Tatran Prešov je po siedmy raz slovenským majstrom

(Autor: SITA)
TASR|14. máj 2011 o 21:10

Piaty majstrovský titul v poradí a siedmy celkovo si v sobotu vybojovali hádzanári Tatrana Prešov.

PREŠOV. Obhajcovia trofeje v sobotňajšom treťom finálovom stretnutí zdolali 1. MHK Košice 33:24 a sériu o titul uzavreli v najkratšom možnom čase - 3:0.

Zverenci trénera Rastislava Trtíka, pre ktorého bol duel rozlúčkou pri kormidle slovenského šampióna, ziskom majstrovských vavrínov zároveň spečatili prestížne double, keďže už vo februári dominovali aj v Slovenskom pohári.

Finále extraligy, 3. zápas:

Tatran Prešov - 1. MHK Košice 33:24 (13:10)

Prešov: Krupa, Popčák - T. Mažár 3, Mich. Urban 2, Géci 1, Krištopans 5, Drobňák 4, Radčenko 1, Tumidalský 1, Mikéci 1, Sobol, Pekár 6, Antl 9/1, Dudáš

Košice: Boháč, Dulina - Maguška, J. Kolesár, Guzy 3, Pecha 2, Hriňák 2, Farkašovský, Jurko 4, Pristaš 4, Ľoch 4, Petraško, Čorej 2, Bokol 3

Rozhodcovia: Brunovský, Čanda, 7m hody: 1/1 - 1/0, vylúčenia: 9:4, 1288 divákov.

Konečný stav série: 3:0, Tatran získal majstrovský titul.

V Prešove sa hralo tvrdo, obojstranne razantne a snaha o rýchlu hádzanú i celkové dianie na ihrsku sa muselo divákom páčiť. Do vedenia išli domáci, hneď z prvého útoku trafil zdiaľky pod brvno reprezentant Tumidalský. V 5. minúte však bolo 2:3 po tom, čo domáci v koncovke zlyhali. O minútu neskôr chytil brankár Tatrana Krupa sedmičku Farkašovskému a po chvíli Antl vyrovnal na 3:3 svojím 200. gólom v aktuálnej sezóne slovenskej extraligy.

V ďalšom priebehu sa obidva tímy naťahovali o gól, bol to však Prešov, čo musel vždy dobiehať najtesnejší náskok súpera. Po prvý raz išiel favorit do vedenia v 17. minúte po góle Pekára (7:6), no neskôr Šarišania odskočili na rozdiel štyroch gólov (12:8 v 24. min).

Po prestávke, počas ktorej si prevzali čestné doživotné vstupenky na domáce zápasy Prešova bývalí federálni šampióni z rokov 1969 a 1971, sa Košičania ešte dlho nemienili vzdať myšlienky na koniec sezóny, no domáci si s prehľadom udržiavali štvor- až päťgólový náskok a v záverečných minútach už mohli prebiehať na palubovke i na tribúnach majstrovské oslavy.

Pozápasové hodnotenia:

Rastislav Trtík (tréner Tatrana Prešov): "Košice boli pre nás dôstojným súperom vo finále. V dnešnom zápase podali svoj najlepší výkon vo finálovej sérii. My sme si však nenechali ujsť možnosť rozhodnúť o titule pred našimi fanúšikmi. Počas troch rokov sme dosiahli s Tatranom vytýčené maximum."

Dušan Timko (tréner 1. MHK Košice): "Do tretieho zápasu sme išli s tým, že bude ťažké až nemožné uspieť, pretože domáci nechceli pustiť šancu na titul zo svojich rúk. Tatran mal v stretnutí stále prevahu, preto zvíťazil a ja mu blahoželám k zisku majstrovského titulu."

O 3. miesto - prvý zápas (hrá sa na odvetu):

MŠK Považská Bystrica - HC Štart Nové Zámky 32:29 (18:14) - prvý zápas 28:35, Nové Zámky skončili na 3. mieste

Najviac gólov: Cifra 6, Adamčík 6, Firit 5 - Rábek 9/3, Straka 5, Kurka 4

Pok. hody: 2/2 - 5/4, vylúčení: 3 - 3, rozhodovali: Haščík a Oťapka, 600 divákov

V súboji o tretie miesto videli diváci rýchly a dramatický zápas, v ktorom úvod patril domácim, keď v 9. min viedli 7:2. Hostia náskok stiahli v 16. min na 9:8, ale vyrovnať sa im nepodarilo a polčas sa skončil 18:14 pre Považanov. V druhom polčase Nové Zámky zlepšili hru a v 47. min vyrovnali stav na 22:22.

Remíza bola ešte aj dve minúty pred koncom (29:29). Následne však domáci hádzanári strelili tri góly za sebou a zápas vyhrali 32:29. Ani to im však napokon nestačilo, keďže v prvom meraní síl uspeli Nové Zámky 35:28 a obsadili konečné 3. miesto.