Utorok, 3. augusta, 2021Meniny má Jerguš

Sila hádzanárov je v súhre a v brankárovi Štochlovi

Richard Štochl. (Autor: SITA)
Pavol Spál|10. jan 2011 o 22:00

Slovenskí hádzanári štartujú druhýkrát na majstrovstvách sveta. Viacerí reprezentanti patria vo svojich kluboch medzi lídrov. Na svetovom šampionáte by mohli zopakovať umiestnenie z MS 2009.

Slovenskí hádzanári štartujú druhýkrát na majstrovstvách sveta. Viacerí reprezentanti patria vo svojich kluboch medzi lídrov. Na svetovom šampionáte by mohli zopakovať umiestnenie z MS 2009. V hre je aj miestenka do olympijskej kvalifikácie.

BRATISLAVA. Pred dvoma rokmi počas majstrovtsiev sveta v Chorvátsku spôsobili renesanciu hádzanej na Slovensku. Výsledkami i hrou strhli hádzanári fanúšikov.

Slováci skončili na 10. mieste a mohli byť i vyššie. Úspech by radi zopakovali. Vo štvrtok sa vo Švédsku začínajú majstrovstvá sveta, Slováci vstupujú do turnaja v piatok proti Poľsku, obhajcovi bronzu.

Káder sa za posledné dva roky takmer nezmenil. Naopak, dospel.

Hrajú aj o olympiádu

„Hráči dozreli, majú viac skúseností. Doma i vonku dokážeme hrať na slušnej úrovni. Chceme v prvom rade pobaviť divákov a potom pomýšľať na úspech. Stále máme čo vylepšovať," vravel opatrne reprezentačný tréner Zoltán Heister.

„Každý vie, o čo pôjde a že sa bude rozhodovať o vstupenkách v olympijskej predkvalifikácii," dodal Heister.
Najlepší kanonier v histórii samostatnosti Slovenska Daniel Valo má jasný cieľ.

„Chceme postúpiť zo základnej skupiny, čím by sme potvrdili, že patríme do užšej svetovej špičky. Dúfam, že sa nám vyhnú zranenia, lebo v kompletnom zložení sme schopní zdolať každého," tvrdila vyše dvojmetrová spojka bundesligového Wetzlaru.

Kostra tímu hráva v elitných európskych ligách a mnohí patria medzi lídrov. Najvýraznejšou postavou je brankár a kapitán Richard Štochl, jeden z najlepších brankárov sveta.

Na palubovke je šéfom hry Peter Kukučka, šiesty najproduktívnejší hráč posledných majstrovstiev sveta v Chorvátsku.

„Ťažko si predstaviť bez neho slovenskú hru. Rozohrávač, ktorý tvorí celý útočný systém. Má výbornú streľbu z miesta, podstrel," opisoval ho bývalý ligový hráč a televízny spolukomentátor hádzanej Ján Hianik.

Góly sa čakajú od Františka Šulca, najlepšieho slovenského strelca na uplynulých MS.

Gény po otcovi

Syn slovenskej legendy strelil nedávno v jednom zápase Ligy majstrov rekordných sedemnásť gólov.

„Je to vyložený strelec. Ak mu to ide, nemá problém streliť štrnásť - pätnásť gólov za zápas. Má povestný podstrel a gény po otcovi," dodal Hianik.

Medzi elitných kanonierov španielskej ligy patrí Martin Straňovský. Víťazný typ, ktorý vie strieľať aj z pozície spojky. Pritom je krídelníkom.

Výborne hádže i trestné hody, v ktorých má 80­ až 90­percentnú úspešnosť. „V rizikových situáciách vie zobrať na seba zodpovednosť," tvrdil Hianik.

„Straňovský je rýchly elegán, ktorého hra má myseľ, " doplnil Rudolf Horváth, majster sveta zo Švédska 1967.

Prednosťou Slovákov je zohranosť, dobrý brankár a rýchly protiútok. „Vždy dokáže niekto potiahnuť i krídla sú na svetovej úrovni," vravel Hianik.

„Máme veľmi dobrých strelcov z diaľky. I z desiatich metrov môžu rozstrieľať obranu súperov. Chcelo by to ešte pár nacvičených signálov," dodal Anton Frolo, slovenský hráč storočia.

Zlepšiť treba obranu

Slabinami tímu sú obrana a presilovky. „Treba zlepšiť súčinnosť pri preberaní hráčov. Niekedy hrajú šablónovito, súper si to často všimne. Treba zmeniť stereotyp," radil Frolo.

„Musia viac reagovať na zmenu rytmu a čítať súpera. Sú momenty, keď sa niektorí hráči chcú za každú cenu presadiť streľbou. A to je zradné," dodal Horváth.

Slováci včera riešili problém s odletom. Tím poletí trochu komplikovanejšie z Budapešti s prestupom vo Frankfurte. Do Göteborgu by mali prísť v stredu pred polnocou.

Všetky zápasy Slovenska na šampionáte bude vysielať Sport 1.

Šampionát sa koná vo Švédsku od 13. - 30. januára.

Slováci hrajú v D­skupine (Göteborg) s Poľskom (14. 1.), Švédskom (15. 1.), Argentínou (17. 1.), Čile (18. 1.) a Kórejskou republikou (20. 1.)
Na predchádzajúcich MS v Chrvátsku obsadili slovenskí hádzanári 10. priečku. Titul obhajujú Francúzi.
PROGNÓZA SME: Slováci postúpia zo skupiny a obhája 10. miesto.

Pavol Spál sa prioritne venuje futbalu, okrem toho hádzanej, boxu, MMA a občas aj hokeju. Ako reportér sa zúčastnil na MS vo futbale v roku 2010, EURO 2016 a na MS v hádzanej 2009. Od roku 2009 nechýbal takmer na žiadnom zápase slovenskej futbalovej reprezentácie.

Súvisiace články