Dvakrát Krejčíková, britská senzácia aj svetová jednotka. Kto sú tenistky roka?

Ashleigh Bartyová. (Autor: TASR/AP)
SITA|8. dec 2021 o 12:38

Všetky tri menované tento rok vyhrali grandslamový turnaj.

ST. PETERSBURG. Austrálčanka Ashleigh Bartyová sa stala hráčkou roka podľa Ženskej tenisovej asociácie.

Svetová jednotka získala rovnaký honor predtým aj za sezónu 2019. Bartyová vyhrala v roku 2021 päť turnajov na hlavnom ženskom okruhu vrátane slávneho Wimbledonu na tráve londýnskeho All England Clubu.

Dvadsaťpäťročná rodáčka z austrálskeho štátu Queensland ukončila tenisový rok ako jednotka svetového rebríčka tretíkrát za sebou. Pred druhou Bieloruskou Arynou Sabalenkovou má aktuálne náskok 1202 bodov.

Dvakrát Krejčíková

Až dve ocenenia sa ušli Češke Barbore Krejčíkovej. Dvadsaťpäťročná Brnianka sa stala hráčkou s najväčším zlepšením a zároveň s krajankou Kateřinou Siniakovou boli ocenené ako najlepší deblový pár roka.

Spoločne triumfovali na Roland Garros, olympijských hrách v Tokiu aj koncoročnom výberovom turnaji WTA Finals v mexickej Guadalajare. Predtým si honor najlepšej dvojice prisvojili v roku 2018.

Krejčíková je málo vídaným zjavom, keď dokáže na najvyššej úrovni úspešne kombinovať dvojhru aj štvorhru. V koncoročnom rebríčku WTA vo dvojhre jej patrí piata a vo štvorhre druhá priečka.

Zároveň sa stala prvou hráčkou od roku 2000, ktorá na parížskej antuke dokázala vyhrala dvojhru aj štvorhru v rovnakom roku. Pred 21 rokmi sa to podarilo Francúzke Mary Pierceovej.

"Krejčíková predtým nikdy nevyhrala turnaj na hlavnej ženskej úrovni, ale v roku 2021 sa tešila trikrát. V rebríčku sa posunula zo 65. pozície na konci roka 2020 až na tretiu, momentálne je piata," pripomenul oficiálny web WTA.

Britská senzácia

Ocenenie pre nováčika roka získala Britka Emma Raducanová. Hráčka s čínsko-rumunskými koreňmi senzačne triumfovala na US Open v New Yorku. Podarilo sa jej to vo veku 18 rokov a ako prvej hráčke v histórii aj ako kvalifikantke a navyše bez straty setu vo všetkých desiatich zápasoch vrátane troch v kvalifikácii.

"Britská tínedžerka začala tenisový rok na 343. priečke rebríčka, ukončila ho na devätnástej pozícii," napísala Ženská tenisová asociácia.

Návratom roka ocenili počínanie Španielky Carly Suárezove-Navarrovej. Bývalá svetová šestka chcela ukončiť kariéru už v roku 2020, ale dlhá prestávka spôsobená prvou vlnou pandémie koronavírusu jej to znemožnila.

Vlani v septembri jej potom diagnostikovali Hodgkinov lymfóm a po úspešnom boji s rakovinou sa vo veku 33 rokov ešte raz vrátila na súťažné dvorce.

Predstavila sa na Roland Garros aj Wimbledone a definitívne sa rozlúčila s kariérou v novembri na finálovom turnaji Pohára Billie Jean Kingovej v Prahe, kde si zahrala aj proti Slovenkám a dokonca pomohla vybojovať rozhodujúci bod vo štvorhre.

"Už pred týmto turnajom som povedala, že končím kariéru a na tom sa nič nemení. Mať však na sebe ešte raz španielsky dres je pre mňa veľmi emotívne. Hrať za svoju krajinu je jedna z najlepších vecí, ktoré sa dajú zažiť v tenise," komentovala vtedy rodáčka z Kanárskych ostrovov.

Súvisiace články