Rus Alexander Bolšunov oslavuje víťazstvo na Tour de Ski 2021. (Autor: TASR/AP)

4.Jevgenij BelovRusko+ 21,8 s
5.Andrej MelničenkoRusko+ 24 s
6.Ivan JakimuškinRusko+ 26,9 s
7.Hugo LapalusFrancúzsko+ 30,2 s

VAL DI FRIEMME. Ruský bežec na lyžiach Alexander Boľšunov obhájil celkový triumf na Tour de Ski. V záverečnej 8. etape pretekoch na 10 km s hromadným štartom voľnou technikou obsadil druhé miesto.

V talianskom Val di Fiemme v nedeľu vyhral jeho krajan Denis Spicov s náskokom 13,3 sekundy, tretí bol Francúz Maurice Manificat (+15,2).

Boľšunov dominoval na celom podujatí, keď zvíťazil v piatich z ôsmich etáp. Pred záverečným vystúpením mal pred druhým Manificatom priepastný náskok viac ako troch minút, ktorý s prehľadom udržal.

Väčšinu pretekov sa držal na predných miestach, pred posledným medzičasom na 9,2 km síce v stúpaní stratil rovnováhu a bol až štvrtý, v posledných metroch však zabral a skončil druhý za Spicovom.

Ten nastúpil v poslednej tretine trate a svojím mohutným záverom nedal konkurencii žiadnu šancu. V konečnom hodnotení Tour si zabezpečil tretiu priečku za Manificatom.

Boľšunov vďaka triumfu napodobnil Švajčiara Daria Colognu, ktorému sa podarilo obhájiť triumf na TdS v roku 2012.

Dve víťazstvá na Tour majú aj Nór Martin Johnsrud Sundby a Čech Lukáš Baurer, najúspešnejší je Cologna so štyrmi prvými miestami.

V hodnotení Svetového pohára si Boľšunov poistil prvú priečku s 1297 bodmi. Druhý je jeho krajan Ivan Jakimuškin, ktorý má na konte 631 bodov.