Slovenky potrápili favoritky, na ME senzačne získali ďalší set

Momentka zo zápasu Slovensko - Taliansko na ME vo volejbale 2021.
Momentka zo zápasu Slovensko - Taliansko na ME vo volejbale 2021. (Autor: TASR - HINA/Zvonko KUCELIN)
Sportnet, TASR|23. aug 2021 o 19:16 (aktualizované 23. aug 2021 o 21:40)

Slovensko prehralo v treťom zápase ME vo volejbale žien 2021.

ME vo volejbale žien 2021 - skupina C

Slovensko - Taliansko 1:3 (-19, -18, 25, -17)

/Zadar, Chorvátsko/

Rozhodovali: Simonovská (Č. Hora) a Jokelainen (Fín.)

150 divákov

Slovensko: M. Žernovič 6, Abrhámová 3, Palgutová 1, Radosová 12, Pencová 1, Koseková 1, liberá Španková a Jančová (Kohútová 0, Šunderlíková 0, Tereza Hrušecká 4, K. Fričová 11, Krišková 10). Tréner: M. Fenoglio

Taliansko: Orrová 2, Pietriniová 14, Danesiová 14, Egonuová 19, Syllová 11, Chirichellová 11, libero De Gennarová (Gennariová 4). Tréner: D. Mazzanti

ZADAR. Slovenky neuspeli ani v treťom zápase na ME vo volejbale žien 2021. V pondelňajšom zápase prehrali s favorizovaným Talianskom 1:3 na sety.

Proti vicemajsterkám Európy predviedli sympatický výkon a získali druhý set na šampionáte. Talianky až doteraz na turnaji nestratili.

Vo štvrtom vzájomnom súboji získali vôbec historicky premiérový set.

Zaujímavosťou je, že na lavičke Slovenska sedí práve taliansky tréner Marco Fenoglio. Ten doprial v zápase priestor viacerým hráčkam z lavičky.

Slovenky stále čakajú na prvý bod, v piatok podľahli Maďarkám 1:3 a v nedeľu Chorvátkam 0:3, stále však živia reálnu šancu na postup do osemfinále. Z každej skupiny postúpia do ďalšej fázy turnaja štyri najlepšie tímy.

V utorok o 20:00 h nastúpia Slovenky na dôležitý zápas so Švajčiarkami, posledný zápas v skupine odohrajú vo štvrtok s Bieloruskami.

Účastníčky olympijských hier v Tokiu Talianky si rovnako ako Chorvátky vybojovali postup do osemfinále v predstihu.

Priebeh zápasu Slovensko - Taliansko na ME vo volejbale žien 2021

I. set:

Slovenky začali v identickej zostave ako proti Chorvátkam, Talianky v najsilnejšom zložení aj so superhviezdou Egonuovou.

Slovenky sa veľkých mien nezľakli a od úvodu s favoritom držali krok. V prvom sete Talianky odskočili až za stavu 16:15 na 19:15, vyprodukovali však až 12 chýb.

II. set:

Od druhej časti prišli na ihrisko Hrušecká, Fričová a debutantka na ME Šunderlíková.

Taliankam sa podarilo ujsť pri podaní Syllovej zo 7:6 na 13:6, to už bola na palubovke Krišková namiesto Šunderlíkovej.

Slovenky po Žernovičovej ese znížili na 10:14 a naďalej predvádzali sympatický a bojovný výkon, bližšie v skóre sa však nedostali.

V závere setu doprial tréner Fenoglio debut na ME aj liberu Jančovej. Darilo sa Kriškovej (útok 71%), naopak, hviezdna Egonuová mala len 33-percentnú úspešnosť.

III. set:

Pred tretím dejstvom Radosová vymenila v zostave Žernovičovú a Slovenky sa aj vďaka jej bodom dostali v polovici setu do menšieho trháku (10:10, 13:10), na čo tréner Mazzanti reagoval time-outom.

Jeho tím sa až do stavu 14:17 nedokázal priblížiť, do koncovky sa však išlo za vyrovnaného stavu (17:17).

V závere si s chuťou hrajúce Slovenky vybojovali dva setbaly po útoku Radosovej (24:22) a pri prvom sa chvíľu tešili zo zisku setu, "challenge" však napokon odhalil dotyk na bloku a Talianky dokázali vzápätí vyrovnať (24:24).

Slovenky sa však dostali k ďalším dvom setbalom (25:24, 26:25) a celkovo štvrtý premenili po talianskom smeči do autu.

IV. set:

Vo štvrtej časti už Talianky nepripustili možnú stratu bodov, vďaka úspešným blokom odskočili z 8:7 na 12:7 a vývoj už do konca kontrolovali, prvý mečbal premenila razantným útokom blokárka Chirichellová.

Najviac bodujúcou hráčkou bola Egonuová (19), v slovenskom tíme Radosová (12) pred striedajúcimi Fričovou (11) a Kriškovou (10).

Hlasy po zápase

/zdroj: svf.sk/

Marco Fenoglio, tréner SR: "Bol to zrejme náš najlepší zápas na majstrovstvách Európy, a to vrátane domáceho šampionátu pred dvoma rokmi; dnes sme hrali ešte lepšie. Som veľmi spokojný. Talianky sme počas celého zápasu dostávali pod tlak, hrali sme veľmi dobre a ako tím. Máme 14 hráčok a všetky sú pripravené prísť a pomôcť tímu, to je veľmi dôležité. Verím, že sme pripravení na zajtra, čaká nás kľúčový zápas, budeme bojovať. Dôležité je, aby sme odchádzali z ihriska s čistým svedomím, že sme urobili maximum."

Barbora Koseková, kapitánka SR: "Určite sme ich mohli ešte trošku viac potrápiť. Po dvoch naozaj nevydarených zápasoch sme si však napravili chuť. Nastavili sme sa úplne inak a zlepšili sme veľa vecí. Určite nám to pomôže aj z hľadiska sebavedomia, že sme proti Taliankam vyhrali set. Dúfam, že na to nadviažeme."

Romana Krišková: "Myslím, že sme si ten zápas užili. Proti Taliankam sa nehrá každý deň. Bojovali sme o každú loptu, dali sme do toho všetko, predviedli sme pekný výkon. Škoda, že sme ich nepotrápili ešte viac, ale aj zisk setu je pre Slovensko úspech."

Ďalší program SR na ME vo volejbale žien 2021:

utorok 24. augusta: Švajčiarsko - Slovensko (20.00)

štvrtok 26. augusta: Slovensko - Bielorusko (17.00)

Tabuľka skupiny C

ME vo volejbale žien 2021 - pondelok:

A-skupina

/Belehrad/

Belgicko - Rusko 3:2 (-29, -21, 13, 22, 11)

Turecko - Fínsko 3:0 (19, 12, 15)

Domov»Halové športy»Volejbal»Slovenky potrápili favoritky, na ME senzačne získali ďalší set