Pondelok, 18. január, 2021Meniny má Bohdana

Triumf Björgenovej, Procházková tridsiata

SITA|Publikované 29. dec 2007 o 14:21

NOVÉ MESTO NA MORAVE 29. decembra (SITA) - Víťazkou sobotného behu žien na 10 km voľnou technikou na 2. ročníku Tour de Ski - vrcholného svetového podujatia aktuálnej sezóny v behu na lyžiach - sa v Novom ...

NOVÉ MESTO NA MORAVE 29. decembra (SITA) - Víťazkou sobotného behu žien na 10 km voľnou technikou na 2. ročníku Tour de Ski - vrcholného svetového podujatia aktuálnej sezóny v behu na lyžiach - sa v Novom Meste na Morave stala skúsená 27-ročná Nórka Marit Björgenová a je aj na čele celkovej klasifikácie. Slovenka Alena Procházková obsadila 30. miesto a aj v celkovom poradí jej patrí rovnaká pozícia.

Druhá etapa seriálu mala štart podľa hendikepov z piatkového prológu. Ako prvá sa vydala na trať obhajkyňa minuloročného triumfu Fínka Virpi Kuitunenová so 6-sekundovým náskokom pred svojou krajankou

Aino Kaisou Saarinenovou a 12-sekundovým pred Poľkou Justynou Kowalczykovou. Už v polovici trate však bola na čele silná 6-členná skupinka, v ktorej okrem spomínaných bežkýň boli aj Marit Björgenová z Nórska, Švédka Charlotte Kallová a Talianka Arianna Folisová. Evidentne najviac síl mala Švédka Kallová, ktorá si postupne vypracovala mierny 5-6 sekundový náskok pred svojimi prenasledovateľkami. V dramatickom finiši však svoje šprintérske schopnosti uplatnila Marit Björgenová, ktorá preťala cieľovú pásku o dve desatiny sekundy skôr ako Kallová, po bronz si s odstupom siedmich sekúnd dobehla Kowalczyková. Kuitunenová s 15-sekundovou stratou skončila štvrtá. Skvelý výkon predviedla skejtárska špecialistka Talianka Sabina Valbusová, ktorá sa z 23. priečky na štarte dokázala prepracovať až na konečné 7. miesto.

Veľmi dobre zabojovala aj jediná Slovenka v 53-člennej konkurencii Alena Procházková. Štartovala až zo

42. miesta s vyše minútovým odstupom za najlepšími. Vďaka veľkej bojovnosti sa dokázala prepracovať na konečnú 30. priečku. Za víťaznou Björgenovou zaostala o 1:46,2 min.

O 15.00 h vybehnú na 15 km trať muži aj s triom Slovákov - Ivanom Bátorym, Martinom Bajčičákom a Michalom Malákom.

Výsledky - ženy 10 km voľnou technikou s hendikepovým štartom:

1. Marit Björgenová (Nór.) 26:17,2 min, 2. Charlotte Kallová (Švéd.) +0,2 s, 3. Justyna Kowalczyková (Poľ.) +7,2, 4. Virpi Kuitunenová (Fín.) +15,0, 5. Oľga Ročevová (Rus.) +15,3, 6. Anna Hanssonová (Švéd.) +15,8, 7. Sabina Valbusová (Tal.) +16,3, 8. Arianna Folisová (Tal.) +17,4, 9. Seraina Mischolová (Švajč.) +17,9, 10. Riitta-Liisa Roponenová (Fín.) +18,4, ... 30. Alena Procházková (SR) +1:46,2