Piatok, 30. júla, 2021Meniny má Libuša

Tréner Heister bude akceptovať rozhodnutie zväzu

SITA|21. jan 2011 o 03:02

Slovenskí hádzanári pokazili vo svojich vystúpeniach v základnej D-skupine na svetovom šampionáte v Göteborgu, čo sa dalo. Päť zápasov, štyri prehry a jediný bod za remízu.

GÖTEBORG. Slovenskí hádzanári pokazili vo svojich vystúpeniach v základnej D-skupine na svetovom šampionáte v Göteborgu, čo sa dalo. Päť zápasov, štyri prehry a jediný bod za remízu s outsiderom z Čile.

Tréner Zoltán Heister už po súboji číslo 3 s Argentínou priznal, že prežíva najväčšie sklamanie za štyri roky, čo sa ujal reprezentačného kormidla. Po sľubnom začiatku a tesnej prehre s vysokým favoritom z Poľska (33:35) prišla ľadová sprcha od domácich Švédov (22:38), z ktorej sa mužstvo už neprebralo.

Hladká prehra s Argentínou v kľúčovom súboji o postupovú nádej (18:23), ale najmä šokujúca remíza s Čile (29:29) zachránená sekundu pred koncom neznesú vzhľadom na nedávnu úspešnú minulosť porovnanie s ničím.

Slabý tímový duch

Záverečný nezdar s Kórejskou republikou (26:31) bol už len dovŕšením hernej aj mentálnej agónie. Slováci zlyhali na všetkých dôležitých frontoch: vpredu strelecky, vzadu v defenzíve, celoplošne takticky, individuálne, ale aj ako kolektív. A najmä z mužstva sa vytratilo to, čo ho roky zdobilo - silný tímový duch.

"Ja verím, že to, čo sa stalo v Göteborgu, je len také intermezzo. Tento tím musí zostať pokope a o pár mesiacov bude mať určite inú výkonnosť," nádeja sa tréner Heister. Faktom zostáva, že človekom, ktorý je najviac zodpovedný za slovenský herný a výsledkový "prepadák" v hale Scandinavium, je najmä on.

Práve tréner mal mať ako člen realizačného tímu s najvyššími právomocami priamy vplyv na dianie na ihrisku. V čase, keď hra nešla, skúšať meniť taktiku, viac rotovať hráčov, brať oddychové časy, burcovať či v prípade potreby dokonca aj zvýšiť hlas. Nič z toho sa však nedialo. Lavička slovenského tímu bola počas celej základnej skupiny v Göteborgu mŕtva a hra na palubovke až na pár svetlých okamihov chaotická.

"Z lavičky góly dávať nemôžem. Pozahadzovali sme kopu šancí v rozhodujúcich chvíľach. Nie sme schopní urobiť elementárne činnosti. Bársčo robíme, trvalejšie to nejde, je to smola aj hanba, chalani chceli, ale...," takto argumentoval tréner Heister po skončení väčšiny súbojov Slovákov v D-skupine. V hodnotení zápasov mal pravdu, ibaže radšej ju mať nemal. Ale to by jeho mužstvo muselo hrať inak najmä proti súperom, ktorí podľa papiera boli výkonnostne pod ním.

Prezident zväzu je pripravený vyvodiť dôsledky

"Bol by som zbabelec, ak by som teraz povedal, že utekám preč. Ale to nebude závisieť len odo mňa. Som takisto súčasť tohto tímu, takisto zodpovedám za tieto výkony, takže nemôžem povedať, že ja nie som na vine. Určite však nebudem utekať z toho preč. Keď vedenie SZH povie, že nechce so mnou spolupracovať, tak to - samozrejme - budem musieť akceptovať," vyhlásil k otázke svojej budúcnosti pri tíme Heister.

Prezident Slovenského zväzu hádzanej Jaroslav Holeša pre agentúru SITA už po troch zápasoch v základnej skupine avizoval, že je pripravený vyvodiť dôsledky z nevydareného šampionátu. "Budeme sa zaoberať všetkými otázkami komplexne, aj trénerom," povedal Holeša.

Vedenie zväzu si dobre uvedomuje, že práve tréner Heister má veľké zásluhy na pozdvihnutí slovenskej mužskej hádzanej na reprezentačnej úrovni. Desiate miesto spred dvoch rokov z MS v Chorvátsku bolo veľkým krokom dopredu, výborne rozbehnutá kvalifikácia o postup na ME 2012 potvrdením kontinuity, no pád na šampionáte vo Švédsku do skupiny o 17. - 20. miesto nepríjemnou a z veľkej miery nepochopiteľnou realitou. A tú treba teraz riešiť predovšetkým.

Súvisiace články