Streda, 27. január, 2021Meniny má Bohuš

Slovenskí paralympionici môžu na hrách v Riu medailovo prekonať Londýn

Predseda SPV Ján Riapoš zastupuje Slovensko v Abú Zabí spoločne so Samuelom Roškom a Marošom Čambalom. (Autor: SITA)
SITA|Publikované 6. sep 2016 o 19:15

Doposiaľ najúspešnejšie hry zo slovenského hľadiska boli v Aténach 2004.

RIO DE JANEIRO. Dvadsaťosem zdravotne znevýhodnených športovcov a jeden pilot cyklistického tandemu budú reprezentovať Slovensko na paralympijských hrách v Riu de Janeiro, ktoré sa už v stredu začnú slávnostným ceremoniálom na štadióne Maracaná (7.- 18. 9.).

Nominácia slovenských športovcov na paralympijské hry v Riu de Janeiro (7.- 18. 9. 2016):

ATLETIKA (2):

Adrián Matušík, Marián Kuřeja, Ján Botcher (tréner), Jana Sučíková (sprievod)

BOCCIA (7)

Samuel Andrejčík, Michaela Balcová, Lenka Ďurdinová, Róbert Mezík, Jakub Nagy, Róbert Ďurkovič, Tomáš Král, Martin Gabko (tréner), Carlos Moreno, Pavel Král, Ľudmila Andrejčíková, Peter Balco (všetci sprievod), Martin Strehársky (náhradník), Lukáš Baláži (náhradník)

CYKLISTIKA (5)

Vladislav Janovjak, Ján Gallik (pilot), Patrik Kuril, Anna Oroszová, Jozef Metelka, Kyleigh Manners (tréner), Branislav Režňák (tréner), Patrik Chlebo, Milan Orosz (obaja sprievod)

JAZDECTVO - DREZÚRA (1)

Katarína Jobaggyová, Magdaléna Pokorná, Helena Hánková (obe trénerky)

LUKOSTREĽBA (2)

Marcel Pavlík, Peter Kinik, Ingrid Šilonová (trénerka), Vladimír Majerčák (tréner)

PLÁVANIE (1)

Karina Petrikovičová, Daniela Šípošová (trénerka)

STREĽBA (3)

Jozef Široký, Veronika Vadovičová, Radoslav Malenovský, Radoslav Morvay a Milan Goleňa (tréneri), Viera Bučkuliaková (náhradníčka)

STOLNÝ TENIS (7)

Ján Riapoš, Rastislav Revúcky, Martin Ludrovský, Peter Mihálik, Miroslav Jambor, Richard Csejtey, Alena Kánová, Roman Cibulka (tréner), Saša Dragaš (tréner), Ľuboš Dobrotka (tréner), Ján Lackovič (tréner), Jozef Bardoň (tréner), Andrej Bardoň (tréner)

TLAK NA LAVIČKE (1)

Marek Kamzík, Michal Čapla (tréner)

Pri optimistickom odhade až štvrtina Slovákov môže mať v Brazílii medailové ambície.

Pred štyrmi rokmi v Londýne totiž slovenskí zdravotne znevýhodnení športovci vybojovali šesť medailí - dve zlaté, jednu striebornú a tri bronzové.

"Verím, že v Riu sa našim športovcom podarí získať aspoň osem medailí, aby to bolo lepšie ako v Londýne," vyslovil smelú predpoveď vedúci slovenskej výpravy Samuel Roško.

Najúspešnejšie boli Atény

Športovci zo Slovenska majú pred sebou šieste vystúpenie na letnej paralympiáde v histórii samostatnosti. Doterajších päť im prinieslo 48 medailí: 14 zlatých, 16 strieborných a 18 bronzových.

Najúspešnejšie boli Atény 2004 s celkovým počtom 12 cenných kovov (5-3-4).

Až štyri zlaté medaily a jedno striebro má v zbierke najúspešnejší slovenský paralympionik z letných hier a zároveň predseda Slovenského paralympijského výboru Ján Riapoš.

Spomedzi aktuálnych účastníkov PH 2016 je vo výprave najviac predstaviteľov paralympijského športu boccia a stolného tenisu (po sedem), piatich športovcov dodala cyklistika (vrátane jedného pilota), troch streľba, po dvoch atletika a lukostreľba a po jednom jazdectvo, plávanie a tlak na lavičke.

Medzi favoritmi aj Riapoš

Tromfami riodejaneirskej výpravy by mali byť strelkyňa Veronika Vadovičová, paralympijská šampiónka z Pekingu 2008, svetoví šampióni - cyklisti Jozef Metelka a Patrik Kuril, ale medaily sa budú očakávať aj od stolných tenistov na čele s už spomenutým šéfom SPV Jánom Riapošom.

Slovenská výprava cestovala do Brazílie v troch skupinách, prvá už 31. augusta, druhá o deň neskôr 1. septembra a tretia 4. septembra, v ktorej bol aj ďalší medailový adept, majster Európy v lukostreľbe 2014 Marcel Pavlík.

"Potešila by ma hocijaká medaila," povedal Pavlík po príchode do Ria pre spravodajstvo SPV.

Zaujímavosťou je, že do Ria prepravili aj koňa Sterngreifer drezúrnej jazdkyne Kataríny Jobaggyovej, a to 3. septembra 2016 z belgického Liége.

 

Autor: SITA

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.