Pondelok, 20. septembra, 2021Meniny má Ľuboslav, Ľuboslava

Šport na Slovensku sa zastaví, výnimku dostalo len päť súťaží

Ilustračná fotografia. (Autor: TASR)
Sportnet|11. okt 2020 o 17:52

Zvyšné súťaže sa prerušia.

BRATISLAVA. Na Slovensku sa od štvrtka 15. októbra nebudú môcť konať žiadne hromadné podujatia vrátane športových.

Výnimku dostali najvyššia futbalová, hokejová, volejbalová, hádzanárska a basketbalová súťaž, ktoré môžu ďalej pokračovať za podmienky, že sa uskutočnia bez divákov a hráči budú pred zápasmi pretestovaní.

Po svojom nedeľňajšom zasadnutí o tom informoval Ústredný krízový štáb SR po vyhodnotení podkladov zo sobotňajšieho rokovania Pandemickej komisie vlády SR.

Zápas proti Izraelu nie je ohrozený

Na základe nových opatrení sa preruší sezóna vo všetkých domácich športových súťažiach s výnimkou spomenutých piatich líg.

Neuskutočnia sa turnaje a šampionáty, zrušené sú všetky ostatné profesionálne aj voľnočasové aktivity športovcov.

Keďže nové opatrenia vstúpia do platnosti od štvrtka, bude sa môcť podľa plánu uskutočniť stredajší zápas B-divízie Ligy národov, v ktorom slovenskí futbalisti privítajú o 20.45 h v Trnave reprezentáciu Izraela.

Ústredný krízový štáb SR reagoval na rastúce počty nakazených koronavírusom. Prijaté opatrenia budú platiť do momentu, kým sa kĺzavý sedemdňový medián nezníži pod 500.

"Situácia je vážna. Čísla extrémnym spôsobom narastajú. Bolo preto treba už teraz opatrenia sprísniť," uviedol po rokovaní štábu Hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Kluby a zväzy dostanú kompenzácie

Podobné športové obmedzenia budú od pondelka zatiaľ v intervale dvoch týždňov platiť aj v Česku. "Slovensko sa, žiaľ, vydalo českou cestou. Stúpajú nám počty infikovaných, krivka má podobný priebeh ako v Česku, rozdiel je zhruba dva týždne," povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí.

"Vedeli sme, že ak v tejto situácii neprijmeme razantné opatrenia, krivka sa bude vyvíjať rovnako ako v Českej republike," skonštatoval.

Predseda vlády SR Igor Matovič naznačil finančné kompenzácie pre zasiahnutých pandémiou.

"Je jasné, že ak musíme prijať takéto obmedzenia, tak budeme dotknutých kompenzovať. V žiadnom prípade nechceme, aby niekto znášal celú ťarchu iba na vlastnom chrbte," uviedol.

Nižšie ligy? Takú požiadavku nedostali

Výnimku pre päticu líg v predstihu avizoval štátny tajomník pre šport na Ministerstve školstva, vedy, výskumu a športu SR Ivan Husár.

"Dobrá správa. Podarilo sa nezastaviť najvyššie futbalové, hokejové, volejbalové, hádzanárske a basketbalové súťaže," informoval Husár na facebooku.

"Dostali sme prísľub, že športovci budú pravidelne testovaní, preto Ústredný krízový štáb SR akceptoval túto výnimku," uviedol Mikas.

Čo sa týka pokračovania tréningov v športoch a kategóriách, ktoré neboli spomenuté, hlavný hygienik SR dodal: "Ostatní športovci môžu trénovať iba individuálne za stanovených podmienok."

K prípadnému pokračovaniu nižších súťaží v piatich športových odvetviach minister zdravotníctva povedal: "Akú požiadavku sme dostali od ministerstva školstva, takú sme schválili."

Minister vnútra Roman Mikulec dodal, že zimné štadióny, kde sa nehrá profesionálny hokej, budú musieť byť zatvorené.

Súvisiace články