Sexuálny škandál u Penguins? Medzi obžalovanými majú byť Mario Lemieux i Bill Guerin

Oh My Hockey|2. nov 2021 o 17:30

Po Chicagu Blackhawks čelia obvineniu zo sexuálneho násilia aj Pittsburgh Penguins. Ísť súdnou cestou sa rozhodla Erin Skaldeová, manželka bývalého asistenta trénera farmárskeho tímu Penguins, Jarroda Skaldea.

O prípade sme informovali už pred necelým rokom.

Skaldeová plánuje zo sexuálneho zneužívania obžalovať bývalého trénera Wilkes-Barre/Scranton Penguins, Clarka Donatelliho. Spoločne s ním údajne aj ďalších, ktorí mali trestný čin kryť - Billa Guerina (vtedajšieho generálneho manažéra tímu AHL), a vlastníkov Pittsburghu Penguins, Maria Lemieuxa, Rona Burkleho a ďalších.

V článku vlani v decembri sme opisovali detaily údajného obťažovania, preto ich tu prinášame v pôvodnom znení. Nové skutočnosti zatiaľ nepoznáme, preto je možné, že nasledujúce odseky môžu obsahovať aj nepresnosti.

Všetko sa stalo 11. novembra 2018 potom, čo manželia Skaldeovci a Clark Donatelli absolvovali spoločnú večeru, sa pripravovali na odchod do hotela. Na chvíľu boli Donatelli a pani Skaldeová sami. Vtedy sa hlavný kouč začal správať nevhodne, hovoril jej, že je „sexy“, dával jej ruku okolo pliec a prisúval si ju bližšie k sebe.

Žena sa snažila odťahovať a bojovať proti jeho narážkam a dotykom, no odpoveďou jej bol ešte tvrdší Donatelli, ktorý jej dokonca začal chytať prsia. Keď sa Skalde vrátil, trojica nastúpila do taxíka, aby sa odviezli na hotel. Donatelli s Erin Skaldeovou sedeli vzadu, Skalde si sadol na miesto spolujazdca.

„Stále šokovaná a zaskočená zo sexuálneho obťažovania zo strany šéfa jej manžela sa pani Skaldeová s obavami posadila na zadné sedadlo a snažila sa udržiavať si čo najväčší odstup od pána Donatelliho, aby zabránila ďalším nechceným dotykom,“ uvádza obžaloba.

„V prítmí na zadnom sedadle pán Donatelli pokračoval vo svojom sexuálnom útoku na pani Skaldeovú. Nielenže sa opäť dotýkal jej pŕs, ale násilím dostal svoje ruky aj do jej nohavičiek, kde jej obchytkával vagínu, napriek jej úsiliu zabrániť tomu. Až neskôr pán Skalde zistil, čo sa jej manželke v tú noc stalo a otriaslo ním to, že si nevedomky sadol na miesto spolujazdca, keď jeho šéf sexuálne obťažoval jeho manželku.“

Skalde dodal, že o sedem mesiacov sa o incidente dozvedel aj Bill Guerin, asistent generálneho manažéra, ktorý mal v tom čase na starosti farmársky klub. Skaldemu povedal, aby o tomto zneužívaní nikomu nehovorili.

Penguins tvrdia, že keď Skalde po siedmich mesiacoch od incidentu v júni minulého roka priznal tieto skutočnosti, klub okamžite reagoval. Na otázku, prečo o tomto zážitku povedal tak neskoro, je odpoveďou, že sa ani on, ani jeho manželka s podobnou vecou nikdy predtým nestretli, preto si neboli istí, ako postupovať. Zároveň nechcel vniesť medzi hráčov zlú atmosféru.

„Guerin neskôr potvrdil pánovi Skaldemu, že Penguins ukončujú pracovný pomer s trénerom Donatellim, ale inštruoval ho k tomu, aby spomínaný incident zamlčal. Varoval ho, že vec musí ostať v tichosti a nepreniknúť na verejnosť,“ píše sa ďalej v spise.

Napokon bol prepustený aj Skalde, a to v máji 2020. Oficiálne pre krízu spojenú s pandémiou, no zároveň bol jediným prepusteným z 21 zamestnancov klubu, ktorých práca má čo do činenia s hokejovými operáciami. Už na začiatku sezóny 2019/20 mu skresali jeho povinnosti a odobrali mu trénovanie presiloviek.

„Z 21 zamestnancov, ktorí sa zaoberajú hokejovými operáciami Penguins, vedenie tímu ukončilo zmluvu iba s pánom Skaldem. Povedali mu, že to nemá nič spoločné s jeho výkonom, ktorý bol skvelý,“ uvádza sa v žalobe. „Ale, samozrejme, pán Skalde bol tiež jediný, kto sa sťažoval na nezákonné sexuálne napadnutie svojej manželky trénerom Penguins.“

Žaloba je zakončená konštatovaním, že hoci klub vedel o neprípustnom správaní sa Donatelliho, neurobil nič, aby pred ním chránil ženy či iných rodinných príslušníkov ostatných zamestnancov.

Klub sa však voči obvineniam ohradil - tvrdí, že boli ihneď prešetrené a dôsledkom bol odchod hlavného trénera farmárskeho tímu, Clarka Donatelliho, ktorý mal pani Skaldeovú obťažovať.

Súvisiace články

Nachádzate sa tu: