Piatok, 24. septembra, 2021Meniny má Ľuboš, Ľubor

Nezažil som šikanu v NHL, ale ponižovanie od Říhu v Slovane, priznal Kopecký

Tomáš Kopecký sa raduje po zisku Stanleyho pohára v NHL. (Autor: TASR/AP)
Prémiový obsah
Juraj Berzedi|24. jún 2020 o 17:10

Najhoršie veci zažil na sklonku kariéry.

Hral pätnásť rokov v zámorí a dvakrát získal Stanleyho pohár. Zažil nováčikovské párty i trénera Mika Babcocka, ktorého hráči označujú za tyrana.

Najhoršiu skúsenosť však okúsil na sklonku kariéry v Slovane Bratislava.

„To, ako sa správal tréner Miloš Říha k hráčom na striedačke, som nikdy predtým nezažil,“ tvrdí bývalý slovenský hokejista TOMÁŠ KOPECKÝ.

Bývalý hokejista Daniel Carcillo opísal nechutné praktiky, ktoré nováčikovia museli podstúpiť počas jeho pôsobenia v zámorskej juniorke. Zažili ste niečo podobné?

Juniorský hokej som zažil už na Slovensku. Keď som hral v Trenčíne, ako mladíci sme museli nosiť vodu, pomôcky a mali sme upratovacie služby.

Cez letnú prípravu sme zase museli doniesť na tréning sirup. Nikdy to nezachádzalo do extrémov. Žiadne fyzické násilie či ponižovanie.

Dve sezóny ste hrali aj v kanadskej juniorke za Lethbridge Hurricanes. Bolo to tam iné?

Vôbec. Boli to také normálne veci. Keď sme chodievali na výjazdy, bývali sme v izbách, ktoré mali dve postele a prístelku. Pravidlom bolo, že mladí museli spávať na prístelke. Nebolo tam nič vyhrotené, ako opisoval Carcillo.

Ani na nováčikovskej párty?

Keď sme boli v juniorke, chodili sme do reštaurácie Boston Pizza. Mali sme osemnásť či devätnásť a objednávali sme si veľké krčahy piva.

Pritom sme sedeli a mysleli si, aká je to veľká párty. Nikdy sa nerobili veľké zverstvá. Nováčikovské párty boli najmä o alkohole. Žiadne šikanovanie.

Ako to neskôr fungovalo v NHL?

V NHL sme platili večeru podľa výšky platu. Keď som bol nováčik v Detroite, mali sme veľký účet, pričom som zarábal ligové minimum. Starší hráči vtedy povedali, že zaplatím len nejaké percento a ostatné doplatia oni.

Tam som pocítil, že sa nepotrebujú vyvyšovať. Nikdy sa nestalo, že by som celú výplatu dal za jednu večeru.

Čo ďalšie sa dočítate v rozhovore

  • Čo robili hokejisti v Detroite, keď prišiel tréner Mike Babcock do kabíny?
  • Ako ponižoval tréner Miloš Říha hráčov v Slovane?
  • Ako sa s ním pri prvom stretnutí zvítal Steve Yzerman?
  • Ktorý tréner v zámorí mu dal pocítiť, že je Európan?
  • Čomu sa v súčasnosti venuje a akú ponuku dostal od Miroslava Šatana?

Nedávno sa rozoberala téma násilia a čudných praktík hokejových trénerov v NHL. Váš bývalý spoluhráč z Detroitu Johan Franzén označil kouča Mika Babcocka za tyrana, ktorý útočí na ľudí. Mali ste tiež taký pocit?

Babcock ma trénoval asi päť rokov. Bol svojský. Bol to človek, ktorého ľudia nemali radi, lebo sa správal povýšenecky. K niektorým ľuďom bol až arogantný.

Dočítajte tento článok
s predplatným sportnet.sk

Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.

Máte už konto alebo predplatné? Prihláste sa

Súvisiace články