Sajmonov pohľad: Nie je slew-foot ako slew-foot

Oh My Hockey|30. nov 2021 o 12:16

Brad Marchand dnes dostal trojzápasový dištanc. Jeho povesť poznáme, preto sa mnohí vytešujú.

Liga ho suspendovala za faul, ktorý je známy ako "slew-foot". V skratke podrazenie protihráča nohou zozadu. Nebezpečný zákrok, pri ktorom hrozia zranenia.

Marchand takto podrazil obrancu Vancouveru, Olivera Ekmana-Larssona. Hovorca oddelenia pre bezpečnosť hráčov v priloženom videu vysvetľuje, že trest musel prísť, lebo Marchand pri faule využil ako hornú, tak spodnú časť tela. To zapríčinilo pád švédskeho obrancu a jeho náraz do mantinelu.

Slew-footing je zákerný zákrok, ktorý sa v poslednej dobe akosi rozmohol. Paradoxne za to však nemôže potrestaný Brad Marchand.

Dištanc, ktorý disciplinárka za jasný faul naparila známemu provokatérovi, mi ako taký nevadí. Prekáža mi v širšom kontexte. Akoby bola súťaž zaujatá.

Je až trochu smiešne, že s veľkým percentom rozhodnutí disciplinárnej komisie NHL nesúhlasím. Jej výroky vnímam aj s prihliadnutím na verejné diskusie ako rozporuplné až kontroverzné. Inak to nie je ani v tomto prípade.

Brad Marchand dostal tri zápasy za faul, ktorý PK Subbanovi prešiel v tejto sezóne trikrát, možno dokonca štyrikrát. V poslednom prípade si nedovolím tvrdiť, či to spravil náročky.

Obranca New Jersey Devils je v poslednej dobe preslávený týmto faulom viac, ako svojou hrou. A to je vždy zlé. Paradoxom je, že hoci sa takýmto spôsobom previnil už viackrát, liga mu vždy udelila len niekoľkotisícovú pokutu, čo preňho znamená drobné.

Nie som fanúšikom Marchanda, skôr fanúšikom spravodlivosti. Až sa zdá, akoby bol Marchand suspendovaný aj za Subbanove fauly, alebo za to, čo údajne pokrikoval na Artemija Panarina pri ich nedávnej potýčke. Tá sa skončila pokutou pre ruského útočníka.

Hlavným argumentom proti je, pochopiteľne, Marchandova minulosť. Už len jeho prezývka "krysa", ktorou ho častujú dodnes, vraví jasnou rečou. Je provokatérom, za sebou má olizovanie súperov či škaredé fauly.

A to vrátane slew-footov.

Mám pocit, že sa liga na Marchanda pozrela ako na "repeat offendera", teda opakovaného hriešnika. Jej stanovy však hovoria, že hráč je po osemnástich mesiacoch "očistený" od nálepky opakovaného previnilca, ak sa za týchto osemnásť mesiacov od poslednej suspendácie ničím nepreviní. Aj tu existujú výnimky, a Marchand ňou zrejme je.

Lenže všimli ste si, že za posledné roky prestal so zákernosťami, resp. výrazne znížil ich frekvenciu?

„Musím sa dosť polepšiť. Viem, že už som to kedysi vravel, no naozaj si úprimne myslím, že to je vec, na ktorej budem musieť zapracovať najviac. Svoju hru už som dostal na celkom solídnu úroveň, ale povahovo potrebujem nejaké veci zmeniť," povedal v roku 2018.

Ani ja som mu úplne nechcel veriť, no faktom je, že sa naozaj zmenil. Kedysi platilo, že sme pri pohľade na jeho meno rozmýšľali nad tým, akú sprostosť dnes urobí. Svoju povesť však čiastočne očistil. Aspoň pre mňa je v posledných rokoch viac vynikajúcim hokejistom, ako veľkým provokatérom.

Som si istý, že disciplinárna komisia pri rozhodovaní o treste prihliadala na jeho históriu. Marchand bol suspendovaný už sedemkrát, dostal päť pokút, prišiel o takmer milión dolárov a pre tresty zmeškal 22 zápasov.

Dištanc sa mi napriek tomu zdá prísny - a to iba z toho dôvodu, že Subban si veselo hráva, hoci sú uňho slew-footy na dennom poriadku. Marchandov čin nijako neospravedlňujem, ale aktuálne je podľa mňa Subban nebezpečnejším hráčom a po treťom slew-foote v úvode sezóny mal byť jednoznačne suspendovaný.

Nachádzate sa tu: