Superliga v Anglicku? Chelsea mala zablokovaný autobus, na Liverpool zatlačili hráči

Petr Čech obklopený fanúšikmi Chelsea. (Autor: TASR/AP)
TASR|21. apr 2021 o 09:10

Projekt sa nevzdáva, zvyšných šesť klubov zatiaľ drží spolu.

LONDÝN. Zostávajúcich šesť členov futbalovej Európskej Superligy zvažuje, ako pretvoriť projekt po odstúpení všetkých šiestich anglických klubov.

Real Madrid, FC Barcelona, Atlético Madrid, AC Miláno, Inter Miláno a Juventus Turín zverejnili v stredu spoločné stanovisko, v ktorom naďalej trvajú na tom, že futbal v Európe potrebuje zmenu.

Barcelona a Atlético zatiaľ neodstúpili

V utorok večer sa objavili aj správy o vystúpení Barcelony a Atlética, tie sa však zatiaľ nepotvrdili.

"Európska Superliga je presvedčená, že súčasný status quo európskeho futbalu sa musí zmeniť. Navrhujeme novú európsku súťaž, pretože terajší systém nefunguje.

Náš návrh umožní športu vyvíjať sa a zároveň prinesie zdroje a stabilitu pre celú futbalovú pyramídu vrátane pomoci prekonať finančné problémy spôsobené pandémiou.

Napriek oznámenému odchodu anglických klubov, ktoré to museli urobiť pre obrovský tlak, sme presvedčení, že náš návrh je plne v súlade s právnymi predpismi.

Dokázalo to rozhodnutie súdu, ktoré chráni Superligu pred zásahmi tretích strán. Vzhľadom na nové okolnosti pripravíme adekvátne kroky na pretvorenie projektu.

Stále chceme ponúknuť fanúšikom najlepšie zápasy a zabezpečiť plán solidarity pre celú futbalovú komunitu," uvádza sa v spoločnom stanovisku šestice zo Španielska a Talianska.

Priaznivci Chelsea zablokovali tímový autobus

Arsenal, Chelsea, Liverpool, Manchester City, Manchester United a Tottenham Hotspur sa už myšlienky na účasť v novej súťaži vzdali.

Ako posledná to za dramatických okolností oficiálne potvrdila londýnska Chelsea. Pred domácim stretnutím najvyššej anglickej súťaže s Brightonom sa napriek opatreniam zhromaždilo pred štadiónom Stamford Bridge približne 1000 fanúšikov.

Proti zámeru protestovali transparentmi "Odpočívaj v pokoji futbal 1863-2021", "Vytvorený chudobnými, ukradnutý bohatými", "Chceme naše chladné večery v Stoke" či "Roman, sprav správnu vec", ktoré adresovali majiteľovi klubu Romanovi Abramovičovi.

Priaznivci zablokovali tímový autobus a upokojiť sa ich snažil bývalý dlhoročný brankár a súčasný technický poradca Petr Čech. Žiadal o čas, kým sa všetko vyjasní, a o uvoľnenie cesty autobusu, priaznivci ho označili za "zradcu".

Nespokojní fanúšikovia Chelsea vyšli do ulíc, viacerí si priniesli aj transparenty. (Autor: TASR/AP)

Na Liverpool zatlačili hráči

"K Európskej Superlige sme sa pripojili koncom minulého týždňa. Teraz sme mali čas všetko dôkladne zvážiť a rozhodli sme sa, že naše pokračovanie v projekte by nebolo v najlepšom záujme klubu, fanúšikov ani širšej futbalovej komunity," napísala Chelsea v oficiálnom vyhlásení.

Kroky anglických klubov uvítal prezident Európskej futbalovej únie (UEFA) Aleksander Čeferin:

"Je obdivuhodné priznať si chybu a tieto kluby urobili veľkú chybu. Sú však naspäť a viem, že majú čo ponúknuť nielen v našich súťažiach, ale celému futbalu v Európe. Znovu vybudujeme jednotu a spolu pôjdeme ďalej."

Na odstúpenie Liverpoolu zatlačili hráči na čele s kapitánom Jordanom Hendersonom. On, ale aj Trent Alexander-Arnold, Andrew Robertson, James Milner, Alisson Becker, Virgil van Dijk, Thiago Alcantara a Curtis Jones zverejnili na twitteri:

"Nepáči sa nám to a nechceme to. Toto je náš kolektívny postoj." Ideu predtým kritizovali aj tréner Jürgen Klopp či tréner City Pep Guardiola.

Experti Sky Sports Jamie Carragher a Gary Neville sa zhodli, že majitelia ich bývalých klubov Liverpool FC a Manchester United musia odísť.

Výkonný podpredseda United Ed Woodward odstúpi zo svojej pozície na konci roka. V Anglicku sa začali vyrovnávať s dôsledkami, na kontinente sa Superliga snaží zachrániť svoju budúcnosť.

Nachádzate sa tu: