Piatok, 5. marec, 2021Meniny má Fridrich

Sú vysoko rizikovou skupinou. Rusov testujú na olympiáde najčastejšie

Som veľmi šťastný, že sa mi podarilo získať bronzovú medailu napriek všetkým okolnostiam. Venujem ju všetkým Rusom, ktorí nemôžu byť na olympiáde, povedal šortrekár Semjon Jelistratov, ktorý získal bronz na 1500 metrov. (Autor: TASR/AP)
TASR|Publikované 11. feb 2018 o 09:57

Musíme byť ostražití, hovorí šéf lekárskeho tímu MOV.

PJONGČANG. Olympijskí športovci z Ruska (OŠR) sú najtestovanejší zo všetkých účastníkov ZOH v Pjongčangu.

Podľa Medzinárodného olympijského výboru sú vysoko rizikovou skupinou v súvislosti s možným dopingom.

Pred olympiádou sme ich testovali najčastejšie zo všetkých. Teraz si môžeme byť istí, že sú Rusi čistí.


Richard Budgett, šéf lekárskeho tímu MOV

"Pred olympiádou sme ich testovali najčastejšie zo všetkých. Teraz si môžeme byť istí, že sú Rusi čistí. No kvôli ich minulosti musíme byť stále ostražití," povedal šéf lekárskeho tímu MOV Richard Budgett.

Prvú medailu z tímu OŠR získal šortrekár Semjon Jelistratov, keď vybojoval bronz v pretekoch na 1500 m. "Som veľmi šťastný, že sa mi podarilo získať bronzovú medailu napriek všetkým okolnostiam. Venujem ho všetkým Rusom, ktorí nemôžu byť na olympiáde," citovala Jelistratova agentúra DPA.

Vyhlásenie Jelistratova preskúmajú

PJONGČANG. Medzinárodný olympijský výbor preskúma vyjadrenia Semjona Jelistratova po sobotňajšom finále mužov na 1500 metrov.

MOV má podozrenie, že jeho preslov mohol porušiť pravidlá hnutia.

Rusko prišlo o možnosť zúčastniť sa na tohtoročných ZOH v dôsledku štátom podporovaného dopingu počas Hier v Soči pred štyrmi rokmi. MOV však povolil niektorým športovcom predstaviť sa v Pjongčangu pod neutrálnou vlajkou s označením Olympijskí športovci z Ruska (OŠR).

Jelistratov tento krok označil za "príliš prísny a nespravodlivý."

"Monitorujeme správanie Olympijských športovcov z Ruska. Po skončení ZOH predložíme Výkonnému výboru MOV správu. Nebudeme skúmať iba formálne, ale aj materiálne porušenia pravidiel," cituje web BBC hovorcu MOV Marka Adamsa.

V Pjongčangu súťaží celkovo 169 športovcov s označením OŠR.

Súvisiace články