Nedeľa, 25. júla, 2021Meniny má Jakub, Timur

Rusi by chceli na olympiáde hokejový tím Červená mašina

Ilustračná fotografia. (Autor: TASR/AP)
Prémiový obsah
Miloslav Šebela|6. dec 2017 o 14:31

Na olympijskom hokejovom turnaji bude namiesto neutrálneho tímu hrať Červená mašina, veria Rusi.

MOSKVA, BRATISLAVA. Rozčarovanie, poníženie a pocit krivdy sa miešajú v ruskej spoločnosti po rozhodnutí, že na olympijských hrách v Pjongčangu nebudú môcť Rusi súťažiť pod svojou vlajkou.

Rusko je športová veľmoc. Medaily, tituly a rekordy patria už roky k pocitu národnej hrdosti.

Teraz majú Rusi pocit, že im niekto chce toto všetko zobrať. V Pjongčangu majú štartovať pod označením "olympijskí športovci z Ruska". Bez národnej vlajky i hymny.

Medzinárodný olympijský výbor pristúpil na prísny trest, pretože v minulých rokoch v Rusku nefungovali antidopingové pravidlá. Podľa vyšetrovania MOV tomu napomáhali aj ľudia z ruského ministerstva športu, šéfovia Ruského olympijského výboru a antidopingových laboratórií.

Trest od MOV:

  • Ruskí športovci môžu na ZOH v Pjongčangu vystupovať len pod hlavičkou olympijskí športovci z Ruska.
  • Účasť športovcov bude schvaľovať komisia zložená zo zástupcov MOV, Svetovej antidopingovej agentúry a agentúry Doping Free Sport Unit.
  • Ruský olympijský výbor má pozastavenú činnosť a viacerí funkcionári z ministerstva športu či olympijského výboru musia prísť o svoje funkcie.
  • Rusko musí zaplatiť pokutu vo výške 15 miliónov dolárov.

Namiesto Pjongčangu hry v Soči

„Je to ponižujúce a športovcov je mi ľúto. Je to veľké nešťastie a šok. Ťažko budem sám niečo radiť. Ale súťažiť pod neutrálnou vlajkou? Nie je to správne,“ komentuje rozhodnutie MOV útočník Washingtonu Alexander Ovečkin. Ako hráč NHL nemôže na olympiáde štartovať.

Ruskí hokejisti už pred pár dňami poslali prezidentovi Vladimirovi Putinovi list, v ktorom ho prosia, aby im umožnil hrať na olympiáde aj pod neutrálnou vlajkou. Putin totiž v minulosti povedal, že je to pre neho neprípustné.

V utorok však vyhlásil, že športovcom brániť v štarte na olympiáde nebude.

Ruskí politici a športoví funkcionári vidia za rozhodnutím MOV snahu poškodiť Rusko. Vnímajú to aj ako páku na ovplyvnenie prezidentských volieb, ktoré sa uskutočnia šesť týždňov po olympiáde. A volajú po bojkote.

Olympijská víťazka v gymnastike Svetlana Chorkinová navrhuje, aby Rusko usporiadalo vlastnú olympiádu. „Nech sa hry uskutočnia u nás v Soči, v Červenej Poľane a nech príde súťažiť, kto len chce,“ vraví.

Olympiáda je viac ako prezident

Samotní športovci majú záujem súťažiť v Kórei, hoci s rozhodnutím MOV nesúhlasia. Bojkot by podľa viacerých bol pre Rusko prehrou.

Prémiový obsah

Zamknutý obsah Sportnet.sk bude dostupný mesiac zdarma.
Stačí sa prihlásiť pomocou SME prihlásenia.

Ak ešte nemáte SME.sk účet, zaregistrujte sa

Súvisiace články