Novak Djokovič.
Novak Djokovič. (Autor: SITA/AP)
TASR|19. nov 2022 o 16:53 (aktualizované 19. nov 2022 o 22:44)

Djokovič tak zostáva jediným mužom, ktorý tento rok na Turnaji majstrov neprehral.

ATP Turnaj majstrov 2022 v Turíne

semifinále:

Novak Djokovič (Srb.-7) - Taylor Fritz (USA-8) 7:6 (5), 7:6 (6)

Casper Ruud (Nór.-3) - Andrej Rubľov (Rus.-6) 6:2, 6:4

TURÍN. Srbský tenista Novak Djokovič sa stal prvým finalistom Turnaja majstrov v Turíne. V semifinále zdolal v pozícii nasadenej sedmičky osmičku "pavúka" Američana Taylora Fritza 7:6 (5), 7:6 (6).

V nedeľu zabojuje o rekordný šiesty titul na záverečnom podujatí sezóny proti Nórovi Casperovi Ruudovi. Nórsky tenista v druhom semifinále ako nasadená trojka zdolal šestku "pavúka" Rusa Andreja Rubľova hladko 6:2, 6:4.

Dvojnásobný grandslamový finalista môže v Taliansku dosiahnuť životný úspech. Hoci už hral vo finále Roland Garros a US Open aj na podujatí Masters 1000 v Miami, ešte stále mu v zbierke chýba veľký titul.

Djokovič už vyhral na Turnaji majstrov 5 titulov. Ak vyhrá šiesty, vyrovná historický rekord Rogera Federera.

Djokovičovi vyšiel úvod zápasu, keď v piatom geme čistou hrou prelomil podanie Fritza. Američan však bleskovo kontroval rebrejkom a o osude prvého setu napokon rozhodol tajbrejk.

V jeho koncovke slávil úspech Djokovič, ktorý za stavu 6:5 zahral víťazný forhendový longlajn. Fritz sa rýchlo otriasol, hneď na začiatku druhého dejstva zobral Djokovičovi servis a za stavu 5:3 a 30:0 bol blízko k tomu, aby si vynútil rozhodujúci set.

Djokovič však vyrovnal na 5:5 a vynútil si tajbrejk, v ktorom premenil druhý mečbal.

"Dnes som sa na kurte necítil komfortne a bojoval som o to, aby som prežil. Vedel som, že to bude náročné, pretože Taylor má skvelé podanie. Dôležité bolo, že som vyhral prvý set.

V druhom dejstve hral Taylor veľmi dobre, no podarilo sa mi ho dotiahnuť do tajbrejku, v ktorom ma podržalo podanie. Urobím všetko pre to, aby som získal prvý titul na Turnaji majstrov od roku 2015. Som hladný po úspechu," uviedol Srb v pozápasovom interview.

Ruud v druhom semifinále od stavu 1:2 v zápase s Rubľovom na dvorci dominoval, keď získal deväť gemov za sebou.

Nór robil minimum nevynútených chýb, údery z jeho rakety mali optimálnu dĺžku. Rubľov pôsobil frustrovaným dojmom, vo výmenách veľa kazil, čo bola voda na mlyn Ruuda.

V druhom dejstve Rus znížil z 1:5 na 4:5, no v desiatom geme premenil Ruud hneď prvý mečbal.

Domov»Tenis»Djokovič je krok od vyrovnania sa Federerovi. Jeho súper zabojuje o životný titul