Rus Alexander Bolšunov oslavuje víťazstvo na Tour de Ski 2021.
Rus Alexander Bolšunov oslavuje víťazstvo na Tour de Ski 2021. (Autor: TASR/AP)

4.Jevgenij BelovRusko+ 21,8 s
5.Andrej MelničenkoRusko+ 24 s
6.Ivan JakimuškinRusko+ 26,9 s
7.Hugo LapalusFrancúzsko+ 30,2 s

VAL DI FRIEMME. Ruský bežec na lyžiach Alexander Boľšunov obhájil celkový triumf na Tour de Ski. V záverečnej 8. etape pretekoch na 10 km s hromadným štartom voľnou technikou obsadil druhé miesto.

V talianskom Val di Fiemme v nedeľu vyhral jeho krajan Denis Spicov s náskokom 13,3 sekundy, tretí bol Francúz Maurice Manificat (+15,2).

Boľšunov dominoval na celom podujatí, keď zvíťazil v piatich z ôsmich etáp. Pred záverečným vystúpením mal pred druhým Manificatom priepastný náskok viac ako troch minút, ktorý s prehľadom udržal.

Väčšinu pretekov sa držal na predných miestach, pred posledným medzičasom na 9,2 km síce v stúpaní stratil rovnováhu a bol až štvrtý, v posledných metroch však zabral a skončil druhý za Spicovom.

Ten nastúpil v poslednej tretine trate a svojím mohutným záverom nedal konkurencii žiadnu šancu. V konečnom hodnotení Tour si zabezpečil tretiu priečku za Manificatom.

Boľšunov vďaka triumfu napodobnil Švajčiara Daria Colognu, ktorému sa podarilo obhájiť triumf na TdS v roku 2012.

Dve víťazstvá na Tour majú aj Nór Martin Johnsrud Sundby a Čech Lukáš Baurer, najúspešnejší je Cologna so štyrmi prvými miestami.

V hodnotení Svetového pohára si Boľšunov poistil prvú priečku s 1297 bodmi. Druhý je jeho krajan Ivan Jakimuškin, ktorý má na konte 631 bodov.

Celkové poradie Svetového pohára (po 15 z 28 pretekov):

1. Boľšunov 1297 bodov, 2. Jakimuškin 631, 3. Manificat 588, 4. Melničenko 562, 5. Malcev 525, 6. Belov 519

Celkové poradie Svetového pohára v dlhých behoch (9 z 16):

1. Boľšunov 453, 2. Jakimuškin 340, 3. Melničenko 295, 4. Manificat 252, 5. Belov 250, 6. Spicov 245

Domov»Zimné športy»Beh na lyžiach»Nikto to nedokázal takmer desaťročie. Boľšunov opäť ovládol Tour de Ski