Rjoju Kobajaši na Turné štyroch mostíkov v Oberstdorfe.
Rjoju Kobajaši na Turné štyroch mostíkov v Oberstdorfe. (Autor: Matthias Schrader TASR/AP)
Sportnet|30. dec 2018 o 18:51

Japonský skokan triumfoval pred Nemcom Marcusom Eisenbichlerom.

OBERSTDORF. Favorizovaný Japonec Rjoju Kobajaši sa stal víťazom nedeľňajších úvodných pretekov 67. ročníka Turné štyroch mostíkov (T4M) v skokoch na lyžiach na mostíku HS-137 v nemeckom Oberstdorfe, započítavaných aj do hodnotenia Svetového pohára (SP) 2018/2019.

Pre svoju krajinu vybojoval na tomto prestížnom podujatí triumf po dlhých osemnástich rokoch.

Za 22-ročným suverénom tejto zimy skončil druhý s minimálnym odstupom 0,4 bodu na radosť domácich priaznivcov Markus Eisenbichler, tretí bol s mankom 1,8 bodu víťaz sobotňajšej kvalifikácie Stefan Kraft z Rakúska (280,5 b.). Obhajcu celkového prvenstva na T4M Kamila Stocha z Poľska klasifikovali až na 8. priečke (267,6 b.).

Rjoju Kobajaši viedol výkonom 138,5 metra už po prvom kole, vo finálovom druhom pokuse mu namerali 126,5 metra a výsledný súčet 282,3 bodu napokon stačil japonskému skokanovi na prvenstvo.

Pre Kobajašiho je to piaty individuálny triumf, všetky dosiahol v tejto zimnej sezóne. Až v siedmich z doterajších ôsmich súťaží jednotlivcov skončil v elitnej trojici (okrem piatich primátov bol dva razy tretí, pozn.).

Po triumfe v Oberstdorfe pred 30 000 divákmi si zároveň upevnil líderské postavenie vo Svetovom pohári so 656 bodmi.

Druhé preteky 67. ročníka Turné štyroch mostíkov sú na programe tradične na Nový rok v ďalšom nemeckom lyžiarskom stredisku Garmisch-Partenkirchen, hlavná súťaž sa začne prvým kolom v utorok 1. januára 2019.

Kvalifikácia na mostíku HS-142 je v Ga-Pa o deň skôr na Silvestra v pondelok 31. decembra tiež od 14.00 h.