Pondelok, 21. júna, 2021Meniny má Alojz

Slováci proti Bielorusku, Cypru a Moldavsku

Sportnet|21. aug 2006 o 00:00

INNSBRUCK - Slovenskí hádzanári budú v I. fáze kvalifikácie majstrovstiev Európy 2008 v Nórsku účinkovať v 1. skupine s Bieloruskom, Cyprom a Moldavskom. Do júnového play off postúpia dva najlepšie tímy konečnej tabuľky. O rozdelení 26 tímov do siedmich

skupín štartujúcich v I. fáze rozhodol sobotňajší žreb v Innsbrucku. Program I. fázy štartuje 3. januára 2007 a zoznam postupujúcich by mal byť známy najneskôr 21. januára.

Tréner Peter Hatalčík, ktorému pri reprezentácii koncom júna vypršala zmluva po trojročnom pôsobení, privítal zloženie slovenskej skupiny optimisticky: "V tejto skupine by sme sa mali umiestniť v každom prípade na jednom z dvoch postupových miest. Veľkou nevýhodou však budú práve vzdialenosti. Cyprus je poriadne ďaleko a ani Moldavsko nie je oveľa bližšie. Celé to bude stáť asi dosť veľa peňazí."

Na šampionáte v Nórsku bude v januári 2008 účinkovať šestnásť najlepších tímov, sedmička účastníkov je istá už teraz na základe umiestenia z ME vo Švajčiarsku. Okrem domáceho Nórska si miestenku vybojovalo Francúzsko, Španielsko, Dánsko, Chorvátsko, Nemecko a Rusko.

Prvej fáze sa vyhli všetky družstvá, ktoré úspešne zvládli play off o postup na MS 2007 do Nemecka: Slovinsko, Island, Ukrajina, Poľsko, ČR a aj premožiteľ Slovákov Maďarsko.

V jarnej baráži (9./10. a 16./17. júna) sa pripoja k úspešnému tuctu z prvej fázy a z deviatich dvojíc vzídu zvyšní aktéri záverečného turnaja v Nórsku.

Ešte pred začiatkom prípravy na kvalifikačný proces bude musieť vedenie Slovenského zväzu hádzanej ale vyriešiť otázku reprezentačného trénera. Doterajší kouč Hatalčík v médiách už avizoval, že zhoršené finančné podmienky novej zmluvy s najväčšou pravdepodobnosťou neprijme, a tak správnu radu SZH 23. augusta bude asi čakať úloha výberu jeho nástupcu. (tasr)

Súvisiace články