Nedeľa, 25. júla, 2021Meniny má Jakub, Timur

Štochl: Chyby, ktoré sme spravili, sa nesmú opakovať

Richard Štochl (Autor: TASR)
SITA|24. jan 2011 o 13:45

Slovenskí hádzanári na svetovom šampionáte sklamali. Potešili aspoň v posledných dvoch zápasoch, ktoré vyhrali.

BRATISLAVA. Slovenskí hádzanári ukončili svoje nevydarené vystúpenie na svetovom šampionáte vo Švédsku dvoma víťazstvami a napokon obsadili 17. miesto.

Splnili si tak aspoň cieľ útechy, s ktorým opúšťali "čierny" Göteborg a cestovali do Kristianstadu, dejiska skupiny o 17. - 20. miesto. Tam najprv zdolali Rumunov 38:33 a potom aj Rakúšanov 39:35. Ide však o súperov, s ktorými sa za normálnych okolností na šampionáte stretnúť nemali, keďže výkonnostne mali byť podľa papierových predpokladov v inej hernej kategórii.

Hádzanú hrať nezabudli

Slováci po málo pochopiteľnom zlyhaní v základnej D-skupine (4 prehry, 1 remíza s outsiderom z Čile) sa v závere svojho vystúpenia vo Švédsku zmobilizovali a aspoň čiastočne dokázali sklamaným fanúšikom, že hádzanú hrať nezabudli. Tréner Zoltán Heister po súboji s Rakúskom pripomenul, že posledné dva víťazné zápasy by mali byť aspoň trochu pozitívnym signálom do ďalších stretnutí.

"Dúfam, že tieto víťazné súboje hráčov nabudia k lepším výkonom do budúcnosti. Treba si zobrať pozitívne veci z tohto šampionát a všetko negatívne nech je mementom, aby sme už viac takto viac nerozmýšľali a nekonali," povedal Heister.

"Posledné dva zápasy vyzerali z môjho pohľadu dosť zvláštne, ale aspoň sme dokázali vyhrať a obsadiť konečné 17. miesto. Naša hra sa síce rapídne nezlepšila, no aspoň výsledok sa dostavil," pridal svoj názor po skončení šampionátových bojov brankár Richard Štochl. Skúsený už 35-ročný gólman, ktorý je dlhé roky oporou reprezentácie, si účinkovanie Slovákov na severe Európy predstavoval úplne inak.

Treba sa poučiť

"Často som sa hneval na chlapcov, lebo najprv si niečo povieme a potom urobíme tie isté chyby, ktoré tam boli predtým...Keď zle bránime, aj mne ako brankárovi sa horšie dostáva do zápasu a nemôžem pomôcť mužstvu tak, ako by som chcel. Určite na tento šampionát nebudem v dobrom spomínať. Ako sa však hovorí, všetko zlé je na niečo dobré, a treba si z toho všetkého vziať ponaučenie. Tie chyby sa už nesmú opakovať," podotkol Štochl.

Výsledkový prepad o sedem miest, ale najmä herné zlyhanie v porovnaní s predchádzajúcim svetovým šampionátom nečakane prekvapili nielen fanúšikov, ale aj hádzanárskych odborníkov. A to pred dvoma rokmi v Chorvátsku Slováci medzi svetovou elitou debutovali, zatiaľ čo teraz sa chceli posunúť bližšie k svetovej špičke. "Prvá časť šampionátu sa nám nevydarila, tak som rád, že nám vyšla aspoň tá druhá. Hoci je z toho len z môjho pohľadu nešťastné 17. miesto. Neviem, kde hľadať príčiny zaváhania v základnej skupinovej fáze. Aj taký býva šport," poznamenal pivot Michal Kopčo po poslednom súboji s Rakúšanmi.

Najlepším strelcom Slovákov s 37 gólmi Martin Straňovský
Na 22. majstrovstvách sveta v hádzanej vo Švédsku bol najlepším slovenským strelcom Martin Straňovský. Krídelník špičkového španielskeho tímu Ademar León zaťažil kontá súperových brankárov v siedmich zápasoch dovedna 37 gólmi. Druhé miesto v internej tabuľke strelcov patrí ďalšiemu ľavému krídlu v slovenskom výbere Radoslavovi Antlovi s 24 gólmi a tretie strednej spojke Petrovi Kukučkovi s 23 presnými zásahmi. Martin Straňovský bol aj najvyťaženejším hráčom spomedzi tých v poli, keď strávil na palubovke 4:31:46 h. Vyšší hrací čas figuruje v oficiálnych štatistikách iba pri mene brankára Richarda Štochla: 5:05:14 h.

Peter Kukučka ako tvorca hry suverénne ovládol štatistiku asistencií (28), ale aj technických chýb v útoku (25). V obrane sa blysol ôsmimi získanými loptami František Šulc a najviac zblokovaných lôpt si pripísali spojky Peter Tumidalský a Daniel Valo - zhodne po päť. Najviac dvojminútových trestov si vyslúžil a svojich spoluhráčov najčastejšie oslabil Martin Mazák (6), ktorému ukázali arbitri aj jednu žltú kartu. O jeden dvojminútový trest menej mal jeho kolega na pozícii pivota Michal Kopčo, ale ten videl tiež päť žltých a dokonca aj jednu červenú kartu.

Slováci obsadili na MS 2011 vo Švédsku nelichotivé 17. miesto. V základnej D-skupine v Göteborgu postupne nestačili na Poliakov, Švédov, Argentínu a Kórejskú republiku. Uhrali iba chudobnú remízu s Čile. V skupine o konečné 17. - 20. miesto v Kristianstade si aspoň sčasti napravili chuť, keď zdolali Rumunov aj Rakúšanov.

Zaujímavé štatistiky z pohľadu Slovákov na MS 2011 /po 7 zápasoch/:

Najlepší strelci celkovo:

1. Martin Straňovský 37 gólov / 49 pokusov / úspešnosť 75%, 2. Radoslav Antl 24 / 30 / 80%, 3. Peter Kukučka 23 / 44 / 52%, 4. Michal Kopčo 21 / 25 / 83%, 5. Ladislav Tarhai ml. 18 / 38 / 47%, 6. Daniel Valo 14 / 30 / 46%, 7. František Šulc 13 / 36 / 36%, 8. Tomáš Straňovský 11 / 18 / 61%

Streľba 7 m hodov:

1. Martin Straňovský 12 gólov / 15 pokusov, 2. Radoslav Antl 5 / 6, 3. František Šulc 3 / 4

Asistencie pri góloch:

1. Peter Kukučka 28, 2. František Šulc 11, 3. Peter Tumidalský, Juraj Nižnan a Daniel Valo po 7, 6. Richard Štochl a Ladislav Tarhai ml. po 6

Najtrestanejší hráči:

1. Martin Mazák 6x 2 min, 1 žltá karta, 2. Michal Kopčo 5x 2 min, 5 žltých kariet, 1 červená karta, 3. Andrej Petro 3x 2 min, 7 žltých kariet

Technické chyby v útoku:

1. Peter Kukučka 25, 2. František Šulc a Juraj Nižnan po 14, 4. Andrej Petro 11, 5. Daniel Valo 10, 6. Peter Tumidalský

Zblokované lopty v defenzíve:

1. Peter Tumidalský a Daniel Valo po 5, 3. Martin Mazák

Získané lopty v defenzíve:

1. František Šulc 8, 2. Radoslav Antl 5, 3. Juraj Nižnan 4

Celkový hrací čas:

1. Richard Štochl 5:05:14 h, 2. Martin Straňovský 4:31:46 h, 3. Juraj Nižnan 4:02:32, 4. Tomáš Urban 3:30:14, 5. Tomáš Straňovský 3:28:22, 6. Peter Kukučka 3:27:42

Súvisiace články