Slováci na úvod šampionátu tesne prehrali s Poľskom

Radosť Slováka Daniela Vala (vľavo) z gólu do brány Poľska, vpravo jeho spoluhráč Tomáš Urban. (Autor: TASR)
Sportnet|14. jan 2011 o 21:58

Hádzanári Slovenska začali svoje účinkovanie na 22. majstrovstvách sveta vo Švédsku prehrou s obhajcami bronzových medailí.

GÖTEBORG. Zverenci trénera Zoltána Heistera podľahli v piatkovom večernom súboji v D-skupine v Göteborgu Poliakom 33:35, hoci po prvom polčase viedli ešte 17:15.

Vďaka dvojbodovému zisku za jedenáste víťazstvo z doterajších dvadsiatich vzájomných duelov (bilancia 11 - 2 - 7) sa Poľsko v tabuľke dostalo na 2. miesto o skóre za Švédsko, ktoré si už vo štvrtok v otváracom zápase poradilo s Čile 28:18.

Zverenci trénera Zoltána Heistera figurujú po úvodnom hracom dni v tabuľke na 5. priečke, v sobotu sa od 18.15 h SEČ stretnú s domácimi Švédmi. V druhom piatkovom zápase v D-skupine Kórejčania len remizovali s Argentínčanmi 25:25 (14:11).

D-skupina (Göteborg):

Slovensko - Poľsko 33:35 (17:15)

Slovensko: Štochl, Paul, Pramuk - Kopčo 1, Petro 5, Mazák, T. Urban, T. Straňovský 1, M. Straňovský 9/3, Antl, Šulc 3, Tumidalský, Kukučka 5, Tarhai 2, Nižňan, D. Valo 6

Poľsko: Szmal, Wyszomirski - B. Jurecki 3, Siódmiak, Jurasik 1, Kuchczynski 2, Tluczynski 6/3, Tomczak 1, Bielecki 5, Jaszka 4, M. Jurecki 3, M. Jurkiewicz 1, M. Lijewski 6, Rosinski, Tkaczyk, Zaremba

Rozhodcovia: Načevski, Nikolov (obaja Mac.), vylúčenia: 6:3, 7m hody: 3/3 - 2/2, 1500 divákov.

Ďalší výsledok:

Kórejská republika - Argentína 25:25 (14:11)

Zoltán Heister, tréner Slovenska: "Tento zápas Poliaci nevyhrali, ale my si ho prehrali. Chlapci hrali veľmi dobre, ale rozhodla päťminútovka v druhom polčase, keď sme spravili štyri osudné chyby."

Andrej Petro, pivot: "Prehra mrzí o to viac, že dnes sme hrali výnimočný zápas. Mohli sme nad nimi vyhrať, no vlastnými chybami sme si to pokazili. Bola tam šanca na prvé dva body. Určite však Poliaci nečakali, že sa s nami budú takto trápiť a skôr predpokladali, že nás zlomia už v prvom polčase. Boli nervózni, my sme ich chyby využili, potom sa to ale otočilo."

Martin Straňovský (krídelník SR, autor 9 gólov): "Všetci naši hráči, ktorí dnes zasiahli do hry, môžu byť spokojní so svojím výkonom a to aj napriek tomu, že sme prehrali tento zápas. Na druhej strane, všetci Poliaci môžu byť šťastní, že získali s nami dva body. Netvrdím, že sme lepší tím ako oni, ale ten bod sme si naozaj zaslúžili. Treba ale priznať, že sme mali hluchú desaťminútovku a to nás stálo bod či dva.”

Peter Kukučka (spojka SR, autor 6 gólov): “Škoda, veľká škoda našich žalostných presiloviek a hluchých ôsmich minút v druhom polčase, kde nám Poliaci ušli na päť gólov a tam sa to zlomilo. Mohlo sa to úplne inak vyvíjať. Keby sme vydržali s vysokým ´levelom´ našej hry až do konca stretnutia, dovolím si tvrdiť, že by sme ich porazili. Teraz treba tento zápas čo najrýchlejšie hodiť za hlavu a koncentrovať sa na Švédov.”

Martin Pramuk (brankár SR): "V prvom rade musím povedať, že som vôbec nečakal, že budem chytať, lebo na tento šampionát som prišiel až ako tretí brankár. Hneď pri prvej strele ma lopta trafila a potom sa to už rozbehlo. Snažil som sa chlapcom pomôcť čo najviac a podržať ich. Škoda toho nešťastného úseku v druhom polčase, keď sme stratili koncentráciu a išli sme z plus jeden na mínus štyri. V závere, keď už chytal Rišo Štochl, sme ešte mali šancu, ale Poliakom sa lopta odrazila do krídla a napokon bol z toho dôležitý gól. Škoda, ale treba ísť ďalej a verím, že v sobotu proti Švédom sa zomkneme ešte viac a spravíme bod alebo aj dva."

1. Švédsko 1 1 0 0 28:18 2
2. Poľsko 1 1 0 0 35:33 2
3. Kórejská republika 1 0 1 0 25:25 1
Argentína 1 0 1 0 25:25 1
5. Slovensko 1 0 0 1 33:35 0
6. Čile 1 0 0 1 18:28 0

Ešte pred zápasom sa pochlapili organizátori a spevácky zbor zaspieval hymnu v slovenčine, no len polovicu. Strelcom prvého gólu v Göteborgu sa stal Andrej Petro, ktorý ešte v 1. minúte odpovedal na presnú strelu Jureckého. Poliaci sa ujali vedenia 4:2, ale zásluhou dvoch blokov slovenskej obrany a kontier bratov Straňovských bolo v 9. minúte 4:4.

Následnú presilovku ale slovenskí hráči, ktorí kuriózne nastúpili v bielo-červených farbách súpera, prehrali 0:2, slovenské šance stroskotávali na skvelom svetovom hráčovi roka 2009 Szmalovi a Jurecki onedlho zvýšil už na 7:4. Prišlo ale zníženie na 6:7 a ďalšia slovenská presilovka, no s podobným efektom (1:2).

V 18. minúte sa na lavičku dostal Štochl, ktorý si dovtedy ani raz v hre nesiahol na loptu a na pľac išiel Pramuk. Ani tomu obrana príliš nepomohla, ale Slováci sa riadne snažili v útoku a v 22. minúte opäť vyrovnal Valo aj napriek signalizovanej pasívnej hre.

V 24. minúte Pramuk zaznamenal prvý slovenský zákrok, keď vo vyloženej šanci zastavil Tluczynského. Agilný Petro vyrobil už tretie vylúčenie na poľskej strane, ale opäť bez efektu - jeho tím sa do vedenia nedostal a začal úradovať jednooký obor Karol Bielecki (15:13).

Záver dejstva vyznel ako z partesu pre Slovákov, najskôr vyrovnali aj napriek oslabeniu na 15:15 a po takticky zvolenom tajme v poslednej minúte nielen, že po prvý raz išli do vedenia, ale do druhej časti išli po brejku M. Straňovského do dvojgólového náskoku. Ten istý hráč po sedmičke zvýšil na 18:15 no po piatich minútach bolo po sľubnom trháku (18:18), keďže Slováci platili za nesústredenosť a technické chyby.

Poliaci zlikvidovali aj ďalší dvojgólový únik Heisterovho tímu (21:21) a od stavu 23:22 nasledovala kritická desaťminútovka Slovákov, počas ktorej inkasovali až šesťkrát a vyvrcholila fatálnou chybou inak skvele hrajúceho Petra. Slováci ale zo zápasu ešte urobili drámu a dotiahli sa na rozdiel jediného gólu, no bod už z toho nevydolovali.

Ďalší program v D-skupine (Göteborg):

Sobota, 15. januára: Chile - Kórejská republika (16.15), Slovensko - Švédsko (18.15), Argentína - Poľsko (20.15)

Pondelok 17. januára: Slovensko - Argentína (16.15), Poľsko - Chile (18.15), Švédsko - Kórejská republika (20.15)

Utorok 18. januára: Chile - Slovensko (16.15), Kórejská republika - Poľsko (18.15), Švédsko - Argentína (20.15)

Štvrtok 20. januára: Kórejská republika - Slovensko (16.15), Argentína - Chile (18.15), Poľsko - Švédsko (20.15)