Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

Slováci budú ladiť formu v slovinskej Rogle

SITA|Publikované 31. okt 2007 o 19:23

BRATISLAVA 31. októbra (SITA) - Po minulotýždňovej ouvertúre na Rýnskej promenáde v Düsseldorfe, kde boli na programe tradičné šprintérske preteky, sa o tri týždne v nórskom stredisku Beitostölen naostro ...

BRATISLAVA 31. októbra (SITA) - Po minulotýždňovej ouvertúre na Rýnskej promenáde v Düsseldorfe, kde boli na programe tradičné šprintérske preteky, sa o tri týždne v nórskom stredisku Beitostölen naostro začne nový ročník Svetového pohára v behu na lyžiach. Na severe starého kontinentu už nebudú chýbať ani slovenskí reprezentanti. Tí v stredu popoludní odcestovali do Slovinska, kde v stredisku Rogla absolvujú záverečné sústredenie - prvé v tejto sezóne na prírodnom snehu. "Po dlhých rokoch konečne zmena - nejdeme na prvý sneh do fínskeho Muonia sto kilometrov za severný polárny kruh, ale do Slovinska, kde sme v lete absolvovali dve vysokohorské sústredenia. Vieme teda, do čoho ideme, sú tam profilovo dobré trate. Máme už za sebou dva pobyty na ľadovci Dachstein vo výške dvetisícsedemsto metrov, teraz to teda znižujeme na polovicu," vravel krátko pred odchodom najstarší z tria Slovákov 32-ročný Ivan Bátory. "Momentálne sú tam dobré snehové podmienky, pripravený päťkilometrový členitý okruh. Myslím si, že to bude lepšie ako v minulosti, keď sme záver prípravy absolvovali v Škandinávii. Ten sever býva taký depresívny. Sú tam krátke dni, pochmúrne počasie, fádne trate. V Slovinsku budeme navyše v nadmorskej výške okolo tisícpäťsto metrov. Ja sa na to teším. Potom odlietame do nórskeho Beitostölenu, kde najskôr absolvujeme preteky kategórie FIS a potom úvodné preteky Svetového pohára," pridal sa o rok mladší Martin Bajčičák - zatiaľ jediný Slovák, ktorý dokázal v pretekoch o krištáľový glóbus zvíťaziť. "Prechod z letnej prípravy na sneh býva vždy namáhavý. To, ako to zvládneme, sa premietne vo výsledkoch. V lete som popracoval na klasickej technike, pretože som cítil, že v nej zaostávam. Mojou hlavnou disciplínou však zostáva skejtová pätnástka. Práve tá je na programe hneď v úvode sezóny, na nej by som sa chcel odraziť k dobrým výsledkom," uzavrel mozaiku 27-ročný Michal Malák, ktorý na svoje prvé body vo SP stále iba čaká.

V Rogle by trio slovenských reprezentantov malo trénovať dva týždne, bude to však závisieť aj od aktuálnej poveternostnej situácie. Ak by sa súčasné dobré snehové podmienky zhoršili, odcestovali by za lepšími do Škandinávie. "Myslím si, že s letnou prípravou môžeme byť spokojní. Splnili sme objem i kvalitu, chlapci sa zlepšili v tých veciach, ktoré potrebovali a vysvedčenie nám dajú výsledky v zime. Čakajú nás posledné tri týždne do prvých pretekov Svetového pohára. Absolvujeme špeciálnu prípravu na snehu, nie na ľadovci, v nižších nadmorských výškach. Bude to už také dolaďovanie posledných detailov. Forma ešte nebude špičková, to si nechávame na vrchol sezóny, tým bude seriál Tour de Ski na prelome rokov," zakončil tréner slovenskej mužskej reprezentácie Peter Bartoň.

Autor: SITA

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.