Nedeľa, 11. apríla, 2021Meniny má Július

Titul Nórovi Northugovi, Bajčičák pätnásty

SITA|22. feb 2009 o 14:44

V skiatlone mužov na 15+15 km klasickou a voľnou technikou s hromadným štartom na 49. majstrovstvách sveta v klasických lyžiarskych disciplínach v českom Liberci triumfoval 23-ročný Petter Northug z Nórska.

LIBEREC.

V taktických pretekoch nastúpil kilometer pred cieľom a jeho fantastickému zrýchleniu nikto nestačil. Víťaz štyroch pretekov Svetového pohára si bezpečne prišiel do cieľa po svoj prvý individuálny titul majstra sveta, pred dvoma rokmi v Sappore bol finišmanom víťaznej nórskej štafety.

"Je to úžasná sezóna. Najskôr som skončil druhý na Tour de Ski, teraz mám titul majstra sveta. To je, myslím si, skvelá bilancia. Mal som v týchto pretekoch výborne pripravené lyže. Keď sme sa odtrhli od vedúcej skupiny, veril som si, že by z toho mohlo byť zlato. Vedel som, že mám ešte dosť síl, dovtedy som sa len viezol. Takticky som to zvládol vynikajúco. Som, samozrejme, šťastný,“ povedal v prvej reakcii po dobehnutí do cieľa Petter Northug. Druhý skončil Švéd Anders Södergren zo Švédska, ktorý zaostal o 3,1 s, tretí bol Talian Giorgio di Centa. Jediný Slovák v 93-člennom štartovom poli Martin Bajčičák skončil pätnásty, keď bol o 38,5 s pomalší ako víťaz.

Dlho išla na čele veľká, vyše tridsaťčlenná skupina, kde sa pretekári ponúkali, kto bude celý „vláčik“ ťahať. Až v predposlednom z ôsmich okruhov nastúpila v jednom zo stúpaní päťčlenná skupina a zvyšok skupiny nezareagoval. Veľmi rýchlo si vypracovali náskok niekoľkých desiatok metrov.

V záverečnom klesaní pred vjazdom na štadión, keď si už na čele bezpečne išiel po titul majstra sveta Northug, v ľavotočivej zákrute spadol Rus Alexander Legkov, ktorý v tom čase išiel na tretej pozícii a ponúkol tak svojim súperom, aby sa pobili o ostávajúce pozície na stupňoch víťazov. Lepšie šprintérske kvality v cieli nakoniec ukázal Švéd Anders Södergren, 36-ročný Giorgio di Centa sa viac sústredil na udržanie bronzovej priečky.

Slovák Martin Bajčičák išiel veľmi dobre. V klasickej úvodnej časti si bezpečne kontroloval čelo pretekov. V jednom momente bol dokonca lídrom. V skejtovej časti sa stiahol do stredu vedúcej skupiny a nezachytil nástup pätice bežcov. Nakoniec skončil na solídnom pätnástom mieste, čo je jeho piaty najlepší výsledok na MS v kariére.

"V klasike som si opäť, rovnako ako v piatok, vybral mikrokontaktové lyže. Urobil som dobre, išli vynikajúco. Aj preto som sa hravo držal v popredí. Aj skejtové lyže som mal skvele pripravené. Žiaľ, keď sa skupina trhala niekde na dvadsiatom treťom kilometri, ja som prežíval asi najväčšiu krízu. Pichalo ma v boku, jednoducho som za nimi nestačil. Vymordoval som sa, len čo je pravda. Ešte v poslednom okruhu, keď som všetko prekonal, som veril, že by som mohol urobiť aj lepší výsledok, ale v cieľovej rovinke sa presadili šprintéri. Nie som spokojný s takýmto umiestnením, viem však, že dnes som na lepší výsledok nemal,“ povedal Martin Bajčičák odchádzajúc na antidopingovú kontrolu, na ktorú ho vyžrebovali zo štartového poľa.

Výsledky - skiatlon - muži:

1. Petter Northug (Nór.) 1:15:52,4 h, 2. Anders Södergren (Švéd.) +3,1 s, 3. Giorgio di Centa (Tal.) +11,9, 4. Alexander Legkov (Rus.) +20,1, 5. Rolan Clara (Tal.) +23,6, 6. Vincent Vittoz (Fr.) +29,2, 7. Tobias Angerer (Nem.) +29,8, 8. Sami Jauhojärvi (Fín.) +32,4, 9. Martin Koukal (ČR) +32,7, 10. Matti Heikkinen (Fín.) +35,4, ... 15. Martin Bajčičák (SR) +38,5.

Prehľad desiatich najlepších výsledkov slovenského reprezentanta v behu na lyžiach Martina Bajčičáka na MS:

4. miesto - skiatlon - 2005 Oberstdorf

6. miesto - 50 km klasickou technikou s hromadným štartom - 2007 Sapporo

10. miesto - 15 km voľnou technikou - 2005 Oberstdorf

10. miesto - 15 km klasickou technikou - 2009 Liberec

15. miesto - skiatlon - 2009 Liberec

18. miesto - skiatlon - 2007 Sapporo

20. miesto - 50 km voľnou technikou - 2001 Lahti

22. miesto - 30 km voľnou technikou - 1999 Ramsau

24. miesto - 30 km klasickou technikou s hromadným štartom - 2003 Val di Fiemme

24. miesto - 50 km klasickou technikou s hromadným štartom - 2005 Oberstdorf

Súvisiace články