SCOUTING REPORT: Do prípravy na MS chcú Nemca, Mudráka aj Slafkovského!

Oh My Hockey|30. mar 2021 o 16:08

Slovensko cíti, že má veľké talenty. Šimon Nemec, Juraj Slafkovský - mená často ospevované - navyše boli spomenuté pri predstavení nového generálneho manažéra reprezentácie, Ota Haščáka. Legenda a známy skaut by rád videl v príprave na MS trio hráčov z posledného juniorského šampionátu.

Okrem Nemcovho a Slafkovského sa skloňovalo aj meno Dávida Mudráka. Obranca Michaloviec prežíva zaujímavú sezónu. Pre covid neodišiel do zámoria, kde mal stráviť prvý rok v kariére, ale zostal na Slovensku. Košice preňho nemali miesto, tak posilnil Michalovce. A kým sa Košice museli zmieriť s vypadnutím proti Novým Zámkom, Mudrák je v mužstve štvrťfinalistu.

„Som rád, že som dostal šancu od Košíc a Michaloviec, keď som nemohol ísť do Kanady,“ povedal Mudrák na začiatku michalovskej kapitoly Šimonovi Čopovi v článku pre MY Noviny, „ale pochopiteľne by som najradšej šiel do zámoria. Každý hráč má čo najvyššie ciele, preto by som chcel čím skôr pokračovať tam. Či nám to aktuálna situácia dovolí zatiaľ nikto nevie.“

20-ročný zvolenský rodák môže byť rád, že zostal. Veď svojou hrou zaujal aj nového generálneho manažéra.

Šimon Nemec prežíva vynikajúcu sezónu. Má pomerne čerstvých sedemnásť, ale v základnej časti Tipos extraligy zbieral vyše pol bodu na zápas (19 bodov v 37 zápasoch). Podotýkame, že je obrancom. A časom si získaval väčšiu a väčšiu dôveru, čo mu významne pomáha smerom k draftu 2022, kde môže byť najvyššie draftovaným obrancom. Na MSJ bol spoločne s Mudrákom medzi trojicou najlepších Slovákov, pre Haščáka je z tejto trojice najzaujímavejším hráčom.

Juraj Slafkovský patrí tiež k veľkým talentom a kandidátom na voľbu v prvom kole draftu 2022. Na svoj vek fyzicky veľmi vyspelý forvard sa predviedol na posledných juniorských majstrovstvách, kde patril k ťahúňom ofenzívy slovenskej reprezentácie. Podľa vlastných slov nie je úplne spokojný s prebiehajúcou sezónou. V najvyššej fínskej súťaži do 20 rokov zatiaľ stihol pozbierať 13 bodov v 16 zápasoch.

Haščák so Šatanom zdôraznili, že sa prípravy zúčastní zrejme mladšie mužstvo, než na aké sme na Slovensku zvyknutí. Pre spomínané trio môže ísť o naberanie veľmi cenných skúseností, hoci nie je isté, že sa prípravy zúčastnia všetci. Je nutnosťou podotknúť, že sa na záverečný šampionát pravdepodobne nedostanú všetci, možno ani jeden z nich.

Ak chcete trojicu spoznať bližšie, zverejňujeme na našich stránkach doposiaľ nezverejnené SCOUTING REPORTY, ktoré pred MSJ 2021 pripravoval Samuel Tirpák, hlavný skaut blogu Oh my Hockey. Niektoré informácie v reportoch môžu byť neaktuálne, čo, samozrejme, súvisí s faktom, že sú tri mesiace staré:

Šimon Nemec

(REPORT NA ZÁPAS PROTI NEMECKU, pozn. red.)

Prototyp moderného two-way obrancu a generačný talent, 16-ročný Šimon Nemec, hrá už druhý rok v slovenskej najvyššej súťaži za HK Nitra. Nevieme, kde odohrá budúcu sezónu, keďže sa spomínajú viaceré destinácie. Faktom ostáva, že Šimon bude patriť k najlepším obrancom v drafte 2022 a zabojuje o pozíciu v top-10. Nadšenie z neho neskrývajú ani zahraniční skauti. Klubová spokojnosť s jeho výkonmi je vyjadrená ice-timom (14:45 min./GP).

Jeho najsilnejšími stránkami sú defenzívna inteligencia a prihrávky. Defenzívne perfektne číta hru na modrej čiare a vie, kedy a ako zahrať, má výborný gap. Keď získa puk, jeho prihrávky sú stále presné na hokejku nech je jeho cieľ hneď pri ňom alebo na druhej strane pásma za dvomi-tromi hráčmi. Nerobí veľa chýb, ale niekedy sa prihodia, kvôli veku - má 16 a hrá proti skúseným profesionálom. Takýmto spôsobom spôsobuje šance proti svojmu tímu, na čom musí popracovať, keďže aj z toho vyplýva štatistika +/- (-2). Podobne zlé rozhodnutie sme videli v zápase MSJ proti Švajčiarom, keď zbytočným zachytením prihrávky rukou daroval súperom buly v obrannom pásme. Celkovo sa v tomto zápase dlhšie dostával do pohody, preto sa mu z 13 pokusov až 6-krát nepodarilo dostať puk z vlastného pásma.

Jeho výbornú hru s pukom môžeme vidieť zápas čo zápas v drese Nitry. Je skvelý v prechode s pukom cez stredné pásmo, kde vyniká pozične a korčuliarsky. Presne tieto skutočnosti dokázal pri gólovej akcii proti Švajčiarom - takto hlboko do pásma vošiel s pukom v dueli jediný raz a postavil základ gólu. Dokáže riadiť presilovku a má veľmi peknú strelu od modrej, ktorú využíva s rozvahou, hoci mu ku gólom často chýba viac šťastia. V tejto sezóne padla len 1 z 20 striel, ale medzi juniormi je omnoho produktívnejší (vlani ako 15-ročný v reprezentácii U18 21Z, 6+10). V presilovkách strieľal v tejto sezóne 12-krát, pričom len tri pokusy leteli mimo (a z toho ani jeden zo šiestich príklepov!). Je to presne prihrávajúci tvorca hry. Z troch asistencií v trinástich zápasoch Tipos extraligy boli všetky primárne. Ofenzívne sa na šampionáte ukazuje ako člen druhej presilovkovej formácie. V početnej prevahe hráva aj v Nitre, v tejto situácii dal spomenutý gól.

ŠTATISTIKY K DNEŠNÉMU DŇU (Eliteprospects): 37 Z, 19 B (2+17), 12 PIM

Juraj Slafkovský

(REPORT NA ZÁPAS PROTI FÍNSKU, pozn. red.)

Vysoký a kreatívny útočník, ktorý je nebezpečný v každej situácii a svoju výšku využíva na efektívne chránenie puku a dominantnú hru v prechodovej a útočnej časti hry. Jeden z trojice 16-ročných prospektov pre draft 2022, ktorí sú v kádri nášho výberu. 192 centimetrov vysoký krídelník pôsobí už druhým rokom v organizácii TPS Turku vo Fínsku, kde prestúpil po dominantných vystúpeniach v rodných Košiciach a v českom Hradci Králové proti oveľa starším súperom. Je tu reálna šanca, že bude celosvetovo patriť k top-10 prospektom pre draft 2022.

V prvej sezóne v Turku v tíme do 18 rokov doslova dominoval, keď v 39 zápasoch zaznamenal ako 15-ročný 52 bodov za 22 gólov a 30 asistencií. Sezónu 2019-20 skončil s priemerom 1,33 bodu na zápas. Štyri zápasy si zahral aj vo fínskej najvyššej súťaži do 20 rokov, získal v nich tri asistencie. V tejto sezóne mal hrať prominentnú rolu v tíme do 20 rokov, bohužiaľ, jeho rola je veľmi limitovaná, hrá poväčšine v spodnej časti útoku, v priemere 14:40 min/GP. To mu i tak nebráni v bodovaní, keďže doposiaľ v 13 zápasoch zaznamenal navonok priemerných osem bodov za štyri góly a rovnaký počet asistencii. Pri pohľade na situáciu Slafkovského je to však celkom dobré číslo. Na MSJ síce zatiaľ nebodoval, no napriek tomu ukazuje, že je generačným talentom. Je elitným hráčom v prechodovej fáze, kde dominuje s pukom na hokejke. Dokazuje to fakt, že v rámci zone entries je najlepším Slovákom (28 entries, z toho 50% s pukom na hokejke). V ofenzíve je nesmierne pokojným a sebavedomým hráčom, ktorý si dokáže prispôsobiť a spomaliť hru a využiť svoje danosti na vytvorenie šancí pre spoluhráčov či už v hre 5v5 alebo na presilovke. Keď má puk na hokejke, málokedy sa stane, že mu ho niekto zoberie. V útoku je viditeľný, často náš najefektívnejší hráč, v priemere si vytvára až dve príležitosti na skórovanie v jednom zápase. Škoda smoly na hokejke, vo fínskej juniorke totiž gólom končí zhruba 15% jeho striel na bránu. Je silným hráčom, čo mu výrazne pomáha v prechode cez súperových obrancov. Na túto stránku svojej hry je patrične hrdý.

Potrebuje sa zlepšiť v korčuľovaní, keďže síce je efektívnym korčuliarom, ale rýchlostne to občas nie je ono, hlavne pre jeho fyzické parametre. Skautom veľmi pripomína Mariána Hossu, a to svojím prehľadom a inteligenciou na puku i mimo neho.

ŠTATISTIKY K DNEŠNÉMU DŇU (Eliteprospects): 16 Z, 13 B (8+5), 10 PIM

Dávid Mudrák

(REPORT NA ZÁPAS PROTI FÍNSKU, pozn. red.)

Mudrák je vodcom juniorskej reprezentácie. To je zvýraznené A-čkom na drese. Posledné dve plné sezóny strávil v systémoch dvoch fínskych klubov – TUTO Hockey a TPS Turku. V TPS bol spoluhráčom Samuela Kňažka a aj jeho občasným obranným partnerom. Mudrák už dvakrát mohol ísť na draft, ani raz si ho nevybrali. Túto sezónu strávil zvolenský odchovanec na hosťovaní v Košiciach, kde však veľa nehral.

V siedmich zápasoch dvakrát asistoval a podľa oficiálnych zápisov odohral iba niečo cez päť a pol minúty na zápas, čo je žalostne málo. Na 60 minút hry zbiera viac ako 3 body. V drese TUTO Hockey v sezóne 2018/19 hral prevažne na úrovni do 20 rokov a bol jedným z hlavných strojcov ofenzívy so 14 bodmi v 42 zápasoch. Tu ukázal svoju dobrú ofenzívnu činnosť, vďaka ktorej ho môžeme považovať za two-way obrancu. Má veľmi dobré chápanie hry v ofenzívnom pásme, čo využíva na kvalitnú tvorbu hry z modrej a veľmi inteligentnú voľbu streľby. V drese TPS Turku pokračoval práve v tej ofenzívnejšej hre, ktorou sa prezentoval napríklad vo Zvolene. V 47 zápasoch zaznamenal 22 bodov. Až 10 z 22 bodov (2+8) dosiahol na presilovke, čo je v prepočte 45,45% bodov. Aj defenzívne podával kvalitné výkony. V hre 5v5 mal pozitívny pomer gólov pre a proti, keď bol na ľade, a to 55,56% (35:28 = +7). Táto štatistika vyzerá ešte lepšie v porovnaní so spoluhráčmi, keďže jeho výkon bol o 6,87% lepší ako priemer tímu. Hrával v priemere okolo 19 minút na zápas.

V lete si ho v CHL import drafte vybrali Oshawa Generals (OHL), kde mal pôvodne odohrať prebiehajúcu sezónu. Je to ofenzívnejšie ladený obranca, ktorý je však zodpovedný a obetavý v obrannom pásme, a rozvážny s pukom na hokejke, hlavne vo vývoze puku z obranného pásma do stredného (41 zone exits v 3 zápasoch na MSJ). Mudrák je už na svojich druhých juniorských majstrovstvách a minulý rok patril s tromi bodmi v piatich zápasoch medzi lídrov našej produktivity. Tento rok sa zatiaľ bodovo nezapísal, ale jeho kvalita v páre s Andrejom Golianom je evidentná a tréneri doňho vkladajú dôveru aj na oslabeniach.

ŠTATISTIKY (z pôsobenia v Michalovciach) K DNEŠNÉMU DŇU (Eliteprospects): 24 Z, 8 B (2+6), 31 PIM

Súvisiace články

Nachádzate sa tu: