💡 Tento článok môžete dočítať celý vďaka Toyote
ŠTOKHOLM . Keď kanadskí hokejisti opúšťali v stredu Štokholm, málokto pochyboval o tom, že sú o dva dni späť.
Štvrťfinále v Herningu proti domácim Dánom malo byť len krátkou neplánovanou odbočkou na ceste za titulom majstrov sveta.
Kanaďania sa museli presúvať do druhého dejiska MS v hokeji 2025 napriek tomu, že vyhrali A-skupinu. Štvrtí z B-skupiny Dáni totiž mali v prípade postupu vopred garantované domáce prostredie.
Ich štvrťfinálové víťazstvo 2:1 nad Kanadou sa zaradí medzi najväčšie prekvapenia v histórii medzinárodného hokeja.
Sportnet ponúka krátke príbehy troch najväčších senzácií, ktoré sa odohrali na ľade počas majstrovstiev sveta či zimných olympijských hier.
Zázrak na ľade, ZOH 1980
Zápas medzi USA a Sovietskym zväzom vo finálovej skupine na ZOH 1980 v Lake Placid vošiel do dejín ako Zázrak na ľade (Miracle on Ice). Nebola to len hokejová udalosť storočia (podľa IIHF).
V ére studenej vojny to znamenalo oveľa viac. Oba tímy nastupovali proti sebe vo vypätej politickej situácii, len niekoľko týždňov po sovietskom vpáde do Afganistanu. Sovieti vedení legendárnym trénerom Viktorom Tichonovom v tom čase vládli svetovému hokeju.
VIDEO: Posledná minúta zápasu USA - ZSSR na ZOH 1980
Suverénne triumfovali na majstrovstvách sveta 1979 na domácom ľade, keď vyhrali všetkých deväť zápasov so skóre 70:17.
Americký výber viedol tréner Herb Brooks. Svoj pre olympijský turnaj v Lake Placid formoval rok a pol. Vyberal si z niekoľkých stoviek adeptov, ktorí absolvovali prípravné kempy, kde sa okrem iného podrobili psychologickým testom.
Reprezentáciu tvorili veľkí rivali z univerzitných tímov. Brooks ich zjednotil - aj proti sebe. V príprave na olympijský turnaj odohral americký tím 61 zápasov. Ten posledný v newyorskej Madison Square Garden tri dni pred štartom olympijského turnaja proti Sovietskemu zväzu. Výsledok? 3:10.
„Hľadeli sme sa nich so zvesenými bradami a otvorenými ústami. Netušili sme, že sú takí dobrí,“ spomínal po rokoch pre NHL.com Neal Broten.
O dva týždne sa oba tímy stretli znovu. „Veľké chvíle sa rodia z veľkých príležitostí. A jednu takú dnes večer máte, chlapci. Keby sme hrali s nimi desaťkrát, tak nás deväťkrát zdolajú. Ale nie v tomto zápase!“ motivoval svojich zverencov Brooks.
Američania zaskočili favorizovaného súpera od úvodu agresívnou hrou a aktívnym napádaním, no Sovieti v prvej tretine dvakrát o gól viedli a zdalo sa, že je otázkou času, kedy zlomia americký odpor.
Lenže v posledných sekundách prvého dejstva Dave Christian nahodil spoza červenej čiary ľahký puk, ktorý Treťjak len vyrazil pred seba.
Dvojica sovietskych obrancov akoby už čakala na sirénu, vrútil sa medzi nich Mark Johnson a vyrovnal.
Tréner Tichonov vystriedal v bránke Vladislava Treťjaka, ktorého nahradil Myškin. Tichonov neskôr tvrdil, že pokyn k striedaniu Treťjaka dali sovietski funkcionári a Treťjakovi sa za to ospravedlnil.
Sovieti ešte raz v zápase viedli (3:2), ale v treťom dejstve sa prejavila americká kondícia. Gólmi Johnsona a kapitána Mikea Eruzioneho domáci otočili skóre.
„Prvýkrát som videl Sovietov ako prepadli panike. Iba nahadzovali puk dopredu dúfajúc, že tam niekoho nájde,“ spomínal Jim Craig.
Zaskočený favorit nedokázal sedem minút v treťom dejstve vystreliť na bránku. Sovieti v závere ani neodvolali brankára. Túto možnosť údajne ani nenacvičovali na tréningoch, Tichonov jej neveril.
„Jedenásť sekúnd. Už odpočítavame posledných desať. Päť sekúnd do konca zápasu! Veríte na zázraky? Áno!“ kričal komentátor Al Michaels.
Američania v poslednom zápase finálovej skupiny zdolali aj Fínsko a oslavovali senzačné zlato.
Šok v Katoviciach, MS 1976
V katovickej hale Spodek sa 8. apríla 1976 tiesnilo desaťtisíc ľudí. Nikomu z nich v tej chvíli ani nenapadlo, že si na konci zápasu zaspievajú Dabrowského mazurku.
Poľská hokejová reprezentácia dovtedy prehrala všetkých 25 zápasov so Sovietmi. Len o dva mesiace skôr než sa konal svetový šampionát, zborná naložila Poliakom na ceste za olympijským zlatom v Innsbrucku 16:1. Na MS 1973 utrpeli Poliaci so Sovietmi rekordnú prehru – 0:20.
Televízia vysielala hokejový zápas v Katoviciach iba zo záznamu – z obáv, že diváci pri nástupe na ľad Sovietov vypískajú.
Poľsko bolo až do roku 1989 súčasťou socialistického tábora a fungovalo podľa príkazov z Moskvy. Fanúšikovia v hale Spodek si od údivu museli pretierať oči.
VIDEO: Zápas Poľsko - ZSSR na MS 1976
Domáci hokejisti viedli po prvej tretine 2:0 po góloch Jaskierskeho a Nowinského. Aj vďaka tomu, že brankár Andrzej Tkacz vytiahol parádne zákroky.
Ani jeho brankárske umenie by však v ten večer nestačilo, keby v poľskom drese nekorčuľoval ďalší hrdina – útočník Wiesław Jobczyk, autor hetriku.
Až keď v 24. minúte Poliaci zvýšili na 4:1, tréner sovietskeho tímu Boris Kulagin poslal namiesto Alexandra Sidelnikova do bránky Vladislava Treťjaka. Ani to však nepomohlo.
„Až po mojom poslednom góle na 6:3 sme verili vo víťazstvo. Do konca zostávalo niečo vyše minúty. Dovtedy to bolo veľmi napínavé, Rusi mali veľa príležitostí a mohli nám dať aj viac gólov. Andrzej Tkacz však chytal fantasticky, bol ako múr, nedokázali ho viackrát prekonať,“ spomínal pri 45. výročí pamätného zápasu pre Poľskú televíziu Jobczyk.
Gól Borisa Michajlova na 6:4 v poslednej minúte už hala v ošiali ani nevnímala.
„Bolo pre nás ťažké uveriť, čo sme dosiahli. Keď znela hymna, Rusi stáli prvýkrát pred nami so zvesenými hlavami. Dovtedy vždy na nás hľadeli pri hymne takmer s dešpektom. Určite boli lepší hráči. Hokej je však tímový šport a v ten deň boli Poliaci lepší tím,“ dodal Jobczyk.
Ľadový hokej bol v tom čase v Poľsku druhý najpopulárnejší kolektívny šport po futbale. Po víťazstve nad Sovietmi sľúbili poľské politické orgány hokejistom malý automobil Fiat.
Hráči si už boli vo fabrike v Tychách vybrať autá podľa farby. Podmienkou bolo, aby sa Poľsko udržalo medzi elitou. Chýbalo mu k tomu 21 sekúnd. V skupine o udržanie prehralo so Západným Nemeckom 1:2.
V tom roku vypadávali posledné dve mužstvá a hoci Poliaci získali na šampionáte rekordných osem bodov, skončili na 7. mieste, pred NDR. Namiesto automobilu dostali hokejisti aspoň hodinky. Majstrom sveta sa stalo Československo.

Zlý sen Tommyho Sala, ZOH 2002
Švédska hokejová reprezentácia predvádzala na olympijskom turnaji v Salt Lake City skvelý hokej. Druhý raz v histórii hrali pod piatimi kruhmi aj hráči z NHL a turnaj na americkom kontinente pútal veľkú pozornosť.
V základnej skupine Severania zdolali silnú Kanadu, Česko a Nemcom nadelili 7:1. Vo štvrťfinále nastupovali proti Bielorusku, ktoré bolo v tomto súboji v pozícii jasného outsidera.
Švédi s kapitánom Matsom Sundinom z Toronto Maple Leafs a 18 hráčmi z NHL v zostave prestrieľali v prvej tretine súpera 21:8, ale prehrávali 1:2. Bielorusi viedli aj 3:2, Sundin v tretej tretine vyrovnal. A potom sa stalo niečo, čo dodnes máta v snoch brankára Tommyho Sala.
Obranca Vladimir Kopat v 58. minúte prešiel červenú čiaru a odpálil puk na švédsku bránku. Salo sa po ňom zahnal lapačkou, ale zasiahol ho do masky a spadol za neho a dokotúľal sa za čiaru.
„Keby som povedal, že chcem dať tento gól, nikto by mi neveril. Len som za červenou čierou vystrelil, nič viac,“ vysvetľoval Kopat novinárom prostredníctvom tlmočníka. Bielorusi už vedenie udržali a vyradili favorita.
VIDEO: Zápas Švédsko - Bielorusko na ZOH 2002
„Niekedy vystrelí aj zbraň bez nábojov,“ vravel bieloruský brankár Andrej Mezin. „To sme dnes boli my,“ dodal.
Mezin predviedol v zápase 44 zákrokov. V tom čase chytal v Nemecku za Berlin Capitals. Päť rokov sa v zámorí snažil prebojovať do NHL, keď mu to nevyšlo, odišiel do Európy.
„Myslím si, že je to neuveriteľné,“ citoval Los Aneles Times Ruslana Saleja, jediného Bielorusa pôsobiaceho v NHL (Anaheim Mighty Ducks). Bielorusi dosiahli týmto víťazstvom svoj strop, na turnaji skončili štvrtí.
„Je to pre nás a našu krajinu zdrvujúce. Takéto veci sa stávajú... každé dve desaťročia, alebo tak nejako,“ vravel švédsky útočník Markus Näslund. Smutný hrdina zápasu však bol Tommy Salo.
„Dovtedy sme hrali dobrý hokej. Ale vo štvrťfinále sme zlyhali vo všetkom. Hrali sme o jedenástej ráno a naše mozgy sa nikdy neprebrali. Hrali sme ako v spomalenom filme,“ hovoril s odstupom 20 rokov pre denník Aftonbladet. Napísal knihu "Môj život pod maskou", v ktorej sa dotkol aj smolného zápasu.
Tvrdí, že po ňom čelil výčitkám od kapitána Sundina, ktorý mu potom povedal, že iba žartoval. „Nemal som pocit, že by len žartoval, a mne na tom aj tak neprišlo nič vtipné. V tej chvíli sa ma to dotklo,“ píše Salo v autobiografii.
Výsledky MS v hokeji 2025 - štvrtok 22. máj
| Playoff | Štvrťfinále


| Playoff | Štvrťfinále


| Playoff | Štvrťfinále


| Playoff | Štvrťfinále

