Pondelok, 8. marec, 2021Meniny má Alan, Alana

MS v hokeji a Škoda? Partnerstvo od roku 1993 sa môže skončiť

Hokejisti Fínska oslavujú majstrovský titul po víťazstve nad Kanadou na MS v hokeji 2019. (Autor: Jozef Jakubčo SME)
Boris Vanya, TASR|Publikované 16. jan 2021 o 13:39

Partnerstvo trvá od roku 1993.

BRATISLAVA, MLADÁ BOLESLAV. Hokejové majstrovstvá sveta 2021 v Minsku sú čoraz menej pravdepodobné. Ak by sa šampionát konal v Bielorusku, nepodporia ho dvaja veľkí reklamní partneri, medzi nimi aj hlavný sponzor, automobilka Škoda.

Ako uviedol vedúci komunikácie Škoda Auto Tomáš Kotera, pre automobilku je dôležité dodržiavať, chrániť a presadzovať všetky predpisy, ktoré ochraňujú ľudské práva.

Partnerstvo trvá od roku 1993

Rozhodnutie automobilky prišlo deň po tom, čo pred jej sídlom v Mladej Boleslavi demonštrovala skupinka Bielorusov žijúcich v Česku. Argumentovali tým, že podpora šampionátu by znamenala tiež podporu Lukašenkovho režimu.

Škoda je dlhoročný partner MS. Partnerstvo trvá od roku 1993, pričom Škoda je hlavný sponzor šampionátu.

Nová zmluvu s Medzinárodnou hokejovou federáciou (IIHF) naposledy podpísala pred štyrmi rokmi, skončí sa tento rok. Teraz reálne hrozí, že toto partnerstvo zanikne.

"Dôsledne dodržiavame, chránime a presadzujeme všetky predpisy, ktoré ochraňujú ľudské práva ako celosvetovú základňu a všeobecnú potrebu.

Z tohto dôvodu Škoda Auto odstúpi z pozície sponzora majstrovstiev sveta v hokeji, pokiaľ bude Bielorusko potvrdené ako jeho spoluorganizátor," citovali Koteru české médiá.

Niekoľko hodín pred automobilkou Škoda oznámila podobné rozhodnutie aj značka kozmetiky Nivea.

Rozhodnutie padne koncom januára

V Bielorusku sa už niekoľko mesiacov konajú protesty proti prezidentovi Aleksandrovi Lukašenkovi. V tejto súvislosti vznikol tlak na IIHF, aby šampionát presunula do inej krajiny.

Podľa šéfa IIHF Reného Fasela federácia zvažuje aj iné možné alternatívy. Dostala oficiálnu ponuku od Dánska, ktoré by mohlo zaskočiť ako organizátor či spoluorganizátor MS 2021, a podľa šéfa IIHF diskutuje aj so slovenskou stranou.

O možnosti, že by jednu zo skupín MS mohla namiesto Minska hostiť Bratislava, už v decembri informovalo švajčiarske periodikum Watson. Slovenský zväz ľadového hokeja (SZĽH) poprel, že by v tejto veci rokoval s IIHF.

Konečné rozhodnutie o dejisku MS by malo padnúť koncom januára na rokovaní Rady IIHF. Slovensko sa má na turnaji predstaviť v A-skupine spolu s Ruskom, Švédskom, Českom, Švajčiarskom, Dánskom, Bieloruskom a Veľkou Britániou.

V B-skupine sú Kanada, Fínsko, USA, Nemecko, Lotyšsko, Nórsko, Taliansko a Kazachstan.

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články