Streda, 22. septembra, 2021Meniny má Móric

Štochl: Som smutný najmä kvôli fanúšikom

Richard Štochl v zápase proti Argentíne. (Autor: TASR)
SITA|17. jan 2011 o 21:32

Oporu hádzanárskej reprezentácie a jej kapitána Richarda Štochla mrzí prístup niektorých spoluhráčov v zápase proti Argentíne.

GÖTEBORG. Richard Štochl je najstarším, najskúsenejším a podľa klubového pôsobiska a výsledkov výročných ankiet aj najúspešnejším hádzanárom zo súčasného kádra Zoltána Heistera.

Brankár francúzskeho Montpellieru veľmi chcel uspieť na svetovom šampionáte v Göteborgu, keďže tuší, že v 35 rokoch sa jeho reprezentačná kariéra pomaly napĺňa.

O to väčšie sklamanie prežíval v útrobách haly Scandinavium po pondelkovej prehre s Argentínou (18:23), ktorá Slovákov s pravdepodobnosťou hraničiacou s maximum pripravila o postup do jednej z dvoch štvrťfinálových skupín.

“Som sklamaný a smutný. A to nielen kvôli mužstvu, ale najmä fanúšikom. Tých, ktorých sme si získali pred dvoma rokmi na šampionáte v Chorvátsku, sme teraz asi veľmi rýchlo stratili,” začal Richard Štochl svoj smutný monológ v mixzóne po súboji s Argentínou.

Obrana vyhorela

Bolo cítiť, že najmä za hru v obrane je michalovský rodák na niektorých svojich spoluhráčov poriadne napálený. Po úvodnej štvrťhodine viedli Slováci nad Argentínou 5:1 aj preto, že Štochl mal viac ako desať úspešných zákrokov. Potom však súper konečne strelil prvý gól z hry, zrýchlil svoje akcie a zrazu akoby sa začal iný zápas. Argentínčania začali byť pánmi palubovky a Štochl nestíhal vzadu hasiť, čo jeho spoluhráči pred ním pokazili.

“Výsledok ma ani tak nemrzí. To skôr prístup niektorých hráčov a celkovo to, ako sme sa dnes prezentovali na ihrisku. Beriem aj na seba kus viny. Som kapitán, prečo by som nezobral. Každý sa však musí pozrieť do vlastného svedomia a povedať si, čo urobil pre úspech a skôr čo preň neurobil,” zamýšľal sa nahlas Štochl.

“Keď si hráči priznajú svoje chyby, je to dobré pre mužstvo. Keď si to nepriznajú, bohužiaľ…A najviac ma mrzí, že sme sklamali ako kolektív. Na tom sme vždy najviac stavali a v tom sme boli silní.”

Treba dohrať šampionát s hrdosťou

“Je to najväčšie sklamanie v mojej kariére.” Túto vetu zopakoval Daniel Valo počas rozhovoru po zbabranom zápase s Argentínou (prehra 18:23) na majstrovstvách sveta v Göteborgu hneď niekoľkokrát. Historicky najlepšieho slovenského reprezentačného kanoniera veľmi mrzelo, akým spôsobom sa mužstvo pripravilo o reálnu šancu postúpiť zo základnej skupiny. Jeho štyri góly tímu nepomohli, keďže viacerí jeho spoluhráči akoby si zabudli naštelovať streleckú mušku a zabudli ju niekde ešte v prvom polčase predchádzajúceho vystúpenia proti Švédom.

“Bolo to z našej strany veľké trápenie. Namiesto toho, aby sme hrali o olympiádu, sme prakticky mimo hry. Čo sme budovali s trénerom Heisterom štyri roky, padlo ako domček z karát. Musím sa priznať, že dnes mi po zápase všetko možné prebehlo hlavou. Aj myšlienky na reprezentačný koniec. Takto hlboko na dne som už v hádzanej dávno nebol,” smutne poznamenal Daniel Valo.

Druhý a posledný štvorgólový strelec slovenského tímu proti Argentíne, krídelní Martin Straňovský, na margo zahodenej postupovej šance trefne podotkol: “Začiatok sme zachytili, ale potom nám odstavili stred, čiže Petra Kukučku a naša hra v útoku zrazu nemala hlavu ani pätu. Určite sme chceli vyhrať nielen pre fanúšikov, ale aj kvôli sebe. Argentína si po tomto zápase zaslúži postup zo

Valo aj Straňovský sa napriek ťažkému emocionálnemu rozpoloženiu a prakticky nulovej postupovej šanci zhodli, že D-skupinu treba dohrať na úrovni. Na Slovákov totiž počas nasledujúcich troch dní ešte čakajú súboje proti Čile a Kórejskej republike. “Musíme to dohrať so cťou. Neviem, ako to bude fungovať, ale musíme sa nejako vzchopiť. Hráme predsa za Slovensko, máme to aj na dresoch, takže pôjdeme do toho,” uviedol Valo. M. Straňovský ho doplnil: “Je nám jasné, že sme zahodili všetko pekné, čo sme v minulosti ako tím dosiahli. Mali by sme však vyhrať aspoň tie dva zostávajúce zápasy, aby sme aspoň s akou-takou hrdosťou odišli.

Súvisiace články