Piatok, 17. septembra, 2021Meniny má Olympia

Rozšafný Rus preplatí i najlepších: Real i Barcelonu

Robeto Carlos (druhý zľava) je hrajúcim trénerom Anži. ⋌ (Autor: SITA/AP)
Pavol Spál|11. okt 2011 o 18:50

Dagestanská Machačkala plánuje nakúpiť svetové esá ako Neymar či van Persie. Chceme vytvoriť klub podobný Realu Madrid či Barcelone, tvrdí Roberto Carlos, hráč i asistent trénera dagestanského tímu Anži Machačkala.

Dagestanská Machačkala plánuje nakúpiť svetové esá ako Neymar či van Persie. Chceme vytvoriť klub podobný Realu Madrid či Barcelone, tvrdí Roberto Carlos, hráč i asistent trénera dagestanského tímu Anži Machačkala.

BRATISLAVA. Dotuje ich ropný magnát a finančník Sulejman Kerimov. Podľa časopisu Forbes stoosemnásty najbohatší človek sveta – vraj zbohatol na investíciách do Gazpromu a Sberbanky.

Pred dvoma rokmi hral neznámy dagestanský klub Anži Machačkala iba druhú ruskú ligu, ale už čoskoro si trúfa súperiť s najlepšími na svete.

„Chceme vytvoriť klub podobný Realu Madrid či Barcelone, vravel pre francúzsku televíziu Roberto Carlos, kapitán i asistent trénera Anži Machačkala. Azda najlepší krajný obranca histórie má sebavedomé plány.

Vábia Neymara

„Anelka nie je jediným hráčom, ktorého chceme. Sledujeme van Persieho z Arsenalu, ale i Lamparda (Chelsea) či Gerrarda (Liverpool),“ dodal Carlos.

Machačkala vábi i devätnásťročného Neymara. Za brazílsky supertalent boli Dagestanci ochotní zaplatiť štyridsaťpäť miliónov eur. Brazílsky Santos zatiaľ ponukám odoláva.

„Real, Barcelona alebo Manchester United možno nedokážu zaplatiť prestupovú sumu, ale my áno. Kerimov môže ponúknuť čokoľvek,“ vysvetľoval Carlos, ktorý sa stal vo februári prvou veľkou posilou Anži. Za desať miliónov eur.

Cez leto nákupy pokračovali. Za štrnásť miliónov prišiel z Chelsea Žirkov, za Samuela Eto'a zaplatil Kerimov Interu Miláno dokonca dvojnásobok. Z Eto'a sa s príjmom dvadsať miliónov eur ročne údajne stal najlepšie plateným hráčom sveta.

Kerimov je známy svojou štedrosťou, v apríli daroval Carlosovi k narodeninám luxusné Bugatti Veyron, najvýkonnejšie a najdrahšie sériovo vyrábané auto na svete.

Zatiaľ im to nejde

Rovnaký dar v hodnote zhruba milión eur sľúbil boháč všetkým hráčom, keď do štyroch rokov získajú ruský titul. Machačkale sa aj napriek tomu nedarí dostať medzi ruskú špičku. Po 26 kolách je ôsma s dvanásťbodovou stratou na prvý Zenit Petrohrad.

Kerimov nedávno vyhodil trénera Gadžiho Gadžijeva, ktorého nahradil Andrej Gordejev - tím vedie práve spolu s Carlosom.

Machačkala však uvažuje nad angažovaním renomovaného kouča. V hre sú Fabio Capello, Guus Hiddink či Luiz Felipe Scolari. Najpravdepodobnejší je však príchod Avrama Granta, ktorý sa priatelí s Kerimovom.

Pavol Spál sa prioritne venuje futbalu, okrem toho hádzanej, boxu, MMA a občas aj hokeju. Ako reportér sa zúčastnil na MS vo futbale v roku 2010, EURO 2016 a na MS v hádzanej 2009. Od roku 2009 nechýbal takmer na žiadnom zápase slovenskej futbalovej reprezentácie.

Súvisiace články