LONDÝN, BRATISLAVA. Rada Medzinárodnej asociácie atletických federácií (IAAF) bude na zasadnutí v Londýne 12. a 13. apríla rokovať o vyradení chôdze na 50 kilometrov z programu olympijských hier a majstrovstiev sveta.
Zároveň bude rokovať aj o predĺžení chodeckých súťaží na 20 kilometrov na polmaratónsku vzdialenosť 21,1 kilometra.
Tóth ostal šokovaný
Zmeny by mali začať platiť už v roku 2018. Informuje o tom sobotné vydanie denníka Šport. V praxi by to znamenalo, že olympijský víťaz z Ria Matej Tóth by na najbližších hrách v Tokiu 2020 nemohol obhajovať svoje zlato.
Podľa Športu chodci organizujú celosvetovú petíciu za záchranu päťdesiatky, ktorú podpísalo takmer 3000 signatárov vrátane viac ako 60 špičkových chodcov na čele s poslednými dvoma olympijskými víťazmi na 50 kilometrov Austrálčanom Jaredom Tallentom a Matejom Tóthom.
Tridsaťštyriročný banskobystrický chodec reagoval na správy o úvahách IAAF vynechať jeho hlavnú disciplínu z programu OH a MS nasledovne: „Keď som sa o návrhu vyradiť päťdesiatku z programu OH dozvedel, ostal som v šoku. Prvé šumy sa objavili len pred týždňom."
Takto si Matej Tóth vybojoval zlatú olympijskú medailu v chôdzi na 50 km:
Tótha prekvapila najmä rýchlosť, s akou sa ide rozhodovať o "takejto veľmi dôležitej veci".
"Zrušiť jednu disciplínu počas olympijského cyklu by bolo veľmi nešťastné. Momentálne sa snažíme utvoriť tlak na radu IAAF, komunikovať s ňou a poskytnúť argumenty, aby na budúci týždeň nezrušili vyše 80-ročnú tradíciu.“
Medaily nemusia obhajovať i ďalší Slováci
Matej Tóth sa do záchrany päťdesiatky pustil aj z titulu svojej pozície člena komisie športovcov IAAF.
„Zarážajúce je, že nik z nás, ani predseda komisie, nemal o chystanej zmene informácie, a pritom reforma IAAF je založená práve na posilnení hlasu atlétov,“ citoval Mateja Tótha denník Šport.
„Hrozba zrušenia päťdesiatky existuje, ale urobím všetko pre to, aby po rokovaní rady IAAF 13. apríla mohla nerušene pokračovať moja príprava smerujúca nielen k obhajobe titulu majstra sveta v Londýne, ale aj olympijského víťazstva v Tokiu 2020.“
Tóth nemusí byť jediným slovenským športovcom, ktorý môže stratiť šancu na obhajobu olympijskej medaily.
Svetová kanoistická federácia (ICF) chystá zmenu, podľa ktorej by z olympijského programu vypadlo deblkanoe na divokej vode. V ňom na OH v Riu triumfovali bratranci Škantárovci, veľké úspechy v tejto disciplíne na olympijských tratiach zažili aj bratia Hochschornerovci.
Taktiež slovenský štvorkajak nemusí obhajovať striebornú olympijskú medailu z Ria. Tisícmetrovú trať, v ktorej cenný kov získali, mali vymeniť za päťstometrovú.
"Ťažko sa k tomu vyjadriť... A ťažko sa toleruje, keď sa človek dozvie, že disciplína, ktorú trénuje, je preč. A to sa bavíme o olympijskom športe. Vôbec nechápeme, ako sa to mohlo stať...," uviedol Likér pre stránku canoe.sk.