Štvrtok, 28. októbra, 2021Meniny má Dobromila

Gombos naposledy proti súperovi rozbil raketu. Teraz sa chce poučiť z chýb

Norbert Gombos. (Autor: TASR/SOŠV)
Jana Sedláková|16. sep 2021 o 21:30

Slovensko sa v Bratislave na tvrdom povrchu stretne s Čile.

BRATISLAVA. Po zápase bol poriadne frustrovaný. Rozmlátil raketu. Mal množstvo šancí a predsa prehral. Siahal pritom na jedno z najväčších víťazstiev v kariére.

Na US Open sa v prvom kole odohral zaujímavý zápas. Slovák Norbert Gombos narazil a Čiľana, hráča z top 20, Christiana Garína. Prehral v štyroch setoch. 

Konfrontácia to bola mimoriadne zaujímavá najmä preto, že Slovensko a Čile sa majú stretnúť v súboji Davisovho pohára. Išlo teda o akúsi prípravu na súboj tímových jednotiek.

"Bol to veľmi vyrovnaný zápas. V prvom i štvrtom sete som nevyužil výhodu brejku. V kľúčových momentoch som neurobil správne rozhodnutia. Podal som však dobrý výkon," hovoril Gombos pred stretnutím Slovensko - Čile.

"V Bratislave sa pokúsim zahrať ešte lepšie a vyvarovať sa chýb," dodal.

Návrat po dopingu

Jeho prvým súperom však bude Nicolas Jarry, v súčasnosti 214. hráč sveta. Hoci v čilskom tíme podľa rebríčka nie je dvojkou, bude úlohu tímovej dvojky plniť. Ide o bývalého 38. hráča sveta.

Pre pozitívny test na doping v roku 2019 však dostal takmer ročný zákaz činnosti a poklesol v rebríčku.

Teraz sa vracia a zdá sa, že je v dobrej forme. V apríli dokonca vyhral podujatie kategórie ATP Challenger. 

Pre Gombosa pôjde o inú skúšku ako tú proti Garínovi. "Je úplne iný hráč, vysoký, má bombový servis. Snaží sa hrať agresívne, má podobný štýl ako ja. Vracia sa do starej formy, nebude to ľahký zápas," hovoril Gombos.

Čilská jednotka Christian Garín v zápase proti Norbertovi Gombosovi na US Open. (Autor: TASR/AP)

"Som vďačný, že mi dal kapitán Nicolas Massu príležitosť v úvodných dvojhrách. Reprezentovať Čile je pre mňa vždy veľká česť. Mám za sebou ťažké obdobie, no už je to minulosť," hovoril Jarry.

Zaradenie Jarryho namiesto rebríčkovo vyššie postavených Marcela Tomasa Barriosa Veru či Alejandra Tabila sa zdá byť zaujímavým taktickým ťahom zo strany čilského kapitána, ktorým je bývalý olympijský víťaz a svetová deviatka Nicolás Massú. 

Už generálny sekretár Slovenského tenisového zväzu Igor Moška v rozhovore pre televíziu TA3 v priebehu týždňa hovoril, že očakáva, že Jarry bude dvojkou Čile. "Absolútne ma to neprekvapilo," potvrdil jeho slová aj kapitán Slovenska Tibor Tóth po žrebe.

Gombos bude v pozícii tímovej jednotky po druhý raz v kariére. Vo dvojhre je najvyššie postaveným Slovákom v rebríčku. Vo štvorhre však do tímu príde aj 10. najlepší hráč sveta a víťaz tohtoročného Australian Open Filip Polášek.

"Ja sa nepovažujem za lídra, skôr zaňho považujem Filipa Poláška, je to grandslamový víťaz, hral teraz semifinále US Open," povedal Gombos.

"Je to síce pekné, že som tímová jednotka, ale nedávam tomu nejakú dôležitosť, toto v Davis Cupe nerozhoduje," dodal.

Splnený sen

Premiéru v Davis Cupe zažije 23-ročný Alex Molčan. Momentálne je 117. hráčom sveta. Zažíva mimoriadne vydarené obdobie kariéry. Hral finále turnaja ATP v Belehrade, kde sympaticky vzdoroval svetovej jednotke Novakovi Djokovičovi. 

Na US Open hral pri svojej grandslamovej premiére v treťom kole. "Som veľmi rád, že nastúpim prvýkrát v mužskom Davis Cupe. Čaká ma možno jeden z najnáročnejších zápasov v kariére. Keď som bol malý, pozeral som doma duely Domina Hrbatého či Karola Kučeru, bolo to pre mňa veľmi motivujúce," hovoril Molčan.

Alex Molčan na US Open 2021. (Autor: TASR/AP)

"Budem sa snažiť nadviazať na výkony z US Open a vyhrať. Videl som zápas Gombiho s Garinom na US Open, viem, čo môžem čakať. Taktiku si ešte preberieme s trénermi," hovoril o svojom prvom súperovi. 

Hoci Molčan hral v poslednom období s hráčmi svetovej špičky a hovoril o tom, ako si pozeral ich videá, pre jeho súperov to také jednoduché byť nemusí. Pre mnohých je pomerne neznámy.

"Molčana príliš nepoznám, no viem, že na US Open postúpil do 3. kola. V domácom prostredí bude určite tvrdý oriešok. Povrch v Bratislave je veľmi rýchly, no zvykli sme si naň," povedal Garín na adresu svojho prvého súpera. 

Premiéra v tíme to však nebude iba pre Molčana, ale aj pre kapitána Tibora Tótha. Ten je zároveň osobným trénerom Norberta Gombosa.

Tóth však už v minulosti viedol daviscupový tím na jedno stretnutie. V roku 2006 zaskakoval za Miloslava Mečířa ako kapitán. V zápase proti Čile. 

"Boli favoritom vtedy, sú aj teraz," hovoril Tóth.

Je rád za Poláška

Podľa slovenského kapitána vôbec nebolo o miestach v tíme rozhodnuté a Gombos s Molčanom pozície najlepších singlistov potvrdili aj svojimi výkonmi. 

Po odmlke a predčasnom konci kariéry v Davis Cupe sa vracia Filip Polášek. Zatiaľ je nominovaný na štvorhru s ďalším debutantom Lukášom Kleinom. V tomto zložení reprezentovali Slovensko aj na olympiáde. K dispozícii je aj skúsený deblista Igor Zelenay.

Podľa kapitána ešte otázka druhého hráča do štvorhry nie je uzavretá.

"Som rád, že v tíme je opäť aj Filip Polášek, ktorý sa do prípravy zapojil v pondelok po návrate z New Yorku, kde s Austrálčanom Johnom Peersom postúpil do semifinále," hovoril Tóth.

Jana Sedláková
Jana Sedláková Študuje žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. Písala pre fanúšikovské stránky o tenise, ale prvé novinárske skúsenosti zbierala najmä v TASR. V Spornete sa venuje najmä tenisovým témam.

Súvisiace články