Carlos Alcaraz s trofejou za víťazstvo na US Open 2022.
Carlos Alcaraz s trofejou za víťazstvo na US Open 2022. (Autor: SITA/AP)
Jana Sedláková|12. sep 2022 o 04:05

Carlos Alcaraz vyhral vo finále US Open nad Casperom Ruudom.

NEW YORK. "V roku 2022 sa chcem dostať do prvej svetovej pätnástky a možno by som chcel zabojovať aj o Turnaj majstrov. To bude super náročný cieľ, ale určite nie nereálny," hovoril pre španielsky Punto de Break v januári tohto roka Carlos Alcaraz.

Boli to odvážne ciele na v tej dobe iba 18-ročného tenistu. Vtedy bol 32. hráčom sveta. Veľmi rýchlo pochopil, že sa môže pozerať aj oveľa vyššie.

Iba málokto pochyboval, že z neho bude tenisová hviezda a bude bojovať o grandslamové tituly či post svetovej jednotky. Raz. Možno o rok či o dva.

Reálne to však prišlo oveľa skôr.

Už v septembri, deväť mesiacov po tom, čo Carlos Alcaraz vyhlásil, že sa túži kvalifikovať na Turnaj majstrov, dosiahol absolútny tenisový Olymp.

Dobyl slávne US Open a stáva sa najmladšou svetovou tenisovou jednotkou v histórii. Vo finále zdolal Nóra Caspera Ruuda po setoch 6:4, 2:6, 7:6 (1), 6:3.

Stále má iba devätnásť rokov.

Pekné gesto Ruuda

Jedna vec je, že vyhral grandslamový titul, ale za postom svetovej jednotky stojí oveľa viac.

Alcaraz, kým sa za deväť mesiacov dostal z postu mladíka, čo túži byť v top 15, na pozíciu najlepšie tenistu sveta, prešiel dlhú cestu.

Vyhral turnaj ATP 500 v Riu, potom dobyl Masters 1000 turnaj v Miami i v Madride a vyhral aj podujatie ATP 500 v Barcelone.

A úplný vrchol ho ešte len čakal. Na Roland Garros sa o ňom opatrne začalo hovoriť ako o favoritovi. Prehral však vo štvrťfinále s Alexandrom Zverevom.

Po premenení mečbalu na US Open víťazne spadol na zem. Pri preberaní trofeje vyzeral miestami trocha strnulo. Bolo vidieť, že toto je niečo, čomu sa musí priučiť, kým si na ten pocit zvykne.

Je rozdiel víťaziť a víťaziť na grandslamových turnajoch.

A zápas určite poctivo sledoval aj jeho veľký vzor a krajan - Rafael Nadal. Rekordér v počte grandslamových trofejí.

Prakticky okamžite po poslednej loptičke sa na sociálnej sieti twitter objavila Španielova gratulácia.

Domov»Tenis»Túžil byť aspoň v top 15, no je svetová jednotka. Alcaraz prekonal vlastné očakávania