Sobota, 27. február, 2021Meniny má Alexander

Trio Slovákov ide do Lahti s cieľom bodovať

SITA|Publikované 6. mar 2009 o 12:38

V piatok ráno odletelo z Bratislavy cez Prahu do Helsínk trio slovenských reprezentantov v behu na lyžiach Martin Bajčičák, Ivan Bátory a Michal Malák.

ŠTRBSKÉ PLESO. Odtiaľ sa už autom presunú do Lahti, kde sa v sobotu začína záverečná fáza Svetového pohára 2008/2009. V rýchlom slede budú potom pokračovať ďalšie podujatia - na budúci týždeň v nórskom Trondheime a potom ďalší týždeň vo švédskej metropole Štokholm a finále vo Falune.

Bežci si po majstrovstvách sveta v klasických lyžiarskych disciplínach v Liberci veľmi neoddýchli. "Cítim v nohách ešte tú nedeľnú päťdesiatku. Snažil som sa čo najviac zregenerovať, chodil som na masáže, do sauny, mal som iba jednofázové tréningy na lyžiach, ktoré trvali od hodiny do deväťdesiatich minút. Nabehal som denne od pätnásť do dvadsaťpäť kilometrov,“ zhrnul dni od návratu zo severu Česka najúspešnejší zo slovenských reprezentantov v Liberci Martin Bajčičák. Na MS skončil na 15 km klasickou technikou desiaty, v skiatlone a potom aj s Ivanom Bátorym v tímšprinte rovnako na pätnástom mieste a v záverečnom maratóne na 50 km voľnou technikou s hromadným štartom dvadsiaty prvý. "Tieto výsledky mi narobili chuť na bodované priečky aj vo Svetovom pohári. Konečne som zlomil to prekliatie, ktoré ma držalo od začiatku sezóny, keď som sa nie a nie dostať medzi tridsiatku najlepších. Verím, že záver sezóny budem mať dobrý,“ pokračoval skúsený 32-ročný rodák z Oravy. V rozpätí pätnástich dní ho čaká ešte šesť štartov. V nedeľu 8. marca to začne skejtová pätnástka. O šesť dní neskôr príde klasická päťdesiatka, ktorá je výnimočne presunutá z Holmenkollenu do Trondheimu, pretože lyžiarsky areál na predmestí Osla je už v rekonštrukcii pred budúcimi majstrovstvami sveta 2011. Na záver absolvuje 18. marca šprint okolo kráľovského paláca v Štokholme a od 20. do 22. marca troje preteky finále bojov o krištáľový glóbus vo Falune, kde je na programe prológ na 3,3 km voľnou technikou, skrátený skiatlon na 10+10 km klasickou a voľnou technikou s hromadným štartom a na záver 15 km voľnou technikou s hendikepovým štartom na základe odstupov v predchádzajúcich troch pretekoch. "Najviac obáv mám z pätnástky teraz v Lahti. Tá únava po majstrovstvách sveta je ešte stále citeľná. Myslím, že do päťdesiatky v Trondheime sa dám dokopy a zabojujem. Záver sezóny bude mimoriadne hektický, ale budeme na tom všetci rovnako,“ uzavrel pred odletom na severské turné Martin Bajčičák.

Ivan Bátory si naplánoval ten istý program. Po návrate z Liberca, kde záverečné preteky na 50 km vzdal asi šesť kilometrov pred cieľom, trénoval v Osrblí a Štrbskom Plese, rovnako ako Bajčičák sa venoval regenerácii. "Chcem v nedeľu na skejtovej pätnástke zabojovať a zmazať tak zlý dojem zo záveru majstrovstiev sveta. Tá päťdesiatka o týždeň v Trondheime bude veľká zaberačka, ale verím, že to zvládnem. Finále z nás potom vyžmýka všetko, čo ešte v nás ostalo, ale koniec sezóny býva taký. Verím, že sa nebudem vracať zo severu bez bodového umiestnenia,“ dodal Ivan Bátory.

Tretí do partie Michal Malák absolvuje iba nedeľné preteky v Lahti, potom sa vráti na Slovensko. "Ak dosiahne dobrý výsledok, priletí ešte za nami na finále do Švédska,“ naznačil jeho program tréner slovenskej mužskej reprezentácie Peter Bartoň, ktorý s technikom Ondrejom Benkom-Rybárom odcestoval autom s materiálom už vo štvrtok popoludní.

Na čele celkovej klasifikácie Svetového pohára je stále Švajčiar Dario Cologna s vyše dvestobodovým náskokom pred hrdinom majstrovstiev sveta v Liberci, trojnásobným šampiónom Nórom Petterom Northugom. Slováci doteraz veľa vody nenamútili. Ivan Bátory je so ziskom 12 bodov na 125. mieste, Bajčičák má na svojom konte iba 6 bodov a patrí mu 140. pozícia.

Program SP v behu na lyžiach do konca sezóny

7. marca (sobota) Lahti (Fín.) - muži a ženy šprint voľnou technikou, kvalifikácia (10.00), finále (12.00).

8. marca (nedeľa) Lahti (Fín.) - ženy 10 km voľnou technikou (9.45), muži 15 km voľnou technikou (12.00).

12. marca (štvrtok) Trondheim (Nór.) - muži a ženy šprint klasickou technikou, kvalifikácia (14.00), finále (15.45).

14. marca (sobota) Trondheim (Nór.) - ženy 30 km klasickou technikou s hromadným štartom (10.30), muži 50 km klasickou technikou s hromadným štartom (12.30).

18. marca (streda) Štokholm (Švéd.) - muži a ženy šprint klasickou technikou, kvalifikácia (14.00), finále (15.45).

20. marca (piatok) Falun (Švéd.) - ženy 2,5 km voľnou technikou (12.30), muži 3,3 km voľnou technikou (14.00).

21. marca (sobota) Falun (Švéd.) - muži skiatlon na 10+10 km klasickou a voľnou technikou s hromadným štartom (13.15), ženy skiatlon na 5+5 km klasickou a voľnou technikou s hromadným štartom (15.00).

22. marca (nedeľa) Falun (Švéd.) - muži 15 km voľnou technikou s hendikepovým štartom podľa odstupov z prológu a skiatlonu (12.15), ženy 10 km voľnou technikou s hendikepovým štartom podľa odstupov z prológu a skiatlonu (14.15).

Súvisiace články