Si tučná, počúvala v mladosti. Cestu na vrchol si americká legenda vydrela

Kapitánka Lindsay Davenportová počas tlačovej konferencie americkej tenisovej reprezentácie žien.
Kapitánka Lindsay Davenportová počas tlačovej konferencie americkej tenisovej reprezentácie žien. (Autor: TASR)
Matej Hank|12. apr 2025 o 09:00

Príbeh bývalej svetovej jednotky a šesťnásobnej grandslamovej víťazky Lindsay Davenportovej.

BRATISLAVA. Neznáša, keď ju ľudia vychvaľujú a hovoria o jej úspechoch. Na okruhu bola vždy tichá, nemala stovky priateľov, sústredila sa najmä na svoju hru.

Američanka Lindsay Davenportová patrí do výkladnej skrine amerického ženského tenisu a spolu so sestrami Williamsovými sa radí medzi najlepšie tenistky USA v histórii.

Štyridsaťosemročná bývalá svetová jednotka dnes stojí v pozícii trénerky reprezentačného tímu v Pohári Billie Jean Kingovej, ktorý počas aprílového víkendu odohrá kvalifikačné duely v bratislavskom Národnom tenisovom centre.

"Na víkendové stretnutia sa tešíme. Je pre nás veľká česť reprezentovať USA. Prišli sme sem za určitým športovým cieľom a každá hráčka je pripravená urobiť maximum, aby sme ho splnili," povedala na tlačovej konferencii.

Čo sa v článku ešte dočítate?

  • Prečo má rada zápasy v inej krajine?
  • Čo povedala o Daniele Hantuchovej?
  • Na aké ďalšie Slovenky si spomína?
  • S akými problémami súperila v začiatkoch kariéry?
  • Čo povedala o svojom synovi Jaggerovi?
  • Ako vníma úspech Madison Keysovej?

Najväčšia pocta? Reprezentácia

Davenportová reprezentovala USA až na desiatich turnajoch Fed Cupu (dnes Billie Jean King Cup, pozn.) ako hráčka.

Až trikrát dokázala s tímom triumfovať a stala sa jednou z najúspešnejších hráčok.

Od roku 2023 sa pokúša získať triumf ako kapitánka tímu. "Je to určite iné. Myslím si, že som si nikdy poriadne neuvedomila, koľko práce s tým súvisí. Ale zatiaľ je to veľmi zábavné," povedala pre Sportnet.

Snahu Američaniek o zisk titulu pod jej vedením prekazili v roku 2023 hráčky Česka, o rok neskôr Slovenky.

"Mám možnosť lepšie spoznať hráčky, ktoré som predtým dobre nepoznala. Vždy som považovala reprezentáciu krajiny za najväčšiu poctu, takže keď som dostala túto prácu, bola som veľmi nadšená," uviedla Davenportová.

Tím USA, zľava Desirae Krawczyková, Asia Muhammadová, Hailey Baptisteová, kapitánka Lindsay Davenportová, Bernarda Perová a Alycia Parksová.
Tím USA, zľava Desirae Krawczyková, Asia Muhammadová, Hailey Baptisteová, kapitánka Lindsay Davenportová, Bernarda Perová a Alycia Parksová. (Autor: TASR)

Obľubuje, keď americký tím nehrá zápasy na domácej pôde.

"Keď cestujeme do iných krajín, tím sa ešte viac zomkne a máme viac spoločného času. Tento týždeň bol naozaj skvelý a veľmi som si ho užila. Teraz sa už sústredíme na zápasy," dodala.

Zareagovala včas

Američanky sa pokúsia v Bratislave zdolať Slovenky prvýkrát v histórii, ich bilancia so zverenkyňami Mateja Liptáka je 0:2. Naposledy sa stretli na finálovom turnaji v Málage, kde Slovenky vyhrali 2:1 na zápasy. 

"Na toto stretnutie si veľmi dobre spomíname. Slovenky sa na finálovom turnaji prezentovali počas celého týždňa úžasnými výkonmi na kurte. Aj mimo neho pôsobili veľmi tímovo a podľa mňa si zaslúžili hrať finále," uviedla americká kapitánka.

Slovensko považuje za najnebezpečnejšie tímy v súťaži. "Hrajú na domácej pôde, čo môže byť z psychologického pohľadu aj trocha zväzujúce. Uvidíme, ako sa Slovenky s týmto tlakom vyrovnajú," dodala.

Pomôcť Američankám k prvej výhre so Slovenskom mali aj dve hráčky svetovej úrovne - svetová trojka Jessica Pegulová a Daniella Collinsová.

Lindsay Davenportová.
Lindsay Davenportová. (Autor: TASR/AP)

Tesne pred zápasmi však americký tím oznámil, že pre vyťaženie a zranenia neprídu. "Sezóna je pre hráčky veľmi dlhá, takže to úplne chápem. Dobrou správou je, že máme mnoho hráčok – myslím, že 17 alebo 18 - v top 100," dodala Davenportová.

Aj napriek absencii najlepších prišli Američanky s hráčkami z elitnej stovky - jednotka bude Alycia Parksová (54. v rebríčku WTA) a dvojka Bernarda Perová (76.).

"Volala som Bernarde v pondelok večer a ona povedala: 'Budem tam ešte dnes večer, žiadny problém.' Už bola v Európe. Mala som šťastie, že hráčky hneď povedali áno a prišli tak rýchlo, ako mohli," vravela kapitánka.

Najobľúbenejšia hráčka? Hantuchová

Davenportová sa na kurtoch často stretávala aj so slovenskými tenistkami. Najviac duelov odohrala s Danielou Hantuchovou. Stretli sa celkovo sedemkrát a bilancia bola 7:0 pre Američanku.

"Daniela bola jednou z mojich najobľúbenejších hráčok na okruhu, keď som hrala. Vždy bola milá a zábavná. Stretávam ju každý rok na Roland Garros a niekedy aj na US Open.

Je pekné vidieť, ako si bývalé hráčky žijú a čo robia po kariére. Vždy sa teším, keď ju vidím," dodala.

VIDEO: Zostrih finále Davenportová - Hantuchová na turnaji v Bali 2007

Davenportová si spomína aj na zápasy s Karinou Cílekovou-Habšudovou, s ktorou sa stretávali najmä v juniorských časoch. Medzi seniorkami odohrali tri vzájomné zápasy, všetky vyhrala Američanka.

"Slovensko má v ženskom tenise silnú tradíciu, samozrejme spomeniem aj Dominiku Cibulkovú. Hrala som v minulosti proti viacerým hráčkam, boli šikovné a mimo kurtu priateľské," povedala.

Nemala žiadne sebavedomie

Davenportová o sebe tvrdí, že nikdy nebola zázračné dieťa. Cestu na vrchol si musela vydrieť.

Martina Hingisová a Lindsay Davenportová po finále US Open 1998.
Martina Hingisová a Lindsay Davenportová po finále US Open 1998. (Autor: SITA/AP)

"V sedemnástich rokoch som nebola dokonalá. Nemala som sebavedomie. Bola som zhrbená a naozaj rozpačitá a nechcela som byť v centre pozornosti. Ale časom sa to zmenilo," povedala v minulosti.

V mladosti vážila 86 kilogramov. Ľudia ju označovali za tučnú, čo jej ubližovalo viac ako prehry.

Keď Davenportová zhodila takmer štrnásť kíl, do dvoch rokov sa stala svetovou jednotkou. „Som ľahšia a výrazne mi to na dvorci pomáha,“ uviedla pred vyše dvadsiatimi rokmi.

Na čele svetového rebríčka strávila až 98 týždňov, čím sa radí na desiate miesto historických tabuliek. Z aktívnych tenistiek ju prekonala len Iga Swiateková, ktorá bola líderkou rebríčka 125 týždňov.

VIDEO: TOP 10 úderov Davenportovej na US Open

Davenportová sa na kurte pohybovala pomerne málo, dominantná bola vďaka silným forhendom od základnej čiary. K víťazstvám jej pomohla aj mentálna sila.

Aj vďaka tomu ovládla trikrát dvojhru na grandslame, triumfovala raz na Australian Open, Wimbledone a US Open. Na Roland Garros sa prebojovala maximálne do semifinále.

Američanka bola výborná aj vo štvorhre, kde jej tiež patrila pozícia svetovej jednotky. S tromi rôznymi spoluhráčkami vyhrala rovnako tri grandslamové tituly. Na US Open 1997 sa tešila s Češkou Janou Novotnou.

Davenportová získala aj jednu zlatú medailu z olympijských hier, ktorú získala na domácej pôde v Atlante 1996. Vtedy uspela ako deviata nasadená hráčka a vo finále zdolala Arantxu Sanchezovú-Vicariovú v dvoch setoch.

V jej šľapajach pokračuje syn

S manželom Jonom Leachom majú štyri deti. Najstarší je 17-ročný Jagger Leach.

Už v mladom veku sa vydal na tenisovú dráhu, no v auguste 2020 mal kolíziu na štvorkolke, po ktorej musel absolvovať náročnú operáciu. K tenisovým zápasom sa vrátil až v roku 2023 a hneď vyhral tri turnaje na okruhu ITF.

Najväčší úspech dosiahol na juniorskom Australian Open 2025, keď sa prebojoval do semifinále vo dvojhre aj vo štvorhre.

Jagger Leach.
Jagger Leach. (Autor: Jeff Dean/USTA)

"Je to skvelý chalan a veľmi sa snaží naplniť svoj sen – stať sa profesionálom. Moja úloha je ho podporovať a uvidíme, kam to zájde. Ale áno, hrá a snaží sa.

Aj pre mňa je to celkom zábava, že to môžem zažívať spolu s ním," povedala pre Sportnet Davenportová.

Leach dostal aj pozvánku do amerického daviscupového tímu, ktorý koncom januára 2025 hral zápasy v Taiwane. "Bol to preňho životný zážitok. Takže ako rodina si túto cestu s ním tiež užívame," dodala hrdá mama.

Spojitosť s Keysovou

Davenportová nezačínala svoju trénerskú kariéru pri americkej reprezentácii. V roku 2015 sa pripojila ku krajanke Madison Keysovej. Hneď na prvom spoločnom grandslame, Australian Open, sa prebojovala do semifinále a prenikla medzi 20 najlepších rebríčka.

"Sme si veľmi blízke. Poznám ju od jej 17 rokov a odvtedy som súčasťou jej života," povedala na jej adresu.

Aj napriek prelomovej sezóne sa po roku ich cesty rozišli. Spojili sa opäť v roku 2017, keď sa Keysová vracala na kurty po zranení.

Madison Keysová s trofejou pre víťazku Australian Open 2025.
Madison Keysová s trofejou pre víťazku Australian Open 2025. (Autor: TASR/AP)

Davenportová jej pomohla k postupu do finále US Open a takisto aj k tretiemu titulu na okruhu WTA. Po roku opäť skončila na jej lavičke.

Najväčší úspech dosiahla na Australian Open 2025, keď zdvihla nad hlavu svoj prvý víťazný pohár na grandslame.

"Takmer som už nasadla na lietadlo do Austrálie, pretože syn ešte hral a Madison tiež. Ale nechcela som narušiť ich koncentráciu, tak som nešla. Úprimne, bol to jeden z najšťastnejších momentov môjho života – mimo osobných či rodinných vecí.

Vidieť Madison, ako prekonala svoje obavy a minulé neúspechy a dosiahla takýto úspech, bolo naozaj úžasné," opísala pocity po úspechu Keysovej.

Davenportová si myslí, že jej krajanka dosiahne v kariére ešte veľa.

"Aj keď má už tridsať rokov a je vydatá, má stále veľký potenciál na ďalšie úspechy. Uvidíme, čo prinesie ďalší grandslamový turnaj – myslím, že bude hrať s menším tlakom, takže možno získa ešte jeden titul," uzavrela.

Nachádzate sa tu:
Domov»Tenis»Si tučná, počúvala v mladosti. Cestu na vrchol si americká legenda vydrela