Sobota, 24. júla, 2021Meniny má Vladimír

Tréner Šupler mal šesť ponúk, vybral si CSKA

Július Šupler má titul s Duklou Trenčín vo federálnej lige 1992, Slovan Bratislava priviedol o 11 rokov k prvenstvu v extralige a ako jeden z mála slovenských trénerov sa dokázal presadiť aj v zahraničí. Perfektne hovorí po rusky, od budúcej sezóny bude n (Autor: SITA)
Ondrej Gajdoš|1. apr 2011 o 00:00

Jediný slovenský tréner v KHL mal možnosť viesť aj HC Lev Poprad. Nakoniec našiel spoločnú reč s Viačeslavom Fetisovom, zlákala ho možnosť koncepčnej práce v slávnom moskovskom klube.

BRATISLAVA. Po majstrovstvách sveta 2008 v Halifaxe mnohí fanúšikovia nevedeli prísť Júliusovi Šuplerovi na meno. Všetku vinu za 13. miesto hádzali na trénera a nevideli, že väčšina oslovených hráčov z NHL sa vtedy ospravedlnila. Kouč, ktorý priviedol Duklu Trenčín k federálnemu titulu 1992 a reprezentáciu Slovenska z C-kategórie majstrovstiev sveta medzi elitu, sa presadil v Kontinentálnej hokejovej lige.

Po troch sezónach v Diname Riga dostal 60–ročný Popradčan šesť ponúk z klubov KHL. Vybral si slávny CSKA Moskva.

Zmluva 2 + 1

„Mohol som ešte zostať v Rige. Ale človek sa chce posunúť ďalej, vyskúšať niečo nové,“ priblížil Šupler rozhodovanie o svojej budúcnosti.

„Po trojhodinovom rozhovore so šéfom klubu Viačeslavom Fetisovom v Moskve som sa rozhodol pre CSKA. Zaujala ma koncepcia rozvoja klubu. Chcú dať priestor mladým hráčom z vlastnej základne a nebazírujú na tom, že už v najbližšom ročníku musia byť medzi elitou. Netlačia hneď s útokom na najvyššie miesta v tabuľke. Je tu možnosť na systematickú prácu“

Zmluvu na dva roky s opciou podpíše Šupler po návrate z dovolenky v druhej polovici apríla v Moskve.
CSKA skončil tohto roku až na 10. mieste Západnej konferencie a nedostal sa do osmičky tímov v play off. Nehrali v ňom žiadni Slováci.

V komunistickej ére bol armádny klub z Moskvy základom zbornej ZSSR, v sovietskej lige zbieral jeden titul za druhým. V mužstve červenoarmejcov dal tréner Viktor Tichonov dokopy excelentnú päťku Fetisov, Kasatonov, Makarov, Larionov, Krutov.

Rižan roka opúšťa hlavné mesto Lotyšska

Šupler je jediným slovenským trénerom v KHL. Lotyšský klub Dinamo Riga s nízkym rozpočtom priviedol už tretí rok po sebe do play off a tohto roku vyradil v 1. kole favorizované Dinamo Moskva. Vyhlásili ho za Rižana roka, ako prvého cudzinca v histórii.

Riga aréna bývala v zápasoch play off pravidelne vypredaná, desaťtisíc divákov prišlo aj minulý týždeň na rozlúčku mužstva so sezónou.

„Jednu zo šiestich ponúk som dostal aj z HC Lev Poprad - nováčika v KHL. Mohol som sa vrátiť domov. Ale výzva z CSKA bola silnejšia,“ priznal skúsený tréner. „Teším sa na zápasy s moskovským mužstvom na slovenskom ľade. Pre Poprad i celú krajinu pod Tatrami to môže byť silný impulz. Netreba sa báť. Dobrý hokej sa dá robiť aj za menšie peniaze.“

Vychutná si šampionát

Šupler sa včera vrátil k rodine, z Rigy do Popradu odšoféroval 1 145 kilometrov. Čaká ho dovolenka aj s rodinou, najlepšie si oddýchne s vnúčatami Filipom a Miškom.

„V pokoji si vychutnám majstrovstvá sveta v Bratislave a Košiciach,“ vravel o závere sezóny. „A silno budem držať palce slovenskému tímu."

Súvisiace články