BRATISLAVA. Pol deviatej ráno znamená pre väčšinu profesionálnych plavcov, že už majú za sebou prvý tréning. Do vody skáču už o šiestej.
Hoci to je veľmi rozšírené po celom svete, nie je to pravidlo.
Presvedčil sa o tom aj najlepší slovenský plavec Richard Nagy, ktorý strávil desať dní so špičkovými talianskymi plavcami v Ríme.
„Prekvapilo ma, že začínajú až o pol deviatej. Ja som o takom čase býval po prvom tréningu už doma. Tak dobre som sa dlho nevyspal. No na druhej strane tu sa chodí do postele neskôr, lebo večer sa končí aj o ôsmej,“ vraví Nagy.
Pre Talianov nie sú hrozbou
Desať dní mal možnosť trénovať s olympijským víťazom a majstrom sveta Gregoriom Paltrinierim a ďalším skvelým Talianom Gabrielem Dettim. S oboma sa pozná z medzinárodných súťaží.
Taliani sú svetovou špičkou v najdlhších bazénových disciplínach – 800 m voľný spôsob a 1500 m voľný spôsob.
Paltrinieri momentálne nemá na tisícpäťstovke konkurenciu. Na olympiáde v Riu vyhral zlato s obrovským päťsekundovým náskokom. V tomto roku plánuje prekonať aj svetový rekord. V Riu mu unikol o tri sekundy.
Richard Nagy (vpravo) s Gregoriom Paltrinierim (druhý sprava):
„Bavili sme sa, či by som sa mohol prísť pozrieť a teraz to vyšlo. Okrem mňa prišiel na pár dní aj Čech Jan Micka. Prijali nás v pohode. Pre nich to bolo tiež trochu vytrhnutie zo stereotypu,“ približuje Nagy.
Takú príležitosť nemá veľa športovcov. Väčšinou si šampióni a svetové hviezdy strážia svoje know-how, aby tak neinšpirovali súperov.
Usain Bolt či Michael Phelps sa pripravujú maximálne so svojou tréningovou skupinou. Zahraničných reprezentantov medzi nimi nenájdete.
„My si navzájom pomáhame a, navyše, nikto z nás dvoch Paltrinieriho neohrozuje. Nejde o nejakú veľkú rivalitu,“ vysvetľuje Nagy. Dvadsaťtriročný Bratislavčan však tajomstvo úspechu Talianov rozlúskol.
Doma plával to isté len v pomalšom tempe
„Tréningy boli celkom podobné tomu, čo som robil na Slovensku u Gaba Barana. Boli podobné štruktúrou aj objemom. Rozdiel bol v tom, že každý tréning sa plával v intenzite, ktorú som v živote nešiel. To znamená, že na jednotlivé tréningy som bol zvyknutý, ale oni ich plávajú oveľa rýchlejšie,“ opisoval člen Dukly Banská Bystrica.
Hneď druhý deň pocítil, aké je to stačiť olympijskému víťazovi, ktorý je na 1500 metrov o viac ako pol minúty rýchlejší.