. Simen Östensen (Nór.) +48,9, 6. Valerio Checchi (Tal.) +49,2, 7. Rene Sommerfeldt (Nem.) +49,7, 8. Jens Arne Svartedal (Nór.) +49,8, 9. Martin Koukal (ČR) +51,7, 10. Emmanuel Jonnier (Fr.) +52,3, ... 17. Martin Bajčičák +55,4, 33. Ivan Bátory +1:32,6, 66. Michal Malák (všetci SR) +4:16,4.


ŽENY - 10 km voľnou technikou s hendikepovým štartom:

1. Marit Björgenová (Nór.) 26:17,2 min, 2. Charlotte Kallová (Švéd.) +0,2 s, 3. Justyna Kowalczyková (Poľ.) +7,2, 4. Virpi Kuitunenová (Fín.) +15,0, 5. Oľga Ročevová (Rus.) +15,3, 6. Anna Hanssonová (Švéd.) +15,8, 7. Sabina Valbusová (Tal.) +16,3, 8. Arianna Follisová (Tal.) +17,4, 9. Seraina Mischolová (Švajč.) +17,9, 10. Riitta-Liisa Roponenová (Fín.) +18,4, ... 30. Alena Procházková (SR) +1:46,2.


Autor: SITA

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.