Trvalo to mesiace. Potom, čo sa Nylander nedostavil na predsezónny kemp Toronta Maple Leafs, bolo jasné, že situácia bude mať dlhšiu dohru. Nikto však nemohol s určitosťou povedať to, že to bude až do poslednej možnej chvíle. Hrozilo, že si Nylander celú sezónu vôbec nezahrá.
Potom však prišla dohoda, akýsi kompromis medzi Nylanderom (ktorý podľa mňa napokon musel ustúpiť viac, pretože aj on chce hrať) a manažmentom Toronta. 22-ročný Švéd si napokon ako obmedzený voľný hráč "vydupal" zmluvu na 6,962 milióna dolárov ročne. Platiť bude do konca sezóny 2023/24.
Mladík si však týmto vyjednávaním poriadne zavaril. Pre hráčov, špeciálne tých mladých, tak teraz existujú dva vzory s odlišnou cestou. Tým prvým je spomínaný Nylander. Druhým Pastrňák. Najväčší súčasný český talent sa, hoci je už teraz kľúčovým článkom zostavy Bostonu, rozhodol vziať to, čo mu ponúkali. Za rok si zarobí v priemere 6,66 milióna dolárov a zmluva mu skončí rok pred Nylanderom.
Obávam sa, že čoraz viac hráčov sa bude rozhodovať pre cestu Williama Nylandera. Tá mi je nielenže nesympatická, ale v podstate Nylandera ani nechápem. Podľa informácií totiž Toronto nenavýšilo jeho plat až o takú enormnú sumu, pre ktorú by sa oplatilo vynechať viac ako štvrtinu sezóny. Pôvodne sa totiž hovorilo o tom, že mu Toronto plánovalo dať okolo šiestich miliónov (čo by vzhľadom na vyššie spomenuté okolnosti s Pastrňákom bolo fér), zatiaľčo Nylander pýtal niečo okolo ôsmich.
Situácia tak rezonovala hokejovým svetom, že sa dostala ku každému. Hráči nie sú výnimkami a olej do ohňa prilievajú aj novinári, ktorí mladíkov nabádajú na to, aby o danej problematike hovorili do médií. "Každý si tú situáciu všimol. Je to niečo nové. Niečo odlišné. Niektorí hráči to možno začnú robiť tiež. Uvidíme, čo sa stane," povedal pre The Atletic Jake Guentzel z Pittsburghu Penguins.
Torontský útočník by mohol inšpirovať mnoho mladých hokejistov. Prečo, to ani ja sám neviem povedať, no keby som bol hokejistom, dúfam, že by sa mi to nikdy nestalo. Obetovať tímový úspech, pomoc mužstvu, kolektív a dobré meno medzi fanúšikmi preto, lebo sa mi mália ponúkané milióny, je podľa mňa sebecké. Jasné, každý by mal mať za svoju prácu spravodlivé finančné ohodnotenie. No podobné trucovania mi pijú krv.
Len pre porovnanie (keď sme už pri súboji Pastrňák vs. Nylander), má český forvard síce nižšiu plácu, no sezónu pred vyjednávaním o novom kontrakte mal viac gólov, bodov a dokonca menej zápasov ako Nylander. Povedal by som, že vzhľadom na Nylanderov vek a v porovnaní s ostatnými mladými hráčmi k nemu bolo Toronto milosrdné, hoci ich dostal do úzkych.
A o to presne Nylanderovi šlo. Nikdy mi nebol a ani nebude sympatické pretláčanie vlastných záujmov na úkor tímových. Kto vie, ako to s rodákom z Calgary napokon dopadne, keďže na seba uplietol poriadny bič. Ak sa mu nebude dariť, hokejová verejnosť, ktorá ho už teraz dostáva pod tlak, mu to iste dá vyžrať. "Nylandermánia" je podľa mňa veľmi nebezpečným prvkom medzi dnešným spoločenstvom špičkových hokejových hráčov.
Na druhú stranu je pre Toronto dobré, že Nylander dostal "len" 6,9 milióna. Generálneho manažéra Dubasa teraz čakajú ďalšie, možno aj ťažšie podpisy. O rok totiž musí riešiť, čo s Matthewsom a Marnerom. Vzhľadom na talent, ktorým je nabitá zostava Maple Leafs, bude ťažké udržať túto partiu pokope.
V konečnom dôsledku môžu z hokejového a finančného hľadiska byť relatívne spokojné obe strany. Aj tak mi však je prístup, pre ktorý vynechá hráč viac než dve desiatky zápasov preto, aby nakoniec dostal o niekoľko stoviek tisíc viac, nesympatický. A tak je na mieste otázka, či si ten plat pri dnešnom trende Nylander, ktorého potenciál sa ešte stále vzhľadom na jeho vek nemusí naplniť, zaslúži.