Jiří Lehečka na Australian Open 2023.
Jiří Lehečka na Australian Open 2023. (Autor: TASR/AP)
TASR|20. jan 2023 o 07:50 (aktualizované 20. jan 2023 o 14:43)

Sinnerovi sa podaril obrat z 0:2 na sety.

MELBOURNE. Grécky tenista Stefanos Tsitsipas sa prebojoval do osemfinále dvojhry na grandslamovom turnaji Australian Open.

Tretí nasadený hráč musel v dueli 3. kola odvrátiť v druhom sete setbal, no Holanďana Tallona Griekspoora zdolal 6:2, 7:6 (5) a 6:3.

Jeho súperom v boji o štvrťfinále bude turnajová pätnástka Jannik Sinner.

Talian otočil zápas s Mártonom Fucsovicsom z 0:2 na sety, svojho súpera napokon zdolal 4:6, 4:6, 6:1, 6:2 a 6:0.

Do osemfinále ide aj šiesty nasadený Kanaďan Felix Auger-Aliassime.

Tsitsipas: Nebolo to úplne ľahké

Tsitsipas sa medzi najlepšiu šestnástku v Melbourne dostal tretíkrát za uplynulé štyri roky.

Grék zostal najvyššie nasadeným hráčom v mužskom turnaji, keďže z turnaja už vypadli obhajca titulu Španiel Rafael Nadal i dvojka Nór Casper Ruud.

Tsitsipas úspešne čelil setbalu súpera za stavu 5:6 v druhom sete pri svojom podaní a zvládol aj následný tajbrejk.

"Nebolo to úplne ľahké, ale pri vlastnom podaní som nedovolil súperovi dostať sa do dlhých výmen a vývoj stretnutia som si postrážil," uviedol Tsitsipas.

Sinner získal posledných 12 gemov duelu

Sinner prehral úvodné dva sety s Fucsovicsom, ale po 3:33 h hry napokon dokázal otočiť skóre vo svoj prospech.

Taliansky hráč získal posledných 12 hier duelu, súper už mu v závere nedokázal vzdorovať.

"Prvé dva sety boli pre mňa veľmi ťažké. Samozrejme, musel som potom vo svojej hre niečo zmeniť. Cítil som sa dobre, iba som nedokázal zakončiť výmeny rozhodujúcim úderom. V závere mi pomohla aj fyzička, ktorej som sa v príprave veľa venoval," povedal Sinner.

Talian prehráva vo vzájomnej bilancii s Tsitsipasom 1:4. Obaja sa stretli v Melbourne aj vo vlaňajšom štvrťfinále a Grék uspel v troch setoch.

Nišioka dosiahol jubilejné víťaztsvo

Auger-Aliassime, ktorý v druhom kole vyradil Slováka Alexa Molčana, si poradil s Franciscom Cerundolom z Argentíny v troch setoch 6:1, 3:6, 6:1 a 6:4.

Japonec Jošihito Nišioka sa prvýkrát v kariére dostal do osemfinále grandslamu, keď zdolal Američana Mackenzieho McDonalda 7:6 (6), 6:3 a 6:2.

Pre Nišioku to bolo jubilejné 100. víťazstvo na okruhu. McDonald v druhom kole vyradil zdravotne indisponovaného Nadala.

Prvýkrát v kariére sa do grandslamového osemfinále prebojoval Čech Jiří Lehečka.

Po päťsetovom a viac ako trojhodinovom boji zdolal turnajovú jedenástku Camerona Norrieho z Veľkej Británie 6:7 (8), 6:3, 3:6, 6:1 a 6:4.

Súperom Lehečku v osemfinále bude Auger-Aliassime a Nišioka sa stretne s Rusom Karenom Chačanovom.

Medvedev nezopakuje svoju finálovú účasť z rokov 2021 a 2022. Na Američana Kordu nenašiel recept a nezískal ani jeden set.

V tajbrejku tretieho síce odvrátil tri mečbaly, ale pri štvrtom zahral jeho súper víťazný úder k čiare.

"Hral som úžasne. Sám som bol zo seba prekvapený, s akou ľahkosťou mi dnes vychádzali kľúčové údery. Bol to neuveriteľný zápas," povedal podľa AFP syn miestneho šampióna z roku 1998 Petra Kordu.

Desiaty nasadený Poliak Hubert Hurkacz zdolal v päťsetovej dráme Kanaďana Denisa Shapovalova 7:6 (3), 6:4, 1:6, 4:6 a 6:3.

Australian Open 2023

Dvojhra mužov - 3. kolo:

Stefanos Tsitsipas (Gr.-3) - Tallon Griekspoor (Hol.) 6:2, 7:6 (5), 6:3

Jannik Sinner (Tal.-15) - Márton Fucsovics (Maď.) 4:6, 4:6, 6:1, 6:2, 6:0

Jošihito Nišioka (Jap.-31) - Mackenzie McDonald (USA) 7:6 (6), 6:3, 6:2

Felix Auger-Aliassime (Kan.-6) - Francisco Cerundolo (Arg.-28) 6:1, 3:6, 6:1, 6:4

Jiří Lehečka (ČR) - Cameron Norrie (V.Brit.-11) 6:7 (8), 6:3, 3:6, 6:1, 6:4

Hubert Hurkacz (Poľ.-10) - Denis Shapovalov (Kan.-20) 7:6 (3), 6:4, 1:6, 4:6, 6:3

Karen Chačanov (Rus.-18) - Frances Tiafoe (USA-16) 6:3, 6:4, 3:6, 7:6 (9)

Sebastian Korda (USA-29) - Daniil Medvedev (Rus.-7) 7:6 (7), 6:3, 7:6 (4)