Pondelok, 26. júla, 2021Meniny má Anna, Hana, Anita

Tenis-DC: Slovensko - Rusko 2:3, Kučera prehral dobre rozohratý zápas

TASR|12. feb 2001 o 00:11

Bratislava (TASR) - Slovenskí tenisoví reprezentanti prehrali v 1. kole Davisovho pohára v hale "C" bratislavskej Incheby s Ruskom po dramatickom priebehu tesne 2:3 a v dňoch 21. až 23. septembra budú bojovať v baráži o udržanie vo svetovej skupine. Rusko

postúpilo do štvrťfinále, kde sa v dňoch 6. až 8. apríla stretne na domácej pôde so Švédskom, ktoré rovnakým výsledkom vyradilo Česko.

Rozhodujúci tretí bod získal v záverečnej nedeľňajšej dvojhre olympijský víťaz zo Sydney Jevgenij Kafeľnikov víťazstvom nad Karolom Kučerom za 3:15 h v piatich setoch 4:6, 4:6, 6:3, 6:2, 6:2. Ešte predtým vyhrala domáca jednotka Dominik Hrbatý za 1:24 h nad svetovou jednotkou Maratom Safinom 6:3, 6:1, 6:4. Hosťujúci tím tak po necelých dvoch rokoch zopakoval výhru z Moskvy nad zverencami nehrajúceho kapitána Miloslava Mečířa vo štvrťfinále týchto neoficiálnych majstrovstiev sveta mužských reprezentačných tímov. Vo vypredanom hľadisku nechýbal ani prezident SR Rudolf Schuster, predseda vlády Mikuláš Dzurinda a viacerí členovia vládneho kabinetu.

Slovenský reprezentant prelomil v tretej hre úvodného setu bez straty fiftínu podanie súpera, vzápätí svoj brejk potvrdil a dostal sa do vedenia 3:1. Dramatický priebeh priniesla 10. hra tohto dejstva. Kučera odvrátil päť brejkbalov ruského hráča, premenil tretí setbal a za 51 minút získal set v pomere 6:4. Dobre rozbehnutý domáci tenista hneď v úvode druhej časti súboja prelomil Kafeľnikovove podanie, takisto v tretej a viedol 3:0. V 4. hre sa ale hosťujúcemu hráčovi podaril rebrejk, ktorý potvrdil a znížil tak na 2:3. V desiatej hre si Kučera pri svojom podaní vypracoval dva setbaly, esom premenil prvý a za 36 minút získal set v pomere 6:4. V treťom sete si až do stavu 3:4 obaja aktéri stretnutia podržali svoj servis. V ôsmej hre však stratil Kučera svoj servis a Kafeľnikov si za 35 minút vynútil štvrtý set.

Ruský tenista pokračoval v úvode štvrtého dejstva v zlepšenej hre a čistou hrou brejkol svojho súpera hneď v 1. hre. V týchto chvíľach na dvorci jasne dominoval dvojnásobný víťaz grandslamových turnajov, ktorý bratislavskému rodákovi "ušiel" na rozdiel štyroch gemov. Kučera pretrhol šnúru deviatich prehratých hier až v 5. geme, keď znížil na 1:4. Štvrtý set získal rodák zo Soči za 32 minút hladko v pomere 2:6. Veľký súboj sa odohrával v tretej hre piateho setu, v ktorej Kučera odvrátil šesť brejkbalov a nakoniec sa ujal vedenia 2:1. V 5. hre evidentne unavená slovenská dvojka nestačila na presné obhodenia "Kalašnikova" a pri svojom podaní uhrala iba fiftín. Rus vzápätí svoj brejk potvrdil a viedol 4:2. Vyčerpaný domáci tenista stratil v ďalšej hre svoj servis a Kafeľnikov v nasledujúcej využil druhý mečbal.

Hlas Jevgenija Kafeľnikova: "Som veľmi šťastný, že sa mi podarilo zvrátiť vývoj stretnutia. Chcel som vyhrať v troch setoch, no Karol hral výborne, čo ma trochu zaskočilo. Aj keď Marat Safin nebol v Bratislave v oslnivej forme, máme na to, aby sme v tomto ročníku ¤šalátovú misu¤ získali".

Hlas Karola Kučeru: "Musím si to celé v pokoji rozobrať. Zápas som rozbehol veľmi dobre, neviem si vysvetliť, prečo som napokon prehral. Zlom nastal v treťom sete, Kafeľnikov ma tak rozbehal, že som mu nestačil odolávať. Nepochopiteľne som stratil koncentráciu, podvedome som očakával, že sa mi naskytne možnosť brejknúť súpera."

Hlas nehrajúceho kapitána Miloslava Mečířa: "Bolo to vynikajúce vyrovnané stretnutie, ľudia si určite prišli na svoje. Kafeľnikov dokázal, že je veľkým hráčom. Prehra nás veľmi mrzí, bolí o to viac, že sme jednou nohou boli vo štvrťfinále. Teší ma však zlepšenie Dominika Hrbatého, ktorý dnes hral veľmi dobre, bol ako vymenený. Musím pochváliť aj Krošláka, ktorý sa vo štvorhre dobre zhostil úlohy tímovej trojky."

1. kolo svetovej skupiny Davisovho pohára:
Slovensko - Rusko 2:3
Piatok: Karol Kučera - Marat Safin 3:6, 4:6, 6:3, 7:5, 6:2, Dominik Hrbatý - Jevgenij Kafeľnikov 2:6, 3:6, 5:7,
Sobota: štvorhra: Dominik Hrbatý, Ján Krošlák - Marat Safin, Jevgenij Kafeľnikov 4:6, 4:6, 6:2, 6:7 (7),
Nedeľa: Dominik Hrbatý - Marat Safin 6:3, 6:1, 6:4, Karol Kučera - Jevgenij Kafeľnikov 6:4, 6:4, 3:6, 2:6, 2:6.

Súvisiace články