Štvrtok, 9. decembra, 2021Meniny má Izabela

Japonský predseda vlády navrhne prípadný odklad hier o rok

Muž kráča okolo reklamného transparentu tohtoročných letných olympijských hier v Tokiu v pondelok 23. marca 2020. (Autor: TASR/AP)
TASR|24. mar 2020 o 08:07

Verdikt padne v priebehu nasledujúcich štyroch týždňov.

TOKIO. Japonský predseda vlády Šinzo Abe má v utorok naplánovaný telefonický rozhovor s prezidentom Medzinárodného olympijského výboru Thomasom Bachom.

Podľa agentúry Kjódó mu pravdepodobne navrhne preloženie hier v Tokiu na budúci rok v prípade, ak hnutie rozhodne o ich odložení.

Olympiáda by sa mala začať 24. júla, no pre pandémiu koronavírusu viacerí športovci i národné výbory tlačia na ich odklad. Celosvetovo evidujú takmer 382-tisíc prípadov ochorenia COVID-19 v 195 krajinách, nákaze podľahlo 16.558 ľudí.

Výbor dlhodobo trval na pôvodnom termíne, v nedeľu však pripustil, že situácia vo svete neumožní ich konanie. V rovnakom duchu sa vyjadril aj Abe, ktorý rovnako v pondelok prvýkrát priznal možnosť zmeny plánu.

"Ak by ste sa ma opýtali, či je v súčasnosti možné zorganizovať olympiádu, odpovedal by som, že svet nie je v takom stave, aby to bolo možné."

Konečné rozhodnutie o uskutočnení OH bude mať MOV, ten avizoval, že konečný verdikt príjme v priebehu nasledujúcich štyroch týždňov. Údajne je v hre odloženie o mesiac, 45 dní či rok, dokonca dva. Informovala o tom agentúra DPA.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

(Autor: SME/MM)

Súvisiace články