Ružomberčanky vyhrali aj v Nantes a sú v semifinále Európskeho pohára

(Autor: SITA/AP)
SITA|23. jan 2013 o 21:54

Liptáčky nastúpia v boji o finále proti úspešnejšiemu z dvojice Kaskispor - Kursk.

NANTES. basketbalistky slovenského vicemajstra MBK Ružomberok v stredajšom odvetnom stretnutí štvrťfinále Európskeho pohára FIBA porazili aj francúzske Nantes 79:57 a prenikli už do semifinále tejto druhej najvýznamnejšej klubovej súťaže na starom kontinente.

Zverenky Štefana Sviteka zvíťazili vo štvrtom stretnutí EP pod súperovými košmi za sebou.

Z minulotýždňového domáceho stretnutia museli doháňať päťbodové manko (51:56), ale deficit zmazali už v prvom polčase stredajšieho duelu.

Vo vyraďovacej fáze rozhoduje počet víťazstiev, resp. súčet skóre z oboch stretnutí.

Liptáčky nastúpia vo februárovom semifinále (takisto na dva zápasy, pozn.) proti úspešnejšiemu z dvojice Kayseri Kaskispor - Dinamo Kursk.

V prvom dueli sa z víťazstva 101:86 tešili Turkyne, odveta v Rusku je na programe vo štvrtok 24. januára.

Európsky pohár FIBA - štvrťfinále, odvetný zápas

Nantes-Rezé Basket (Fr.) - MBK Ružomberok (SR) 57:79

(20:15, 14:26, 8:20, 15:18) - prvý zápas 56:51, celkovo 113:130, do semifinále postúpil MBK Ružomberok

najviac bodov Nantes: Amantová 16, Andrejevová 11 - body a zostava MBK: Parkerová 28, Tetemondová 13, Kmeťová 7, Černáková 6, Minčíková 2 (Baburová 10, Brezániová 5, Holmesová 4, Anderssonová 4, Lukačovičová, Remenárová). TH 16/14 - 24/19, trojky: 5:4, fauly 24:21

Generálny manažér MBK Stanislav Onuška: "Hralo sa vo fantastickej atmosfére pred vypredanou halou. Nezachytili sme úvod zápasu a prehrávali sme o osem bodov, no po oddychovom čase sme sa na súperky dotiahli a do druhého polčasu sme išli so sedembodovým náskokom, čo bolo rozhodujúce. Napriek vedeniu sme aj v druhej časti stále zvyšovali náskok a od 25. minúty nebolo o postupujúcom pochýb. Oproti zápasu v Ružomberku sme výborne bránili a mali sme dobrú streleckú efektivitu. Je to skvelý úspech ružomberského ale i slovenského basketbalu. Potvrdili sme, že sme nezlomné mužstvo a postúpili sme medzi najlepšiu štvorku."

Ružomberčanky začali súboj "o prežitie" zle. Nepostrážili si veľký oblúk, vo 4. a v 5. min inkasovali trojky z rúk Aubertovej a Andrejevovej a zaostávali 5:13.

Potom prudko zvýšili úspešnosť streľby a zakrátko zbierali prvé ovocie. V úvode druhej štvrtiny, ešte za nepriaznivého stavu 15:22, sa 7-bodovou "sólošnúrou" zaskvela Dominika Baburová a vyrovnala. V 15. min (26:26) dali hostky 5 bodov v sérii a zmazali manko z prvého súboja.

V 19. min už viedli "postupovo" 37:30, v závere prvého polčasu 39:32. Ich streľba z hry pred veľkou prestávkou dosiahla pod ženskými košmi málo vídanú 58-percentnú úspešnosť (15/26).

Ružomberská artiléria drancovala Nantes aj po zmene strán. Liptáčky odštartovali druhý polčas 8-bodovou šnúrou a v 23. min viedli 49:34; po dvojke Brezániovej mali až 17-bodový náskok 55:38.

Domáce znížili na 42:55, ale Tetemondová kontrovala trojkou v 28. min. Očakávaný záverečný nápor domácich v poslednej desaťminútovke odrazili Ružomberčanky už v jej úvode.

Tetemondová v 32. min upravila na 65:42 a prepychový náskok napokon stačil vicemajsterkám SR na nečakane hladký postup.

Domov»Halové športy»Basketbal»Ružomberčanky vyhrali aj v Nantes a sú v semifinále Európskeho pohára