Štvrtok, 5. augusta, 2021Meniny má Hortenzia

Rusi neprídu hrať otvorený futbal, myslí si Mucha

Ján Mucha ml. (Autor: SITA)
SITA|4. okt 2011 o 15:49

"Darmo ich tréner Advocaat tvrdí, že Rusi idú do Žiliny hrať otvorený, rýchly a dynamický futbal, realita bude iná," hovorí slovenský reprezentant.

BRATISLAVA. Dvadsaťosemročný rodák z Belej nad Cirochou Ján Mucha ml. na kvalifikačný dvojzápas s Arménskom o postup na ME 2012 vo futbale v Poľsku a na Ukrajine (1:3 v Jerevane a 0:4 v Žiline) tak skoro nezabudne.

Podľa erudovaného brankára, ktorý už v mladom dorasteneckom veku vymenil materský klub z východného Slovenska za žlto-čierne farby bratislavského Interu, futbalisti z Arménska "weissovcom" herným štýlom vôbec nesadli.

"Arméni nás pripravili o šesť bodov, dali nám sedem gólov. To je štatistika, ktorá tiež o niečom svedčí, je to úplne, úplne zle. Takže akurát toto mužstvo nám nesadlo. Táto negatívna štatistika neklame. Rusi však hrajú iným štýlom ako Arméni. Ale aj tak to bude veľmi ťažké," uviedol Mucha ml.

Proti Rusku náročný a dôležitý duel

Podľa účastníka minuloročného svetového šampionátu v Juhoafrickej republike a 30-násobného slovenského reprezentanta, piatkový súboj s Rusmi v Žiline bude skôr prepracovanou taktickou bitkou o mimoriadne dôležité kvalifikačné body ako futbalom, ktorý by mohol lahodiť oku ozajstného labužníka tejto kolektívnej populárnej hry.

"Samozrejme, pre obe mužstvá to bude mimoriadne zložitý súboj. Bude to náročné meranie síl. Ale v dnešnej dobe predsa nič nie je jednoduché."

"Vo futbale zvlášť. Takže dáme do toho všetko, čo v nás je, aby sme v stretnutí s Rusmi boli úspešní," reagoval na otázky novinárov dvojnásobný majster Slovenska (2000 a 2001 s Interom Bratislava) a majster poľskej Ekstraklasy v ročníku 2005/2006, ktorý v sezóne 2007/2008 vyhral v drese Legie Varšava aj Poľský pohár a tamojší Superpohár.

"Na to, aby sme sa na záverečné dva súboje aktuálnej kvalifikácie o postup na budúcoročný šampionát čo najlepšie pripravili, máme ešte niekoľko dní. Spoločnými silami sa všetci budeme usilovať naladiť sa na zápas, ktorý nás v piatok v Žiline čaká," tvrdil brankár anglického Evertonu, ktorý do kolísky futbalu prestúpil v roku 2010 z Legie Varšava.

Hrdinu úspešnej kvalifikácie o postup na MS 2010 v Juhoafrickej republike najviac trápi vychýlená muška jeho spoluhráčov v ofenzíve. Podľa neho šesť gólov v ôsmich kvalifikačných zápasoch je žalostne málo:

"Kým v uplynulom kvalifikačnom cykle o postup na MS 2010 v JAR nás zdobila vysoká strelecká produktivita, v tejto kvalifikácii sa v koncovke veľmi trápime. Chalani nedávajú góly ani z tých najvyloženejších šancí. V domácom zápase s Arménskom sme si v prvom polčase vypracovali štyri - päť čistých šancí, ktoré musíme premieňať - a nedali sme z nich ani jeden gól. To je tiež štatistika, ktorá o niečom svedčí."

"Ak chceme nad Rusmi vyhrať, musíme dať gól. Musíme otvoriť skóre. A musíme hrať rozumne. S nebezpečnými Rusmi nemôžeme predsa otvoriť hru hneď od začiatku. To by bola voda na ich mlyn. Oni vedia, že na priamy postup im stačia štyri body a podľa toho budú aj hrať," tvrdil bývalý hráč Interu Bratislava, MŠK Žilina, Legie Varšava, ktorý momentálne na lavičke Evertonu (ne)trpezlivo čaká na svoju veľkú hráčsku príležitosť v anglickej Premiere League.

Rusi neprídu hrať otvorený futbal, myslí si Mucha

"Darmo ich tréner Advocaat tvrdí, že Rusi idú do Žiliny hrať otvorený, rýchly a dynamický futbal, realita bude iná... V klube mám spoluhráča Biľaletdinova. S ním som sa o najbližšom stretnutí rozprával a on mi na rovinu povedal, že všetci vedia, že im na priamy postup na ME stačia štyri body z dvoch zápasov, pričom v tom poslednom budú doma hostiť Andorru," konštatoval Ján Mucha a pokračoval:

"V praxi to znamená, že žilinské stretnutie bude veľmi taktické, Rusi prídu do Žiliny iba s jedným cieľom: neprehrať. Taktiku postavia na dôslednej obrane a rýchlych protiútokoch. My sa na tento štýl hry budeme musieť prichystať. Máme na to najbližšie tri - štyri dni, aby tréneri, ktorí v minulosti pôsobili v Rusku, stanovili takú taktiku, ktorá bude sláviť úspech. Nám nádej na postup dáva iba výhra nad Ruskom a v Macedónsku."

Ján Mucha priznal, že počas krátkeho reprezentačného sústredenia v Senci musia hráči a realizačný tím na Rusov niečo účinné vymyslieť. "Nebude to vôbec jednoduché. Rusi majú svoju kvalitu. Ich kľúčoví hráči pôsobia v špičkových európskych ligách," zdôraznil strážca slovenskej futbalovej svätyne.

Súvisiace články