Francúzi vzali Rusku za svoju. Po víťazstve spolu spievali hymnu

Francúzska tenistka Varvara Gračovová počas Roland Garros 2024.
Francúzska tenistka Varvara Gračovová počas Roland Garros 2024. (Autor: WTA/ instagram)
Sportnet, TASR|1. jún 2024 o 13:45 (aktualizované 1. jún 2024 o 22:00)

S antukovým grandslamom sa už v 3. kole rozlúčila nasadená sedmička.

PARÍŽ. Kazašská tenistka Jelena Rybakinová sa prebojovala do osemfinále dvojhry na grandslamovom turnaji Roland Garros.

Štvrtá nasadená hráčka zdolala v treťom kole na parížskej antuke turnajovú dvadsaťpäťku Elise Mertensovú z Belgicka 6:4, 6:2.

Víťazka Wimbledonu z roku 2022 sa v boji o štvrťfinále stretne s víťazkou súboja medzi Ukrajinkou Elinou Svitolinovou a Rumunkou Anou Bogdanovou.

Z postupu sa tešila aj Varvara Gračevová. Rodáčka z Moskvy, ktorá od júna 2023 reprezentuje Francúzsko, zvíťazila nad Irinou-Cameliou Beguovou 7:5, 6:3.

Gračevová žila vo Francúzsku viac ako päť rokov, kým požiadala o občianstvo. O tom, že ju tamojší tenisoví fanúšikovia vzali za svoju svedčí fakt, že po víťaznom zápase si spolu s ňou zaspievali národnú hymnu Marseillaisu.

V osemfinále turnaja nebude chýbať ani Aryna Sabalenková. Bieloruska sa prebojovala do druhého týždňa bez toho, aby stratila čo i len set.

V zápase tretieho kola narazila na svoju veľmi dobrú kamarátku Paulu Badosovú. Prvý set bol veľmi vyrovnaný, hráčky sa striedali vo vedení, no od stavu 3:5 získala Sabalenková osem gemov v sérii, čím rozhodla zápas.

Bieloruská tenistka Aryna Sabalenková (vpravo) v objatí s Paulou Badosovou.
Bieloruská tenistka Aryna Sabalenková (vpravo) v objatí s Paulou Badosovou. (Autor: REUTERS)

"Je ťažké hrať proti svojej najlepšej kamarátke. Je to neuveriteľná hráčka, ktorá sa vracia po zranení a som si istá, že sa čoskoro vráti na vrchol," povedala Sabalenková, ktorá si vylepšila vzájomnú bilanciu na 5:2.

"Na kurte sme súperky. Snažím sa nepozerať na druhú stranu, sústrediť sa na seba a predviesť moju najlepšiu hru. V každom prípade, proti nej sú to vždy ťažké zápasy," dodala bieloruská tenistka.

S turnajom sa rozlúčila sedmička turnaja Čeng Čchin-wen, Číňanku vyradila nenasadená Ruska Elina Avanesianová 3:6, 6:3, 7:6 (6). Avanesianová viedla v rozhodujúcom treťom sete už 5:2 a podávala na víťazstvo.

Semifinalistka Australian Open z tohto roku však zabojovala a dostala duel do tajbrejku. V ňom však uspela Ruska, keď premenila hneď prvý mečbal.

V súboji dvoch nasadených Američaniek uspela tá nižšie nasadená. Dvadsaťdvojka turnaja Emma Navarrová vyradila štrnástku Madison Keysovú po dvoch tajbrejkoch 7:6 (5), 7:6 (3).